29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Ripple, Cardano ve TRON Gibi Altcoinlerin Piyasa Değeri Neden Milyar Dolar Seviyesinde?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans (DeFi) son günlerde kripto para piyasasının görünürde en popüler konularından biri olsa da, bu alandaki projeler diğer blockchain teknolojileriyle karşılaştırıldığında daha küçük değerlere sahipler.

Binance indirim kodu

CryptoSlate piyasa verilerine göre, alanında başı çeken DeFi protokolü Yearn.finance (YFI), $960 milyon dolar seviyesinde bir değerlemeye sahipken, buna karşılık EOS, Cardano, Tron, Bitcoin SV gibi blockchainlerin milyar dolar seviyelerinde piyasa değeri bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yukarıda bahsedilen diğer projeler/altcoinler tamamen blockchain yapısında olduğundan Yearn.finance’ın şu anki durumu makul karşılanabilir. Çünkü Yearn.finance diğerlerinden farklı olarak tek bir protokoldür. Ancak bir Google mühendisine göre, DeFi protokolü ve ikinci nesil blockchain yapısını kullanan projelerin piyasa değerleri arasındaki tutarsızlık manipülasyon sonucu oluşmakta.

Nasıl olur da “Geleceği Olmayan Projeler” Milyarlar Ediyor?

Google Payments mühendisi Tyler Reynolds; Ripple, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano ve Stellar Lumens gibi altcoinlerin piyasa kapitalizasyonunun Yearn.finance’ın iki katından daha fazla olmasını mantıklı bulmuyor.

Reynolds’a göre, birçok başka coinle birlikte, bu tarz blockchain sistemlerinin geleceğinin parlak olmamasının sebebi şimdiye kadar benimsenmemiş olmaları.

Reynolds, bu projelerin multi-milyar dolar seviyelerinde değerlemeleri olmasını şu 3 sebebe bağlıyor:

  • Dolaşımdaki arzlarının kısıtlı olması.
  • Piyasayı manipüle etmeleri.
  • Yeni başlayanlara karşı geniş çaplı pazarlama stratejisi uygulamaları.

Bu konuyu Bitcoin çatallarına bakarak anlayabiliriz. Çünkü Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi çatallar, Bitcoin’inkine benzer sayılarda sirkülasyona sahipken, çatallanmış koinlere çok fazla yatırımcı talebi olmadı, bu da muhtemelen hiç satın alınmamış miktarın milyon seviyesinde olduğu anlamına geliyor.

Bu sırada Reynolds’un Cardano ve EOS gibi belirli projeleri listeye dahil etmesine tepki gösterenler de oldu.

İlgili Haber:  BlockFi, Kullanıcı Hesaplarına Yanlışlıkla Büyük Miktarda Bitcoin Yatırdı

Örneğin Allen Hena adlı yatırımcı, “ADA (Cardano) ve EOS bu listeden çıkarılmalı çünkü her ikisi aktif topluluğu olan olan mantıklı projeler.” şeklinde bir tweet paylaştı. Ayrıca Hena bu projelerle arasında herhangi bir finansal bağ olmadığını ve bu yorumu da tarafsız olarak yaptığını ekledi.

Diğer yatırımcılar da benzer yorumlar yaparak Reynolds’un iddiasını reddettiler. Ethereum ve protokolleri, piyasanın ilgisini rakiplerine oranla çok daha fazla çektikçe, birçok kişi diğer blockchain sistemlerinin değerlerinde azalma olduğunu söylüyor. Ancak Ethereum’un yüksek işlem ücretleri değişmedikçe de bu durumun şimdilik sadece varsayımdan ibaret olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar