Ripple, Cardano ve TRON Gibi Altcoinlerin Piyasa Değeri Neden Milyar Dolar Seviyesinde?

Merkezi olmayan finans (DeFi) son günlerde kripto para piyasasının görünürde en popüler konularından biri olsa da, bu alandaki projeler diğer blockchain teknolojileriyle karşılaştırıldığında daha küçük değerlere sahipler.

CryptoSlate piyasa verilerine göre, alanında başı çeken DeFi protokolü Yearn.finance (YFI), $960 milyon dolar seviyesinde bir değerlemeye sahipken, buna karşılık EOS, Cardano, Tron, Bitcoin SV gibi blockchainlerin milyar dolar seviyelerinde piyasa değeri bulunuyor.

Yukarıda bahsedilen diğer projeler/altcoinler tamamen blockchain yapısında olduğundan Yearn.finance’ın şu anki durumu makul karşılanabilir. Çünkü Yearn.finance diğerlerinden farklı olarak tek bir protokoldür. Ancak bir Google mühendisine göre, DeFi protokolü ve ikinci nesil blockchain yapısını kullanan projelerin piyasa değerleri arasındaki tutarsızlık manipülasyon sonucu oluşmakta.

Nasıl olur da “Geleceği Olmayan Projeler” Milyarlar Ediyor?

Google Payments mühendisi Tyler Reynolds; Ripple, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano ve Stellar Lumens gibi altcoinlerin piyasa kapitalizasyonunun Yearn.finance’ın iki katından daha fazla olmasını mantıklı bulmuyor.

Reynolds’a göre, birçok başka coinle birlikte, bu tarz blockchain sistemlerinin geleceğinin parlak olmamasının sebebi şimdiye kadar benimsenmemiş olmaları.

Reynolds, bu projelerin multi-milyar dolar seviyelerinde değerlemeleri olmasını şu 3 sebebe bağlıyor:

  • Dolaşımdaki arzlarının kısıtlı olması.
  • Piyasayı manipüle etmeleri.
  • Yeni başlayanlara karşı geniş çaplı pazarlama stratejisi uygulamaları.

Bu konuyu Bitcoin çatallarına bakarak anlayabiliriz. Çünkü Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi çatallar, Bitcoin’inkine benzer sayılarda sirkülasyona sahipken, çatallanmış koinlere çok fazla yatırımcı talebi olmadı, bu da muhtemelen hiç satın alınmamış miktarın milyon seviyesinde olduğu anlamına geliyor.

Bu sırada Reynolds’un Cardano ve EOS gibi belirli projeleri listeye dahil etmesine tepki gösterenler de oldu.

İlgili Haber:  Afrika'da Düşük Miktarlı Kripto Para Transferlerinde %55 Artış Yaşandı

Örneğin Allen Hena adlı yatırımcı, “ADA (Cardano) ve EOS bu listeden çıkarılmalı çünkü her ikisi aktif topluluğu olan olan mantıklı projeler.” şeklinde bir tweet paylaştı. Ayrıca Hena bu projelerle arasında herhangi bir finansal bağ olmadığını ve bu yorumu da tarafsız olarak yaptığını ekledi.

Diğer yatırımcılar da benzer yorumlar yaparak Reynolds’un iddiasını reddettiler. Ethereum ve protokolleri, piyasanın ilgisini rakiplerine oranla çok daha fazla çektikçe, birçok kişi diğer blockchain sistemlerinin değerlerinde azalma olduğunu söylüyor. Ancak Ethereum’un yüksek işlem ücretleri değişmedikçe de bu durumun şimdilik sadece varsayımdan ibaret olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın