Ripple CEO’su SEC Davası ile İlgili İyimser Olduğunu Söyledi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Cuma günü yaptığı açıklamada ABD’de kripto paraların regülasyonları konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç olduğunu söyledi: “Singapur ve hatta Kore’nin bazı bölgelerindeki piyasalarda, kripto paralar ile ilgili oluşturulan regülasyon altyapısı için bu bölgelerdeki yöneticileri kutluyorum.”

blank

Garlinghouse ardından ise ABD’nin bu konudaki tutumuyla ilgili hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. Garlinghouse’a göre, bu tür bir regülasyon altyapısı yatırımcılara kripto paralara yatırım yapmaları konusunda daha fazla netlik sağlayabilir.

blank

Ripple CEO’su Yeni Gelişmeler ile İlgili İyimser

Brad Garlinghouse’un liderlik ettiği San Francisco merkezli blockchain startup şirketi Ripple, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana SEC ile bir tür savaş veriyor. Yetkililer, Garlinghouse ve Ripple’ın diğer kurucusu olan Chris Larsen’i, XRP tokeni satışlarından illegal bir şekilde 1.3 milyar dolar toplamakla suçluyor. SEC’e göre Ripple, bir kripto para değil bir tür menkul kıymet olarak tanımlanıyor.

Garlinghouse şu ana kadarki gelişmeler ile ilgili iyimser olduğunu ancak yine de bütün bu yaşananlar yüzünden hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SEC daha önce mahkemeden, XRP’nin sirkülasyonun yasaklanmasını, şirketin kazançlarını iade etmesini ve üstüne de ek olarak ceza ödemesini istemişti. Bu gelişmelerden sonra Ripple piyasasında kötümser bir tablo hakim olmuştu ve birçok kripto para borsası Ripple’ı, satışını yaptığı kripto paralar arasından çıkarmıştı.

Ripple’da Kötümser Tablo Geride Kaldı

Ancak bu kötümser tablo, kıdemli analizci ve kripto para uzmanı Victor Argonov’a göre, 2021 yılının bahar ayları itibariyle değişti. Mahkeme Ripple’ın, SEC’in elindeki resmi belgeleri inceleyebileceğine hükmetti ve SEC’in Ripple’ı neden Bitcoin ya da Ethereum gibi bir kripto para değil de menkul kıymet olarak gördüğünü açıklamasını istedi.

Argonov’a göre şu anda birçok yatırımcı Ripple’ın bu mahkemeyi kazanacağını ya da sadece bir para cezasıyla kurtulacağını düşünüyor: “Gördüğümüz gibi, kripto paraların hukuki statüsü aslında hala tartışmalı olmayı sürdürüyor. Mahkemeler, istedikleri zaman bir kripto parayı menkul kıymet ya da başka bir tür varlık olarak tanıyabiliyor. Aslında bunun en güzel örneğini Donald Trump döneminde Libra ve TON’a uygulanan tedbirlerde görmüştük. Ancak Joe Biden yönetimiyle birlikte kripto paralara daha yumuşak bir tavır sergilenmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend