Ripple Davası Devam Ederken SEC’de Kilit Bir İsim Görevi Bırakıyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Yürütme Direktörü Marc P. Berger, kripto para ICO’larına karşı yüksek profilli yaptırımlara liderlik etti.

Haberin Özeti

  • Marc P. Berger, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda İcra Dairesi Başkan Vekili’dir.
  • Ripple Labs’e karşı açılan SEC davasında oldukça önemli bir rol oynadı.
  • Berger, kurumdan bu ay ayrılacağını duyurdu.

SEC tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Ağustos 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) İcra Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atanan Marc P. Berger, bu ay görevi bırakıyor. Stephanie Avakian’ın Aralık ayında SEC’den ayrılmasının ardından Berger, bölümün vekil direktörlüğüne atanmıştı.

Berger, Ripple Davasının Kilit İsimlerinden Oldu

Berger’in en üst pozisyondaki görev süresi kısa olsa da, oldukça önemli bir davanın baş aktörlerin biri oldu: SEC’in Ripple Labs, CEO Brad Garlinghouse ve İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen’e karşı açtığı 1.3 milyar Dolarlık dava.

Avakian’ın görev süresinin sonunda ortaya çıkan dava, Ripple’ın piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para olan XRP satışlarını kaydetmediğini iddia ediyor. SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görüyor.

Ripple, kurucuları Larsen, Arthur Britto ve Jed McCaleb’in yanı sıra şu anki Ripple CTO’su David Schwartz tarafından yaratıldı. Firma, bankaların daha verimli bir şekilde para transfer etmesini sağlayan bir kripto para olmayı hedefliyor. Ancak SEC’e göre, Larsen ve Garlinghouse, kendilerine verilen XRP’yi kaydettirmeden sattı. SEC ayrıca, Ripple’ın şirketlere XRP’yi listelemeleri için ödeme yaptığını da iddia ediyor.

Biden, Yeni SEC Başkanı Olarak Kimi Görevlendirecek?

22 Aralık’ta New York federal mahkemesinde açılan dava, XRP fiyatının önemli ölçüde düşmesine neden oldu. 21 Aralık’ta varlık 0.55 Dolara kadar yükselmişti; ancak şu anda 0.29 Dolar seviyesinde seyrediyor. Ayrıca Coinbase gibi birkaç büyük borsa tarafından da ticareti durduruldu.

  XRP Dostu Londra, Ripple’ın Yeni Evi Olabilir

ICO ile ilgili yaptırımlarına ek olarak Berger, önde gelen firmalar Robinhood Financial LLC, Deutsche Bank AG ve Luckin Coffee’ye karşı uygulamalar da dahil olmak üzere menkul kıymetler yasalarının hayata geçirilmesinde ve yatırımcıların korunmasında önemli rol oynadı.

Federal hükümet 20 Ocak’ta Trump başkanlığından Biden yönetimine geçerken, SEC bünyesinde de isimler değişiyor. Başkan seçilen Joe Biden’in, SEC başkanlığı için eski Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Gary Gensler’ı ataması bekleniyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
KAYNAKDecrypt
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir Cevap Yazın