27 Mayıs 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

Ripple Davası ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Bildiğiniz gibi yakın bir zaman önce SEC, Ripple Labs’e dava açtı. Dava haberinin duyulmasıyla XRP fiyatı adeta çöktü.

Binance indirim kodu

Bu yazıda SEC’in Ripple’a açtığı davanın 71 sayfalık dosyasını ana hatlarıyla birlikte inceleyeceğiz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sanıkların, 2013 yılından beri federal menkul kıymetler yasası kapsamına girdiklerinin farkında oldukları iddiasıyla başlayalım;

Ripple 2012 gibi erken bir tarihte XRP’nin belirli koşullar altında bir “yatırım sözleşmesi” ve dolayısıyla federal menkul kıymetler kanunları kapsamında bir menkul kıymet olarak kabul edilebileceğine dair yasal tavsiye almasına rağmen, 2013’ten günümüze bu yasadışı menkul kıymetleri sundu.

 

Bu strateji finansal açıdan işe yaradı. Yıllarca süren kayıtsız menkul kıymetler işi yapan Ripple, tipik olarak kayıt beyannamelerinde ve müteakip dönemsel ve güncel dosyalarda sağlanan mali ve yönetimsel bilgilerin türünü sağlamadan XRP satarak en az 1.38 milyar dolar topladı. Ripple, bu parayı -nasıl yaptığını açıklamadan- operasyonlarını finanse etmek için ve XRP için bir “kullanım” alanı geliştirme ve XRP ikincil ticaret piyasalarını devam ettirme çabalarına yardımcı olmak için kullandı.

SEC’in hazırladığı dava dosyasında Ripple’ın topladığı paraları “operasyonları” için nasıl kullandığı şöyle anlatılıyor;

Ripple, yatırımcı fonlarını kullanarak XRP’nin gelecekteki potansiyel kullanım alanlarını belirli uzman kurumlar aracılığıyla duyurdu. Ripple çoğunlukla bahsettiği şekilde kullanım alanları olmamasına rağmen XRP’yi kullanım alanı varmış gibi XRP’yi piyasaya, özellikle de XRP’yi “hiç kullanmayacak” kişilere sattı.

Ripple’ın operasyonlarını XRP tokeninin satışıyla nasıl fonladığı şöyle belirtiliyor;

Ripple ayrıca XRP satmadan, hem XRP’nin potansiyel “kullanım alanları” için yapılması gereken çalışmaları hem de 2013 ve 2014’te 25 milyon doları çok aşmış olan kurumsal işletme giderlerini karşılayacak paradan yoksundu.

Ripple’ın hedefleri ve kendi finansal gerçekliği, onu, hayali bir “kullanım” vakası için likiditeyi yönetmek ve kontrol etmek için yeniden satış piyasasında arz ve talebi kontrol ederken, XRP’yi mümkün olduğunca geniş bir şekilde sunmaya ve satmaya aktif bir şekilde zorladı.

 

2017’de davalılar, Ripple’ın XRP satışlarını da hızlandırmaya başladı çünkü Ripple’ın giderleri artmaya devam ederken (2018 için yaklaşık 275 milyon dolara ulaştı), XRP satışları dışındaki gelirleri artmadı.

Ve Ripple’ın tüm iş modelinin temelde XRP’nin satışına nasıl odaklandığına dair;

Örneğin, 2016’dan başlayarak, Ripple, XRP veya blockchain teknolojisini kullanmadan 2019’a kadar yaklaşık 23 milyon dolar kazandığı xCurrent ve xVia adlı iki yazılım paketi satmaya başladı. Ripple, 2018’e kadar XRP satışlarından yaklaşık 97 milyon dolar ve 2019’da ek olarak 200 milyon dolar topladı. Başka bir deyişle, Ripple’ın gelirinin ezici çoğunluğu XRP satışlarından geldi ve Ripple, operasyonlarını finanse etmek için bu satışlara güvendi.

 

Ripple, operasyonlarını finanse etmek için 2014’ten 2019’un sonuna kadar Piyasa Satışları aracılığıyla yaklaşık 763 milyon ABD Doları karşılığında en az 3.9 milyar XRP sattı.

 

2013’ten 2020’nin üçüncü çeyreğinin sonuna kadar Ripple, Kurumsal Satışlar aracılığıyla yaklaşık 624 milyon ABD Doları karşılığında en az 4.9 milyar XRP sattı. Özetle Ripple operasyonlarını finanse etmek için, yalnızca Pazar ve Kurumsal Satışlarda toplam en az 1.38 milyar ABD Doları tutarında XRP sattı.

Peki XRP sahipleri, tokenlerin kontrollü dağıtımından fiyat açısından nasıl faydalandı:

XRP için piyasa fiyatı, 2014’te yaklaşık 0.002$’dan 2018’de 3.84$’lık yüksek bir fiyata, yaklaşık %137.000 artışla değişiyordu. XRP, -dava dosyasının hazırlandığı zaman- geçen hafta itibarıyla XRP başına yaklaşık 0.58 dolardan işlem görüyordu. (Editörün notu: Dava duyurulduktan sonra XRP fiyatı düştü ve şu an 0.29 dolardan işlem görüyor)

 

2015’ten en az Mart 2020’ye kadar, Ripple’ın CEO’su ve daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı olan Larsen ve eşi 1.7 milyar dolar değerinde XRP sattı. Larsen ve eşi, bu satışlardan en az 450 milyon dolar net kazanç elde etti.

 

Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar, Ripple’ın CEO’su Garlinghouse, Ripple’dan aldığı 321 milyonun üzerinde XRP’yi sattı ve bu satışlardan yaklaşık 150 milyon dolar gelir elde etti.

Aşağıda bu satışların tablosunu görebilirsiniz.

blank

Ripple’ın satışları yönetmelerine yardımcı olmak için düzenlediği ve ödeme yaptığı kayıtsız üçüncü taraf aracılardan şöyle bahsediliyor:

Davalıların piyasa satışlarının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için çalıştıkları uzman tüccarlar veya ticaret platformları tipik olarak SEC’e herhangi bir sıfatla kayıtlı değildi.

 

Ripple, ellerindeki XRP’leri dijital varlık ticareti yapan platformlarda piyasa fiyatı üzerinden satmak için en az 4 aracı firma ile birlikte çalıştı ve XRP’lerin piyasa satışı gerçekleşti.

Peki Ripple’ın XRP’leri satmak için çalıştığı aracı kurumlar fiyatı kontrol etmek için Ripple tarafından nasıl yönlendirildi:

Ripple’ın yönlendirmesiyle, Piyasa Yapıcı (Market Maker) gibi aracılar, Piyasa Satışlarının programlı olarak XRP’nin genel günlük işlem hacminin belirli bir yüzdesini aşmayacak şekilde ayarlanmasını sağladı ve Ripple, Piyasa Satışlarından “programlı satışlar” olarak bahsetti.

Ripple, XRP’leri piyasa fiyatı üzerinden satmaya başlamadan önce kurumsal XRP sahiplerine belirli bir fiyattan indirim imkanı sundu:

Ripple, XRP’nin kurumsal satışlarının çoğunu XRP piyasa fiyatlarından indirimli olarak yaptı. Kurumsal yatırımcılardan en az yedisi XRP’yi piyasa fiyatına göre %4 ile %30 arasında indirimlerle satın aldı.

Ripple’ın yeni çıkardığı bir ürünü kullandırmak için üçüncü taraflara XRP ile nasıl ödeme yaptığıyla ilgili şöyle deniyor:

2018’in sonlarında Ripple, para transferi yapan işletmeler için yeni bir ürün pazarlamaya başladı. ODL veya xRapid adıyla pazarlanan bu ürün, uluslararası para transferleri için XRP’yi bir yetki alanından satın alıp başka bir yere transfer etmeye ve oradaki yerel fiat cinsiden satmaya olanak sağlıyordu. Ripple, ODL’nin benimsenmesini teşvik etmek için hem para transferi yapan işletmelere hem de ürünü destekleyen belirli piyasa yapıcılarına XRP ile ödemeler yaptı.

 

Yaklaşık Aralık 2018’den Temmuz 2020’ye kadar Ripple, ODL ile ilişkili kuruluşlara (bu kuruluşların teşvik olarak alınan XRP’yi kamu piyasalarına yeniden satma kabiliyetini kısıtlamadan) ücret, indirim ve teşvik olarak en az 324 milyon XRP üretti. Bu XRP’ler yaklaşık 67 milyon dolar değerindeydi.

 

Bu kuruluşlar tipik olarak Ripple’den aldıkları tüm XRP’yi halka açık piyasalarda, genellikle aldıkları aynı gün yeniden sattılar.

Peki Ripple, XRP değerini en üst düzeye çıkarmak için iletişimi nasıl yönetti:

1 Kasım 2017’de Ripple Agent-3, Ripple Agent-2’ye, Ripple’ın potansiyel olarak XRP Fonunun oluşumu da dahil olmak üzere “XRP’ye yararlı duyuruları hızlandırmak/önceliklendirmek” istediğini bildirdi.

 

11 Kasım 2017’de bir Ripple pazarlama yöneticisi, Garlinghouse ve Ripple Agent-3’e bir e-posta göndererek, Manhattan’da yaklaşan bir yatırım konferansında RippleWorks CEO’su ile görüşüp duyuruyu bir an önce yapıp yapamayacaklarını sordu. Ertesi gün, Ripple Agent-3, Garlinghouse’a Ripple’ın “zararlı XRP hareketlerini önlemek için [XRP Fonu için] RippleWorks CEO’su ile bazı konuları takip ettiğini” bildirdi.

Ripple’ın dağıttığı tokenleri regüle ederken nasıl bir “merkez bankası” gibi davrandığı şöyle belirtildi:

Örneğin, 1 Kasım 2018’de tek bir kuruluşla yapılan iki yıllık “Hizmetler ve Pazarlama Anlaşması”, “Ripple’ın yararına olacak bazı teknolojileri teşvik etmek için geliştirme hizmetleri” taahhütünde bulunuyordu. Anlaşma, kuruluşun iki ayda bir 5 milyon XRP’lik bir “geliştirme hizmeti ücreti” almasını ve XRP’yi teşvik olarak alabilecek üçüncü ek tarafları belirleyebilmesini sağlıyordu. Anlaşmaya göre XRP teşviki alacak bu ek üçüncü tarafların, XRP ticareti için Ripple tarafından belirlenen parametrelere uymayı kabul etmeleri gerekiyordu. Ağustos 2020’ye kadar Ripple, bu kuruluşa en az 364 milyon XRP ödedi ve bu miktarın 178 milyonunu Ripple’ın da onayıyla diğer ek üçüncü taraflara dağıtıldı.

Ripple’ın XRP sahiplerine ödediği ücret faiz oranlarını nasıl taklit etti:

Ripple, 2017 ve 2018’de XRP ile ilgili listeleme ve alım satım teşvikleri sağlayan en az on dijital varlık alım satım platformuyla (bunların hiçbiri SEC’e herhangi bir sıfatla kayıtlı değildi ve en az ikisi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyordu) anlaşmalar yaptı. Ripple, sistemlerinde XRP alım satımına izin vermek için bu platformlara tipik olarak XRP olarak bir ücret ödedi ve bazen belirli hacimlere ulaşmak için teşvikler verdi.

Ripple, ticaret platformlarını tokenlerini listelemeye nasıl teşvik etti:

Ripple defalarca bir dijital varlık ticaret platformunu XRP’yi listemeleri için ikna etmeye çalıştı ancak başarısız oldu. Ripple, XRP’nin bu platformda listelenmesi için uygulama maliyetlerini karşılamayı da teklif etti. Bu ilk başarısızlıklardan yılmayan Ripple Agent-3, Temmuz 2017’de Garlinghouse’u da CC’ye alarak sözü edilen platformun iki sahibine doğrudan bir e-posta gönderdi ve “1 milyon dolarlık nakit ödeme listeleme için yeterli mi?” diye sordu.

Ripple, XRP fiyatını ve fiyattaki oynaklığı nasıl yönetti:

Bu çabalar, Ripple’ın XRP için arzu ettiği işlem hacmi veya fiyat seviyeleri ve dalgalanmalar olarak gördüğü şeyi elde etmek için XRP satışlarının fiyatlarının ve miktarlarının zamanlanmasını da içeriyordu. Ripple, işletme fonlarını artırmak için piyasaya sürekli yeni XRP enjekte etmelerinin neden olduğu XRP piyasa satışlarından kazanabileceği miktarı en üst düzeye çıkarabilmek için dalgalanmayı ve XRP’nin piyasa fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı en aza indirmeye çalıştı.

 

Ripple bu stratejileri, Ripple’ın teklifle toplayabileceği para miktarını en üst düzeye çıkarmak veya “daha spekülatif [XRP] hacmi” elde etmek için uyguladıklarını belirtti. Ripple, bu hareketin XRP’ye yapılan yatırımları korumaya yönelik olduğunu kamuoyuna açıklama gereği duydu.

Bir de Ripple’ın XRP’nin fiyatını sabitlemek için geri alımları (buyback) nasıl kullandığına dair şu sıradışı ayrıntı var:

11 Nisan 2016’da Ripple, Piyasa Yapıcısını (Market Maker) açık piyasada “2 gün boyunca kademeli olarak 0.008 $ hedefleme ve günlük işlem hacminin %5’inde faaliyeti sınırlama” hedefi ile XRP satın almaya yönlendirdi.

Daha sonra Ripple finans başkan yardımcısı Ripple CEO’su Garlinghouse ve Ripple Agent-3’e “satın alma işlemini durdurmalı mıyız?” diye sordu. Ripple Agent-3 şöyle cevap verdi: “Tezimiz şu… Piyasaya tutarlı bir satıcı olduğu bilinen bir hesaptan tutarlı bir satın alma dönemini göstermemiz gerekiyor. Bu satın almanın amaçlanan etkisi fiyatı hareket ettirmek değil, piyasada güven sağlamaktır, bu da fiyatı zaten değiştirecektir.

 

Bu yazışmanın ardından Ripple, XRP’nin “alımına” devam etti.

 

Ertesi ay, Eylül 2016’da, Ripple, Piyasa Yapıcısını (Market Maker), Ripple’ın başarılarıyla ilgili duyuru yapılacağı zaman XRP alım ve satım emirleri vermesi için yönlendirdi. Bu bahsedilen başarılardan hiçbiri XRP ile ilgili değildi.

Ripple yöneticileri, XRP alımlarının piyasa etkisini nasıl analiz etti:

20 Eylül 2016’da Ripple Finans Başkan Yardımcısı, Piyasa Yapıcısına (Market Maker) bir e-posta gönderdi ve Ripple CEO’ları Garlinghouse ve Larsen ile görüştükten sonra “XRP alımlarımızın geçtiğimiz haftaki etkisini daha iyi anlamak” istediklerini belirtti. Ayrıca Ripple’ın “yapılacak duyurudan sonraki 24 saat içinde 300.000$’ın tamamını kullanmak” istediğini belirtti.

 

Ertesi gün Piyasa Yapıcı, Finans Başkan Yardımcısı ve Ripple Agent-3’e “XRP’nin saatlik fiyat değişiklikleri ile saatlik Net XRP alımları arasındaki pozitif ilişkiyi” gösteren veriler sunarken, “istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç” sunabilmek için gerekli verilerin eksikliğine dikkat çekti.

 

23 Eylül 2016 Cuma günü, Finans Başkan Yardımcısı, Garlinghouse ve Larsen ile görüştükten ve Garlinghouse’un “devam et” onayını aldıktan sonra, Piyasa Yapıcıyı [duyurudan sonraki gün] satın almayı hafifletmeye ve ardından daha büyük satın almalar yapmaya yönlendirdi. Piyasa Yapıcı bunu kabul etti.

 

26 Eylül 2016 Pazartesi günü Piyasa Yapıcı, Ripple’a “ikinci dilimin yaklaşık 200.000$’ını harcadığını” bildirdi ve Finans Başkan Yardımcısı’nın da kabul ettiği “agresif piyasalar oluşturmak için” bir strateji önerdi.

15 Ekim 2016’da, Finans Başkan Yardımcısı, Piyasa Yapıcısına, yaklaşan bir duyurunun ardından Ripple’ın işlem hacminin “%1’ini satışa çıkmak istediklerini” ve Piyasa Yapıcısından “zamanlama konusunda düşünceli/fırsatçı olmasını istediğini” bildirdi. Ralliyi bastırmaktan ziyade, ek hacimden yararlanmak istediklerini belirtti. Ayrıca, Piyasa Yapıcısına, eğer yapma şansı varsa, “daha fazla para kullanması” talimatını verdi.

Yöneticiler, özellikle diğer kripto piyasası hareketleriyle senkronize olmadığında XRP piyasasını korumak için nasıl çaba sarf ettiler:

Ripple yöneticileri şirket içinde XRP’nin fiyatı konusundaki endişelerini dile getirdiler ve piyasayı korumak için proaktif adımlar planladılar.

 

Örneğin, 12 Ağustos 2017’de Ripple Agent-2 ve Ripple Agent-3’e gönderdiği bir e-postada Ripple CEO’su Garlinghouse, XRP’nin yakın tarihli bir piyasa “rallisinin” tamamen dışında kaldığına dair endişelerini dile getirdi ve Ripple’ın son XRP satışlarının pazarı etkileyip etkilemediğini sordu. Bazı Ripple çalışanlarına, olumlu XRP haberleriyle spekülatif ticaret değerini “proaktif olarak” artırma girişiminde bulunmaları talimatını verdi.

 

Benzer şekilde, Eylül 2019’da Ripple’ın “Küresel Kurumsal Pazarlar Başkanı”, Ripple’ın kendisini “XRP’nin Sorumlu Görevlileri” olarak gördüğünü bazı Ripple çalışanlarına hatırlattı. Ayrıca artan XRP arzının XRP’nin fiyatı üzerindeki etkisine dair endişelerini dile getirdi ve XRP’yi 0.20’de görmenin kendisini çok endişelendirdiği, bu yüzden geri XRP satın alımlarının yapılmasını tavsiye etti.

 

Daha sonra, yaklaşık olarak Haziran 2020’de, Ripple çalışanları, Garlinghouse ve Larsen için hazırladıkları bir sunumda, kısmen Ripple’ın XRP satışları nedeniyle, Mayıs 2020’nin başından bu yana “XRP’nin Bitcoin karşısında düşük performans göstermeye başladığını” vurguladılar. Çalışanlar, Ripple’ın XRP’yi geri satın alması gibi “tedarik sınırlama taktikleri” önerdiler.

Fiyatla ilgili endişeler nasıl “arz sınırlama taktiklerine” yol açtı:

Daha sonra, yaklaşık olarak Haziran 2020’de, Ripple çalışanları, Garlinghouse ve Larsen için hazırladıkları bir sunumda, kısmen Ripple’ın XRP satışları nedeniyle, Mayıs 2020’nin başından bu yana “XRP’nin Bitcoin karşısında düşük performans göstermeye başladığını” vurguladılar. Çalışanlar, Ripple’ın XRP’yi geri satın alması gibi “tedarik sınırlama taktikleri” önerdiler. Garlinghouse “geri satın alma” seçeneğini onayladı. Garlinghouse’un kararının ardından Ripple, 5 Kasım 2020’de 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin Piyasalar Raporunda “sağlıklı piyasaları desteklemek” için 45 milyon dolar değerinde XRP satın aldığını ve bu faaliyete gelecekte de devam edebileceğini açıkladı.

Dava dosyasında yukarıdaki faaliyetlerin tümünün yasal olabilmesi için kamuya açıklanması gerektiğine dair şöyle denildi:

Ripple bir beyan ve üç aylık ve yıllık raporlar sunmuş olsaydı (ki sunması gerekirdi); Ripple’ın satışları kamuoyuna açıklanmış olurdu. Ama böyle bir rapor sunmadılar.

Ripple yöneticileri, çok fazla satışla ilgili endişeleri gidermek için Escrow fonu oluşturdu:

Yatırımcı endişelerini gidermek için, 16 Mayıs 2017’de Ripple, 55 milyar XRP’yi (mevcut varlıklarının çoğu), Ripple’ı her ay yalnızca bir milyar XRP’ye erişimle sınırlayacak şekilde kriptografik olarak güvence altına alınmış “XRP Escrow” adında bir emanete yerleştireceğini açıkladı.

 

Ripple için artan “Nakit akışı sıkıntısı” riskini dengelemek için XRP’nin “hacim ve fiyat değerinde ani artış” ile sonuçlanırsa, XRP Emanetinin başarılı olacağı sonucuna varıldı.

 

Ripple ve Garlinghouse, Ripple ve XRP sahiplerinin, Ripple’ın XRP ile ilgili çabalarının başarısında ortak bir çıkar paylaştıklarının kanıtı olarak ve Ripple’in XRP için ticaret pazarını yönetmeye yönelik birçok çabasından biri olarak XRP Emaneti’nin (XRP Escrow) oluşumunu halka duyurdu. Başka bir deyişle, XRP Escrow’u duyurarak davalılar, sanki XRP piyasası, ihraççıdan bağımsız olağan arz ve talebe tabi işlevsel bir piyasaymış gibi, XRP’nin fiyatının düşmesine neden olabileceğinden korkmadan yatırımcıları XRP alıp satmaya teşvik etmeye çalıştılar.

 

Bunu yaparken davalılar, yatırımcılara zaten bildikleri bir gerçeği hatırlattı: Ripple, XRP’nin fiyatını desteklerken XRP işlem hacmini artırmak için çaba sarf etmeye kararlıydı.

XRP fiyatı konusunda kimin gerçekten etkili olabileceğine dair bazı düşünceler:

XRP yatırımcıları, XRP gelirlerinin nasıl harcandığı veya harcanacağı konusunda herhangi bir kontrol veya yetkiye sahip değil. Ripple, bunun nasıl yapılacağına karar verme yetkisine sahip tek merci. Bazı Ripple yöneticileri XRP’ye sahip olduklarını duyurdukları ve bazıları (Garlinghouse dahil) bunu bir yatırım olarak tuttuklarını belirttikleri için, XRP sahibi olan bu kişilerin XRP’nin değerini ve fiyatını artırmak için çaba göstermelerini beklemek makul olacaktır.

SEC raporuna göre gerçekte işlem yapmak için kimse XRP’yi kullanmıyordu:

21 Haziran 2018’de Garlinghouse, halka açık bir konuşmasında, o tarih itibariyle hiç kimsenin uluslararası para işlemlerini gerçekleştirmek için XRP kullanmadığını açıkladı. Bunun yerine, “bu yıl en az bir bankanın xRapid [ODL] kullanmak için XRP kullanmasını beklediğini” söyledi.

 

Ripple, Ekim 2018’e kadar ticari olarak ODL’yi piyasaya sürmedi. Lansmanından bu yana, ODL, kısmen platformu kullanmanın belirli maliyetleri nedeniyle çok az ilgi gördü. Ekim 2018’den 26 Temmuz 2020’ye kadar, potansiyel olarak ODL’yi kullanmak için sadece on beş para transferi yapan kuruluş (hiçbiri banka değil) sözleşme imzaladı ve ODL işlemleri, herhangi bir çeyrek boyunca XRP’nin işlem hacminin %1.6’sından fazlasını oluşturmadı.

Ripple tarafından neler sübvanse edildi:

ODL’ye katılımın çoğu organik veya pazar odaklı değildi. Aksine, Ripple tarafından sübvanse edildi. Ripple, ODL’yi geleneksel ödeme raylarına daha ucuz bir alternatif olarak sunsa da, para transferi yapan bir kuruluş onu çok pahalı buldu ve bu nedenle Ripple’dan önemli bir sübvansiyon almadan kullanmak istemediğini belirtti.

 

2019’un başları ile Temmuz 2020 arasında, yukarıda sözü edilen kuruluş, XRP işlem hacminin ezici çoğunluğunu ODL ile bağlantılı olarak gerçekleştirdi. Ripple, Ripple’ın ODL üzerindeki hacmi artırmasına yardımcı olmak için yaptıkları anlaşma karşılığında bu kuruluşa önemli bir finansal sübvansiyon (genellikle XRP şeklinde ödenir) ödemek zorunda kaldı.

 

Özellikle, 2019’dan Haziran 2020’ye kadar Ripple, yukarıda sözü edilen kuruluşa 200 milyon XRP ödemesi yaptı. Ödemeyi alan kuruluş ise aynı gün tüm XRP’leri piyasa fiyatından sattı. Sözü edilen kuruluş Ripple’dan Eylül 2020’ye kadar 52 milyon doların üzerinde ücret ve teşvik aldığını kamuya açıkladı.

 

Yukarıda sözü edilen kuruluş, Ripple’ın piyasadaki kayıtsız XRP satışları için başka bir kanal haline geldi ve Ripple, XRP için inorganik XRP “kullanımını” ve işlem hacmini artırabileceği ek fayda sağladı. Kuruluş, önemli finansal sübvansiyon karşılığında Ripple için bu temel amaca hizmet etti.

Ve son olarak, yöneticilerin teşvik programlarını halktan nasıl gizli tuttuğuna dair:

Ripple ve Garlinghouse, XRP yatırımcılarına veya halka, Ripple’ın XRP işlem hacmini artırmadaki yardımı karşılığında yukarıda sözü edilen kuruluşa sağladığı teşviklerin tamamını açıklamadı.

 

Örneğin, 12 Eylül 2019’da CNN’de yapılan bir röportajda Garlinghouse, Ripple’ın ODL için talep ürettiği yönündeki spekülasyonları yalanladı ve şunu iddia etti: “Çalıştığımız para transferi yapan kuruluş, ABD dolarından Meksika pezosuna para aktarırken, piyasadan XRP satın alıyor. Orada özel bir anlaşma yok.”

 

Ripple’ın sübvanse ettiği kuruluş, XRP’yi mevcut piyasa fiyatlarından (Ripple’den değil) satın alırken Garlinghouse, Ripple’ın onlara bunu yapmak için önemli finansal teşvikler ödediğini belirtmedi.

 

Bununla birlikte Ripple, ODL’nin piyasaya sürülmesinden sonra bile Temmuz 2019’da XRP’nin yatırımın ötesinde önemli bir kullanımı olmadığını kamuoyuna açıklamıştı.

SEC’in hazırladığı 71 sayfalık dava dosyasının ana hatları bu şekilde.

İlgili Haber:  Bu Hafta Bazı Blok Zincirlerinin Yükselişe Geçişinin 3 Nedeni

Ne yazık ki dosyada, XRP ordusu tarafından online olarak sürdürülen kapsamlı sosyal medya PR savaşından hiç bahsedilmiyor. Ya da Ashton Kutcher’ın Ellen DeGeneres’in programında yaptığı tanıtım etkinliğinden. Ama bütün bunların da kayıt altına alındığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Bakalım Ripple’ı ve XRP’yi nasıl bir son bekliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar