30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Ripple Davasında Yeni Gelişme: SEC, Bitcoin, Ethereum ve XRP Raporlarını Hazırlamak İçin İki Ay Daha Talep Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin, Ethereum ve XRP ile ilgili çok sayıda e-posta ve dahili belgeyi paylaşacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • SEC, Bitcoin, Ethereum ve XRP ile ilgili e-postalarını ve dahili belgelerini paylaşmak için Ağustos ortasına kadar ek süre talep etti.
  • Söz konusu belgelerin yayınlanma kararı Nisan ayında Ripple’ın isteği ile alınmıştı.
  • Ripple, belgelerin 18 Haziran tarihine kadar paylaşılmasını istiyor; ancak SEC, bunun mümkün olmadığını dile getiriyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin, Ethereum ve XRP ile ilgili e-postaları ve dahili belgeleri paylaşmak için iki aylık ek süre talep etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC ve Ripple Davası Ne Durumda?

SEC, Cuma günü mahkemeye gönderdiği mektupta, “Bu koşullarda gerekli bilgilerin dikkatli ve iyi niyetle belirlenmesi hassas ve zaman alıcı bir çabadır.” dedi.

SEC, Aralık ayından bu yana ödeme şirketi Ripple’ın yerel tokeni XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın da XRP satışlarından 1.3 milyar Dolarlık gelir elde ettiğini savunuyor. Ripple ise tüm bu iddiaları reddediyor.

Ripple, 15 Mart tarihinde Yargıç Sarah Netburn’den SEC’in kripto para ile ilgili iletişim detaylarını mahkemeye açıklamasını talep etti. Ripple avukatları, SEC’in kripto paraya karşı önyargılı olabileceğini ve bunun kanıtlanması halinde de Ripple’ın davayı kazanmaya bir adım daha yaklaşacağını düşünüyor. Yargıç Netburn ise 6 Nisan tarihinde Ripple’ın taleplerini “büyük ölçüde” kabul etti..

4 Haziran’da ise Ripple, söz konusu detayların SEC tarafından 18 Haziran tarihine kadar açıklanmasını istedi. Ancak SEC, 11 Haziran tarihinde mahkemeye gönderdiği mektupta bunun “tek taraflı” bir istek olduğunu ve mevcut şartlarda yetişmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

İlgili Haber:  ABD'de Bir Bitcoin ETF'sinin Onaylanması Durumunda Kripto Para Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

XRP Menkul Kıymet Ama Bitcoin ve Ethereum Değil

SEC, ajansın şimdiden 25.000 e-postaya ulaştığını ve hâlâ daha da on binlerce eski belgeyi gözden geçirdiğini söyledi. Düzenleyici kurum, ayrıca eski belgelerden bazılarını anlamlandırmak için eski çalışanları ile iletişim kurmak zorunda kaldığını ve bunun da süreci aksattığını ifade etti.

Ripple’ın böyle bir talepte bulunmasının temel sebebi ise: SEC’in XRP’yi menkul kıymet olarak nitelendirirken; benzer diğer kripto varlıkları olan Bitcoin ve Ethereum için aynı tanımı yapmaması olarak belirtiliyor.

SEC, bu konudaki gerekçesini hiçbir zaman açıklamadı; ancak yakında öğreneceğiz…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar