18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Ripple (XRP), Birleşik Krallık İçin Dijital Sterlin Geliştirme Sürecine Dahil Oldu!

Önemli Gelişmeler

Ripple, yaptığı açıklamasında, Digital Pound Foundation ile işbirliğine giderek, kurucu üyeliğini yapacağı dijital sterlin geliştirme çalışmasına dahil olduğunu açıkladı. Söz konusu kar amacı gütmeyen organizasyon, Birleşik Krallık sterlininin dijitalleştirilerek bir tür merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturulma çabalarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

blank

Ripple, Dijital İngiliz Sterlini Geliştirme Çalışmalarına Katıldı

Yayınladığı basın bildirisinde Ripple, bu hamlenin, şirketin merkez bankalarıyla çalışma amacı için yürüttüğü hamlelerden biri olduğunu söyledi. Şirket, merkez bankalarına CBDC geliştirmeleri sırasında teknik ve strateji konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Şirkette halihazırda yöneticilik yapan Susan Friedman, söz konusu vakıfta şirketi temsil edecek.

blank

Ripple’da yöneticilik yapan Susan Friedman, şirketi Digital Pound Foundation’da şirketi temsil edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Friedman, bu işbirliğinin küresel finans sisteminin evrimini etkilemesi açısından önemini vurguladı ve konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: “Digital Pound Foundation ile yaptığımız işbirliği ile birlikte, dijital sterlinin geliştirme ve dizayn süreçlerine dahil olacağımız için heyecanlıyız. Vakıf, Birleşik Krallık’ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finans sistemi oluşturma idealine büyük oranda katkı sağlayacak.”

Ripple, Birleşik Krallık’ı seçme nedenlerinin, dijital sterlin ile birlikte ülkenin kripto para sektöründeki yenilikleri ne kadar desteklediğini vurgulayacağı olduğunu söyledi. Bununla birlikte şirket, yalnızca bir ay kadar önce Butan’ın merkez bankası Kraliyet Finans Otoritesi (RMA) ile işbirliğine gitmişti. Bu anlaşma da sınırlar arası ödemeleri kolaylaştırmayı ve ülkeye bir CBDC oluşturmasına yönelik çözümler sunmasını amaçlayan bir projeyi kapsıyor.

Ripple’a ek olarak dijital sterlin Accenture ve CGI Group gibi diğer piyasa aktörleri tarafından da destekleniyor. Vakıf, CBDC’lerin ülkenin finans sistemine entegre edilmesiyle birlikte Birleşik Krallık’ın yenilikçi ve kapsayıcı bir ekonomi ve topluma olan geçişinin destekleneceğini düşünüyor.

İlgili Haber:  Merkez Bankalarının Kripto Para Çalışmaları Son Hız Devam Ediyor

Dünyada giderek artan sayıda merkez bankasının CBDC geliştirmeyi düşündüğü biliniyor. Buna ek olarak İngiltere Bankası da bir tür dijital sterlini piyasaya sürebilmek için çeşitli adımlar atıyor.

Şirket, yaptığı açıklamasında, sterlin tabanlı merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC), Birleşik Krallık’ın Web3 çağında küresel finansal ortama uyum sağlaması için önemli olduğunu belirtti.

XRP dağıtıcısı şirket, sınırlar arası ödemeleri desteklemek amacıyla ülkeler ile işbirlikleri yapmasıyla tanınıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend