Ripple, Dubai’de Bölge Ofisi Kurdu

XRP’den sorumlu 10 milyar Dolarlık fintech şirketi Ripple, Dubai’de bölgesel bir genel merkez açmaya hazırlanıyor. Bir yandan şirketin yeni bir küresel HQ planı da halen devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Ripple, ABD’de kripto para birimi XRP ile ilgili yasal sorunların ardından küresel merkezi için alternatif yerler düşünmeye devam ediyor.
  • Bu arada şirket, Dubai’de bir bölgesel merkez açtığını duyurdu.
  • Ripple’ın MENA ofisini temel alacağı Dubai Uluslararası Finans Merkezi, fintech şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak Dubai’nin Ripple için bir sonraki küresel genel merkezi olma ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor.

Ekim ayı sonlarında, San Francisco merkezli fintech şirketi Ripple, artık San Francisco’da faaliyet göstermek istemediğini duyurdu.

Kripto para birimi XRP ile ilgili yaşanan bir sorun mu 10 milyar Dolarlık fintech şirketini San Francisco’ dışına itti? Londra? Singapur? İsviçre veya Japonya’da bir yer mi? Ripple’ın yeni merkezi neresi olacak?

Ripple, yeni genel merkezinin nerede kurulacağına henüz karar vermedi, ancak kripto şirketi bugün Dubai’de bölgesel bir merkez kuracağını açıkladı.

Ripple, Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde Mağaza Açıyor

Ripple, dünyaca ünlü Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde bir merkez açacak.

Ripple, fintech şirketlerinin fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir ortak çalışma alanı olan “DIFC FinTech Hive”da diğerleriyle birlikte yaşayacak.

Ripple Güney Asya ve MENA Genel Müdürü Navin Gupta, yaptığı açıklamada firmanın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki geniş müşteri tabanının onu şehre çektiğini söyledi.

Gupta, “Bölge ofisimiz, blockchain tabanlı çözümlerimizi tanıtmak ve bölgedeki finansal kurumlarla bağlarımızı derinleştirmek için bir sıçrama tahtası görevi görecek.” dedi.

XRP ile İlgili Uyuşmazlıklar ABD’den Ayrılışın Temel Sebebi

Dubai bölgesel bir ofis olsa da Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto para birimi ile ilgili düzenlemesi nedeniyle ana üssünü Silikon Vadisi’nden çıkarmak istiyor. XRP’nin menkul kıymet tanımı ile ilgili uyuşmazlıkların bu ayrılığın temelinde yatan sebep olduğu düşünülüyor.

  Bitcoin'in Yerini XRP mi Alacak?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, geçen ay Bloomberg’e, bu tür düzenleyici endişelerin PayPal’ın neden XRP’yi kripto para birimleri arasında listelemediğini açıklayabileceğini belirtti.

Geçen ay CNBC ile yaptığı röportajda Garlinghouse, Ripple’ın, XRP’yi bir menkul kıymet olarak kabul etmeyen yeni bir ülkede genel merkezini inşa edeceğini söyledi. Bu yeni bir fikir değil. Örneğin Binance ve OKEx, Çin’den ayrıldıktan sonra Malta’yı seçmişti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın