Ripple Kurucularından Chris Larsen Bitcoin Madenciliği Algoritmalarında Değişiklik Yapılmasını İstedi

Önemli Gelişmeler

blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Bitcoin madenciliğinin çevreye zararlı olduğuna dair kötü bir imajı var. Ripple kurucularından Chris Larsen bu duruma çözüm olarak birtakım radikal değişiklik önerilerinde bulundu.

blank

Kripto dünyası gün geçtikçe büyüyor. Son zamanlarda yaşanan satış dalgalarını saymazsak, kripto paralarda görülen inanılmaz yükselişlerin de etkisiyle, politika ve iş dünyasından önemli isimler de artık kripto paraları görmezden gelmeyi bıraktı ve dijital varlık sınıflarıyla ilgili çalışmalarda bulunmaya başladı.

Bitcoin Yıllık 110 Terawatt/Saat Enerji Tüketiyor

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla beraber tabii ki bu para birimlerini eleştiren kesimler de çoğaldı. İklim değişiklikleri konusunda ise her zaman, Proof-of-Work (iş ispatı) protokolleriyle çalışan kripto para projeleri suçlanıyor. Bunların başında ise, kendi blockchain ağının çalışması için yıllık yaklaşık 110 terawatt/saat elektrik tüketen Bitcoin geliyor. Bu enerji, 27.5 milyon adet 4 kişilik ailelerin evlerinde yıllık olarak kullandığı elektrik miktarına denk geliyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerjinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlansa da, PoW algoritmasının Bitcoin’in adaptasyonu için bir dezavantaj olduğu düşünülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

 “PoW Algoritması Artık Eskidi”

Chris Larsen, Bitcoin’in kullandığı PoW algoritmasının artık çağa ayak uyduramadığını söylüyor. Ripple kurucularından olan Chris Larse, kendi bloğunda paylaştığı yazıda ayrıca bu duruma çözüm getireceğini düşündüğü fikirlerini de paylaştı. Kripto para madenciliği sektöründeki birçok aktör, yüzde yüz çevreci enerji kaynaklarını kullanmaya çalışsa da, bu kurumların çabası adeta okyanusta bir damla suya denk geliyor. Chris Larsen’e göre, Bitcoin’in çevre sorununu çözmek için yapılması gereken şey, PoW algoritması yerine daha çevreci yöntemler olan Proof-of-Stake (PoS, hisse ispatı) ya da Federated Consensus gibi alternatiflere yönelmek olmalı.

Larsen’e göre PoW algoritması artık eskide kaldı. Larsen ayrıca bu açıklamalarıyla kripto paraların kullanım senaryolarını eleştirmeyi amaçlamadığını, sadece Bitcoin’in kullandığı Proof-of-Work teknolojisini eleştirdiğini söyledi: “PoW teknolojisini mükemmel dizayn edilmiş bir algoritma olarak görmeliyiz ancak artık günümüz dünyasında bu algoritma eskimiş durumda. Ancak bu kesinlikle, Bitcoin ve PoW teknolojisini kullanan kripto paraların eskidiği anlamına gelmiyor.”

Kripto para piyasaları, kurumsal firmalardan gelen benimsenmelerle birlikte büyüyor ancak birçok şirket iklim değişikliği konusundaki duyarlılıkları nedeniyle daha çevreci kripto paralar ile çalışmak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Google Haberler, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin, MATIC, THETA Fiyat Analizi – Analiste Göre Kritik Direnç ve Destek Noktaları – 15 Haziran 2021

Bitcoin’in alçalan kanalından çıkış atağı yapmasıyla birlikte, dünyanın en büyük dijital varlığı tekrardan 39.000 dolar bandının üzerine çıktı. MATIC...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Google Haberler, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend