7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Ripple Kurucularından Chris Larsen Bitcoin Madenciliği Algoritmalarında Değişiklik Yapılmasını İstedi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin madenciliğinin çevreye zararlı olduğuna dair kötü bir imajı var. Ripple kurucularından Chris Larsen bu duruma çözüm olarak birtakım radikal değişiklik önerilerinde bulundu.

Binance indirim kodu

Kripto dünyası gün geçtikçe büyüyor. Son zamanlarda yaşanan satış dalgalarını saymazsak, kripto paralarda görülen inanılmaz yükselişlerin de etkisiyle, politika ve iş dünyasından önemli isimler de artık kripto paraları görmezden gelmeyi bıraktı ve dijital varlık sınıflarıyla ilgili çalışmalarda bulunmaya başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Yıllık 110 Terawatt/Saat Enerji Tüketiyor

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla beraber tabii ki bu para birimlerini eleştiren kesimler de çoğaldı. İklim değişiklikleri konusunda ise her zaman, Proof-of-Work (iş ispatı) protokolleriyle çalışan kripto para projeleri suçlanıyor. Bunların başında ise, kendi blockchain ağının çalışması için yıllık yaklaşık 110 terawatt/saat elektrik tüketen Bitcoin geliyor. Bu enerji, 27.5 milyon adet 4 kişilik ailelerin evlerinde yıllık olarak kullandığı elektrik miktarına denk geliyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerjinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlansa da, PoW algoritmasının Bitcoin’in adaptasyonu için bir dezavantaj olduğu düşünülüyor.

 “PoW Algoritması Artık Eskidi”

Chris Larsen, Bitcoin’in kullandığı PoW algoritmasının artık çağa ayak uyduramadığını söylüyor. Ripple kurucularından olan Chris Larse, kendi bloğunda paylaştığı yazıda ayrıca bu duruma çözüm getireceğini düşündüğü fikirlerini de paylaştı. Kripto para madenciliği sektöründeki birçok aktör, yüzde yüz çevreci enerji kaynaklarını kullanmaya çalışsa da, bu kurumların çabası adeta okyanusta bir damla suya denk geliyor. Chris Larsen’e göre, Bitcoin’in çevre sorununu çözmek için yapılması gereken şey, PoW algoritması yerine daha çevreci yöntemler olan Proof-of-Stake (PoS, hisse ispatı) ya da Federated Consensus gibi alternatiflere yönelmek olmalı.

Larsen’e göre PoW algoritması artık eskide kaldı. Larsen ayrıca bu açıklamalarıyla kripto paraların kullanım senaryolarını eleştirmeyi amaçlamadığını, sadece Bitcoin’in kullandığı Proof-of-Work teknolojisini eleştirdiğini söyledi: “PoW teknolojisini mükemmel dizayn edilmiş bir algoritma olarak görmeliyiz ancak artık günümüz dünyasında bu algoritma eskimiş durumda. Ancak bu kesinlikle, Bitcoin ve PoW teknolojisini kullanan kripto paraların eskidiği anlamına gelmiyor.”

İlgili Haber:  Bitcoin Madencileri Saat Başına 1 Milyon Dolar Kazanıyor

Kripto para piyasaları, kurumsal firmalardan gelen benimsenmelerle birlikte büyüyor ancak birçok şirket iklim değişikliği konusundaki duyarlılıkları nedeniyle daha çevreci kripto paralar ile çalışmak istiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar