2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Ripple, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Hizmet Vermek İçin Özel Bir Proje Geliştiriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ripple, yeni CBDC Private Ledger’ın öncelikleri olarak yüksek verimlilik ve birlikte çalışabilirlik ilkelerinin altını çiziyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri için özel bir politika yürütüyor.
  • Yeni çözüm, yüksek verim, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerine odaklanmıştır.
  • Dün yayınlanan bir duyuruya göre, blockchain ödemeleri odaklı şirket Ripple, özellikle Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) için tasarlanmış yeni bir özel defterin pilot uygulamasını gerçekleştiriyor.

Bank for International Settlements (Uluslararası Ödemeler Bankası) tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, dünyadaki merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’leri araştırdığını gösterdi. Ripple ise, CBDC’leri yayınlamak ve yönetmek için “güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm” sunarak bu sektöre girmeyi hedefliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Mevcut Blockchainler, CBDC’ler İçin Yeterli Değil”

Şirket, merkez bankalarının CBDC projeleri için mevcut blok zincirlerinden bazılarını teorik olarak kullanabildiklerini; ancak çoğu blok zincirinin gereken türden bir iş hacmini sunamayacağını belirtti.

Buna ek olarak, çoğu blok zincirinin tüm kullanıcılara açık olan ve çok çeşitli doğrulayıcılar tarafından güncellenen halka açık defterler olduğunu ekledi. Bu, CBDC’ler için ideal bir durum değildir.

Ripple konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir Merkez Bankası, halka açık bir defterin sunabileceğinden daha fazla işlem gizliliği ve para birimi üzerinde kontrol gerektiriyor. Bu nedenle büyük olasılıkla özel bir defterde gerekli ölçekte çalışabilen bir CBDC oluşturmayı tercih edecektir.” dedi.

Ripple, CBDC Odaklı Bir Proje Geliştiriyor

Bu nedenle Ripple, merkez bankalarına yalnızca yüksek hız ve ölçeklenebilirlik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda mevcut küresel finansal altyapı ve diğer dijital varlıklarla birlikte çalışabilirliğe izin verecek CBDC odaklı özel bir defter sunmayı planlıyor.

İlgili Haber:  30 Japon Firması Dijital Yen'i Test Edecek

CBDC Private Ledger, öncelikle ödemeler için tasarlanmış olan XRP Ledger (XRPL) ile aynı blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Ripple yetkilileri, “CBDC Private Ledger, saniyede on binlerce işlemi (TPS) idare edebilecek.” dedi. Firma, bu amaçla hem XRPL hem de CBDC defterinde kullanılan mutabakat protokolünün halka açık blok zincirlerinden daha ucuz ve 61.000 kat daha verimli olduğunu belirtti.

New York Federal Rezerv Bankası’nın son araştırması, CBDC’lerin özel sektör emsallerine göre daha fazla gizlilik ihtiyacı duyduğunu gösterdi. Bu arada, Kanada, Güney Kore, Brezilya, Japonya, Tayland ve daha pek çok ülkede çeşitli CBDC test süreçleri tüm hızıyla devam ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar