Ripple, NFT Desteği Sunmaya Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Non-fungible tokenler, ya da kısaltılmış adlarıyla NFT’ler, kripto para dünyasında son 6 ayın en popüler varlıklarından biri olmayı başardı. NFT’ler, bulundukları platformlarda, aylar içerisinde hacimlerini 25 katına kadar çıkarmayı başardılar. Bu büyüme dalgası son zamanlarda kısmen de olsa yavaşlasa da, NFT’ler bugün de inanılmaz seviyelerde popüler olmayı sürdürüyorlar.

blank

“NFT’ler Bitcoin ve Ethereum’un Yapamadığını Yaptı”

Dahası, artık NFT’lerin bir tür balon olmadığı konusunda daha fazla görüş bulunuyor ve popüler kripto para temsilcileri NFT’lerin çok büyük potansiyellerinin üzerinde duruyor. Hatta WAX kurucularından William Quigley gibi bazı isimlere göre, NFT’ler “büyük bir adaptasyon dalgası” oluşturarak Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların yapamadıklarını yapıyor.

blank

Bekleneceği üzere, kripto para dünyasındaki birçok isim de NFT’lerin üzerindeki bu popülerliği bir fırsata çevirmenin yollarını arıyor. Ripple da bunlardan biri olacak gibi görünüyor.

Örneğin Şubat ayında XRPL Labs ve Wietse Wind, mevcut XRP Ledger’ında NFT yayınlayabilmek için bir standart oluşturulmasını teklif etmişti. Bunun ardından ise Ripple ekibi, XRPL üzerinde NFT üretimi yapılabilmesi için XRP cüzdanı uygulaması XUMM üzerine gömülü bir xApp geliştirmeye başladı.

Ripple Yetkilisi Monica Long Ripple’ın NFT Desteği Hakkında Duyuru Yaptı

Monica Long tarafından kısa bir süre önce yapılan duyuruya göre, Ripple’ın açık geliştirici platformu olan RippleX, “XRP Ledger’ı üzerinde, güçlendirilmiş NFT desteğini mümkün kılacak ek fonksiyonel geliştirmeler” ile ilgili bir öneride bulundu:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kararın hayata geçirilmesiyle ve bu değişikliklerin uygulanması yönünde oy veren %80’lik çoğunluk ile beraber, geliştiriciler daha düşük maliyetler ile daha fazla NFT desteği kazanacak, NFT’leri alıp satma imkanına sahip olacak, açık arttırma sistemlerini kullanabilecek ve ikincil satışlardan NFT’yi XRPL üzerinde ilk olarak paylaşan kişiye belirli oranlarda komisyonlar ödenecek.

RippleX ayrıca geliştiricilerin planlanan değişiklikler ile ilgili geri bildirimlerde bulunmasını rica etti.

Bu gelişmenin, bir dönem bu alanın bir tür balon olduğunu iddia eden spekülatörlere karşı NFT’lerin büyüme potansiyelini vurgulayan önemli adım olduğu düşünülüyor. NFT’ler 2021 yılının başlarında büyük popülerlik kazanmıştı ve rekor seviyelerde fiyatlar ile dijital sanat eserleri NFT üzerinden satılmıştı. Bu popülerlik bir süredir azalma eğiliminde olsa da, NFT’ler yine de kripto para dünyasının önemli öğelerinden birini oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend