30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Ripple, SEC Davasında Bitcoin ve Ethereum’u da Ateşe Atıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ripple, Bitcoin ve Ethereum’un da SEC standartlarına göre menkul kıymet olmadığını söylüyor. Peki, XRP neden menkul kıymet olarak değerlendiriliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple, SEC davası kapsamında 93 sayfalık bir cevap hazırladı.
  • Şirket, metinde savunmasını nasıl ilerleteceğini detaylandırdı.
  • Ripple, Ethereum ve Bitcoin’in SEC tarafından menkul kıymet olarak görülmediğini belirtti. Bu bağlamda XRP hakkındaki kararını sorguladı.

Kripto ödeme firması Ripple bugün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı savunmasını sundu. Şirket, mahkemeden, Bitcoin ve Ethereum konusundaki pozisyonunu değerlendirmesini talep etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SEC, Aralık Ayında Ripple’a 1.3 Milyar Dolarlık Dava Açmıştı

SEC, Aralık ayında XRP yaratıcısı şirket Ripple’a karşı suç duyurusunda bulundu. Komisyon, XRP’nin kayıtsız satışı yoluyla firmanın yasadışı olarak 1.3 milyar Dolar gelir elde ettiğini iddia etti. Komisyon ayrıca kurucu ortak Chris Larsen ve şu anki CEO Brad Garlinghouse’u da sanık olarak suçladı.

Ripple bugün, Manhattan mahkemesinde sunulan 93 sayfalık bir metinle SEC’e yanıt verdi. Şirket, komisyonun iddialarına titizlikle karşı çıktı.

Ripple, XRP’nin ABD federal yasalarına göre bir menkul kıymet olmadığını iddia ediyor.

Ripple ayrıca savunmasında “yasal süreç ve adil bildirim eksikliği” olduğunu da belirtiyor. Firmaya göre XRP bir menkul kıymet değil “dönüştürülebilir dijital para birimi” olarak tanımlanıyor.

XRP de Bitcoin ve Ethereum Gibi Bir Dijital Para Birimi

Ripple, bu bağlamda, tıpkı Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi XRP’nin de dijital para birimi olduğunu kaydediyor.

Ancak SEC, şu anda Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymet olarak kabul etmiyor. Üstelik, Ethereum, bugün ICO olarak kabul edilebilecek bir şekilde piyasaya sunulmuştu.

XRP’nin itirazına rağmen mahkemenin nasıl bir yöntem izleyeceği henüz netlik kazanmadı. Yine de sürecin Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto paraları etkileme olasılığı kripto para endüstrisinde merak oluşturdu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar