3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Ripple CEO’su: SEC ile Aramızdaki Savaş “Aşırı Derecede İyi” Bir Şekilde Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile uzun ve çetrefilli bir savaşa girmeyi kimse istemez veya “aşırı derecede iyi” olarak tanımlamaz herhalde, ancak Ripple CEO’su son yaptığı açıklamada özellikle bu ifadenin altını çizdi.

Binance indirim kodu

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, firmasının SEC ile devam eden yasal savaşta bir sonuç alacağından emin. Paris Blockchain Haftası etkinliğinde CNBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dava, yaklaşık 15 ay önce başladı ve umduğumdan çok daha iyi, hatta aşırı derecede iyi gidiyor.

Garlinghouse, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasal süreçlerin ve buna bağlı bürokrasinin uzun süreli doğasına atıfta bulunarak, adalet çarklarının yavaş hareket ettiğini belirtti.

San Francisco kökenli fintech firması Ripple, bir yıldan fazla bir süredir ABD düzenleyici kurumu SEC ile mücadele veriyor. SEC, Garlinghouse ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen’in XRP’nin satışı yoluyla yasadışı bir menkul kıymet satışı yaptıklarını iddia ediyor.

SEC, bir işlemin bir “yatırım sözleşmesi” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini ve bir menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek için ABD Yüksek Mahkemesi’nde görülen başka bir davada atıfta bulunulan “Howey Testi”ni referans alıyor.

SEC, Ripple’ın bu menkul kıymetleri (XRP tokenleri) önce düzenleyiciye kaydolmadan sattığını iddia ediyor. Garlinghouse ve şirket ise, XRP’nin menkul kıymet olarak kabul edilmeyen Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital bir para birimi olduğunu savunuyor.

Ripple’ın bu davayı kazanamaması durumunda dava bir emsal teşkil edebilir ve diğer kripto paralar da tehlikeye girebilir:

Bu dava önemli, sadece Ripple için değil; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kripto endüstrisi için önemli. Davanın aleyhimizde sonuçlanması ABD’deki kripto piyasası için gerçekten olumsuz olur.

İlgili Haber:  MoneyGram ile Ripple Ortaklığı Resmi Olarak Sona Erdi

Ripple’ın davayı kaybetmesi durumunda XRP ticareti sunan kripto borsalarının da bir menkul kıymet komisyoncusu olarak SEC’e kaydolması gerekecek. Bu yüzden geçtiğimiz sene pek çok borsa XRP’yi platformlarından çıkarmıştı.

Garlinghouse, “XRP’yi bir menkul kıymeti olarak tanımlarsanız, XRP’ye sahip olan herkesi tanımak zorunda oluruz” diye ekledi.

XRP fiyat görünümü

XRP fiyatı gün içinde %5.8 arttı ve şu anda bu yazı yazılırken 0.7757 dolardan işlem görüyordu.

XRP en son ATH’sini 2018’de yapmış ve 3.4 dolara kadar çıkmıştı. XRP o tarihten bugüne %78 değer kaybetmiş durumda.

XRP, 36.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile altıncı en büyük kripto varlık konumunda şu an.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar