30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme: Ethereum’un Menkul Kıymet Olarak Tanımlanmaması Ripple’a Yeni Bir Zafer Kazandırabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

SEC, Ripple’in XRP’yi “kayıt dışı bir menkul kıymet” olarak sattığını iddia ediyor. Ancak son gelişmeler, Ripple’ın elini güçlendirebilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Eski bir SEC yetkilisi olan William Hinman, Ethereum’un bir “menkul kıymet olmadığını” dile getirdi.
  • Ripple, XRP hakkında da benzer düşüncelere sahip olunmasını umuyor.

Ripple, uzun bir süredir SEC ile arasında devam eden davada önemli bir prosedür zaferi kazandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Ethereum Bir Menkul Kıymet Değil” İfadesi Ripple’a Ne Kazandırır?

Geçtiğimiz saatlerde verilen bir kararda, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını söyleyen eski SEC yetkilisi William Hinman’ın ifadesinin SEC tarafından reddedilmesi yönündeki talebi kabul etmedi.

Bu karar, Ripple’ın, Hinman’dan dava sürecini etkileyebilecek bir şekilde ifade vermesini isteyebileceği anlamına geliyor.

Son mahkeme kararı, Ripple ve SEC arasında 2020 Aralık ayından bu yana devam eden dava sürecindeki en son flaş gelişme olarak görülüyor. Nisan ayında Ripple, SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgelerini mahkemeye vermesini gerektiren bir keşif kararı kazanmıştı.

Ripple, yasal strateji olarak SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili görüşlerine dikkat çekmek istiyor.

Hinman tarafından 2018 yılında yapılan bir konuşmadaki Ethereum ile ilgili ifadeler bugünkü tartışmayı yaratan temel neden oldu. Hinman, Ethereum’un “yeterince ademi merkeziyetçi” bir yapıya sahip olduğunu ve bu yüzden de ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Ethereum açıklamalarından kısa bir süre sonra SEC’den ayrılan Hinman, ayrıca bir soruşturma geçirdi. Hinman’ın SEC’de görev yaparken eski hukuk firması Simpson Thatcher’dan 1.6 milyon Dolar değerinde emekli ikramiyesi aldığı ortaya çıktı. Bu firma, Enterprise Ethereum Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor ve Ethereum kullanımını teşvik ediyor.

İlgili Haber:  SEC'in Yeni Hedefinde NFT Geliştiricileri, Satıcılar ve Pazar Yerleri Var

Ripple ve SEC Davasında Son Durum

Ripple, XRP’nin de Bitcoin ve Ethereum ile aynı şekilde nitelendirilmesi için çaba gösteriyor. Firma, bu argümanı güçlendirmek için SEC’in dahili belgelerini kullanmayı amaçlıyor.

Öte yandan SEC ise bugün yaptığı açıklamada, Hinman’ın sözlerinin SEC’i bağlamayacağını dile getirdi; ancak aynı zamanda SEC personelinin, söz konusu konuşmanın taslağının oluşturulmasına yardım ettiğini de kabul etti.

Bu anlamda geçtiğimiz gün mahkeme tarafından alınan karar Ripple için bir kazanç olsa da; çok daha büyük bir davada nispeten küçük bir prosedür kazancı olarak görülebilir. Davanın nasıl sonuçlanacağı hâlâ belirsizliğini koruyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar