Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme: Ethereum’un Menkul Kıymet Olarak Tanımlanmaması Ripple’a Yeni Bir Zafer Kazandırabilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

SEC, Ripple’in XRP’yi “kayıt dışı bir menkul kıymet” olarak sattığını iddia ediyor. Ancak son gelişmeler, Ripple’ın elini güçlendirebilir.

blank

Haberin Özeti

  • Eski bir SEC yetkilisi olan William Hinman, Ethereum’un bir “menkul kıymet olmadığını” dile getirdi.
  • Ripple, XRP hakkında da benzer düşüncelere sahip olunmasını umuyor.

Ripple, uzun bir süredir SEC ile arasında devam eden davada önemli bir prosedür zaferi kazandı.

“Ethereum Bir Menkul Kıymet Değil” İfadesi Ripple’a Ne Kazandırır?

Geçtiğimiz saatlerde verilen bir kararda, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını söyleyen eski SEC yetkilisi William Hinman’ın ifadesinin SEC tarafından reddedilmesi yönündeki talebi kabul etmedi.

Bu karar, Ripple’ın, Hinman’dan dava sürecini etkileyebilecek bir şekilde ifade vermesini isteyebileceği anlamına geliyor.

Son mahkeme kararı, Ripple ve SEC arasında 2020 Aralık ayından bu yana devam eden dava sürecindeki en son flaş gelişme olarak görülüyor. Nisan ayında Ripple, SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgelerini mahkemeye vermesini gerektiren bir keşif kararı kazanmıştı.

Ripple, yasal strateji olarak SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili görüşlerine dikkat çekmek istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hinman tarafından 2018 yılında yapılan bir konuşmadaki Ethereum ile ilgili ifadeler bugünkü tartışmayı yaratan temel neden oldu. Hinman, Ethereum’un “yeterince ademi merkeziyetçi” bir yapıya sahip olduğunu ve bu yüzden de ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Ethereum açıklamalarından kısa bir süre sonra SEC’den ayrılan Hinman, ayrıca bir soruşturma geçirdi. Hinman’ın SEC’de görev yaparken eski hukuk firması Simpson Thatcher’dan 1.6 milyon Dolar değerinde emekli ikramiyesi aldığı ortaya çıktı. Bu firma, Enterprise Ethereum Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor ve Ethereum kullanımını teşvik ediyor.

Ripple ve SEC Davasında Son Durum

Ripple, XRP’nin de Bitcoin ve Ethereum ile aynı şekilde nitelendirilmesi için çaba gösteriyor. Firma, bu argümanı güçlendirmek için SEC’in dahili belgelerini kullanmayı amaçlıyor.

Öte yandan SEC ise bugün yaptığı açıklamada, Hinman’ın sözlerinin SEC’i bağlamayacağını dile getirdi; ancak aynı zamanda SEC personelinin, söz konusu konuşmanın taslağının oluşturulmasına yardım ettiğini de kabul etti.

Bu anlamda geçtiğimiz gün mahkeme tarafından alınan karar Ripple için bir kazanç olsa da; çok daha büyük bir davada nispeten küçük bir prosedür kazancı olarak görülebilir. Davanın nasıl sonuçlanacağı hâlâ belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend