2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Ripple ve YouTube Davasında Karar Açıklandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’u taklit eden kripto dolandırıcıları nedeniyle YouTube’a karşı açtığı dava sessizce sonuçlandı. Karar, her ikisinin de hayırsever bağışlarını içeriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple, dolandırıcıların CEO’sunun kimliğine büründüğü video nedeniyle YouTube’a dava açmıştı.
  • Anlaşma, şirketlerin kar amacı gütmeyen bir kuruluşa açıklanmayan bir miktarda bağış yapmasını içeriyor.
  • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse dün attığı bir tweette, kendisini ve şirketini taklit ederek çeşitli videoların yüklenmesi sebebiyle YouTube aleyhine açtıkları davanın sonuçlandığını belirtti.

Önde gelen yöneticilerin adlarını ve görüntülerini ele geçirmek için sosyal medyayı kullanan dolandırıcıların fenomeni, yalnızca kripto para dünyasında değil, genel olarak iş dünyasında da yaygınlaştı. Dolandırıcılar, halkı soymak için sosyal medyada Elon Musk ve Richard Branson gibi yüksek profilli CEO’ları taklit etmeye çalışıyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ripple, Geçtiğimiz Nisan Ayında Youtube’a Dava Açmıştı

Ripple ve Garlinghouse, geçtiğimiz Nisan ayında YouTube’a dava açtı ve Google’ın sahip olduğu şirketin soruna göz yumduğunu ve hatta dolandırıcıların kripto meraklılarını hedeflemelerine yardımcı olacak anahtar kelimeler satın almalarına izin vererek bundan kâr elde ettiğini iddia etti.

Garlinghouse, anlaşmanın Ripple ve YouTube’un “bu dolandırıcılıkları önlemek, tespit etmek ve ortadan kaldırmak için birlikte çalışmasıyla” sonuçlanacağını söyledi. Ayrıca, şirketin dolandırıcılıkla ilgili çalınan fonları takip etmek için özel bir şirket kullandığını belirtti; ancak sosyal medya şirketlerinin daha fazlasını yapması gerektiğinin de altını çizdi.

Youtube ve Ripple Bağış Yapma Konusunda Anlaştı

Salı günü yapılan röportajda Garlinghouse, yasal anlaşmanın YouTube ve Ripple’ın siber suç mağdurlarına yardım etmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluşa fon sağlamayı içereceğini paylaştı.

Ripple, şirketlerin ne kadar katkıda bulunacağı ve fonun nakit tazminat sağlayıp sağlamayacağı gibi ek ayrıntıları vermeyi reddetti. Şirket, yasal çalışma tamamlandığında daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

İlgili Haber:  Uniswap v3 Yarın Çıkıyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

Garlinghouse, genel olarak sosyal medya şirketlerine duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, oldukça karlı olduklarını ve platformlarını denetlemek ve dolandırıcıları önlemek için daha fazlasını yapabileceklerini söyledi. Instagram’a kişisel olarak sahte bir Brad Garlinghouse hesabı bildirdiği bir olayı anlatan CEO, ancak Instagram’ın hesabın kendisini taklit etmediğine karar verdiğini ifade etti. Garlinghouse, kripto dolandırıcılığı yapanlardan da şiddetli tehditler aldığını sözlerine ekledi.

Google ise YouTube ve Ripple arasındaki anlaşma ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar