Ripple’dan Bitcoin ile İlgili Radikal Çağrı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin’in iş ispatı fikir birliğinden daha çevre dostu bir yapıya geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bu şimdilik pek olası görünmüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin çevresel etkilerini eleştirdi.
  • Larsen, Bitcoin’in iş ispatı fikir birliğinden hisse ispatı sistemine geçmesi gerektiğini savunuyor.
  • Larsen’e göre Bitcoin, bu hususta Ethereum’un yolunu takip etmeli.

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin ağını, enerji yoğun iş ispatından (PoW), çevre dostu hisse ispatı (PoS) sistemine geçmeye davet etti. Ancak böyle bir hareket şimdilik pek olası görünmüyor; çünkü bu değişim Bitcoin ağında oldukça kapsamlı yenilikler gerektiriyor.

blank

İş İspatından Hisse İspatına

Son aylarda Ethereum 2.0 ağı özelinde iş ispatından hisse ispatına geçmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Ethereum, bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor. Larsen, Ethereum’un hisse ispatına geçişi tamamlandığında endüstrinin %40’ının düşük karbon emisyonlu bir yapıya dönüşeceğini belirtiyor. Bu, kripto para için oldukça kritik bir dönüm noktası olacaktır.

Larsen, bu anlamda Bitcoin’i küresel ölçekte eleştirilerin odak noktası haline getiren yüksek enerji tüketimi sorununun çözümü için Ethereum örneğinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu, her ne kadar güzel bir fikir gibi dursa da kısa vadede gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Bitcoin ağı geleneksel olarak bu tip yeniliklere daha ihtiyatlı yaklaşıyor. Ayrıca mevcut Bitcoin madencilik sistemlerine milyarlarca Dolar değerinde yatırım yapan büyük şirketlerin de böylesine bir değişime karşı önemli direnç göstereceği dile getiriliyor.

“Yeşil Ücret”

Ancak kesin olan bir şey var ki; kripto endüstrisi çevresel etkileri konusunda daha dikkatli davranmazsa; geniş bir yatırımcı kesimi, kripto dünyasını tütün veya fosil yakıtlara benzer etik olmayan bir alan olarak görmeye başlayabilir.

Bu noktada kısa vadede sunulan çözüm önerilerinden biri, Bitcoin alımlarına karşın bunun çevresel etkilerini dengeleyecek bağışların yapılması olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda Coinbase, Kraken ve Robinhood gibi büyük kripto borsaları, Bitcoin satın alan kullanıcılarına küçük bir “yeşil ücret” ödeme seçeneği sunabilir. Benzer bir örnekte, NFT üreten sanatçıların çoğu, bunun Ethereum blok zinciri üzerindeki çevresel etkisini telafi etmek için karbon dengeleme sertifikaları satın alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ethereum’un Londra Güncellemesi Bazı Kripto Paraları Değersiz Hale Getirecek

Ethereum’daki gaz tokenlerini hatırlıyor musunuz? Artık onlara ihtiyacınız olmayacak. Haberin Özeti Bir sonraki Ethereum yükseltmesi, Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşecek. ...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend