1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ripple’dan Bitcoin ile İlgili Radikal Çağrı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin’in iş ispatı fikir birliğinden daha çevre dostu bir yapıya geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bu şimdilik pek olası görünmüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin çevresel etkilerini eleştirdi.
  • Larsen, Bitcoin’in iş ispatı fikir birliğinden hisse ispatı sistemine geçmesi gerektiğini savunuyor.
  • Larsen’e göre Bitcoin, bu hususta Ethereum’un yolunu takip etmeli.

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin ağını, enerji yoğun iş ispatından (PoW), çevre dostu hisse ispatı (PoS) sistemine geçmeye davet etti. Ancak böyle bir hareket şimdilik pek olası görünmüyor; çünkü bu değişim Bitcoin ağında oldukça kapsamlı yenilikler gerektiriyor.

Binance indirim kodu

İş İspatından Hisse İspatına

Son aylarda Ethereum 2.0 ağı özelinde iş ispatından hisse ispatına geçmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Ethereum, bu anlamda önemli bir örnek teşkil ediyor. Larsen, Ethereum’un hisse ispatına geçişi tamamlandığında endüstrinin %40’ının düşük karbon emisyonlu bir yapıya dönüşeceğini belirtiyor. Bu, kripto para için oldukça kritik bir dönüm noktası olacaktır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Larsen, bu anlamda Bitcoin’i küresel ölçekte eleştirilerin odak noktası haline getiren yüksek enerji tüketimi sorununun çözümü için Ethereum örneğinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu, her ne kadar güzel bir fikir gibi dursa da kısa vadede gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Bitcoin ağı geleneksel olarak bu tip yeniliklere daha ihtiyatlı yaklaşıyor. Ayrıca mevcut Bitcoin madencilik sistemlerine milyarlarca Dolar değerinde yatırım yapan büyük şirketlerin de böylesine bir değişime karşı önemli direnç göstereceği dile getiriliyor.

“Yeşil Ücret”

Ancak kesin olan bir şey var ki; kripto endüstrisi çevresel etkileri konusunda daha dikkatli davranmazsa; geniş bir yatırımcı kesimi, kripto dünyasını tütün veya fosil yakıtlara benzer etik olmayan bir alan olarak görmeye başlayabilir.

İlgili Haber:  Ünlü NFT Projesi, Ethereum Ağından Polygon Ağına Geçiyor: İşte Nedeni!

Bu noktada kısa vadede sunulan çözüm önerilerinden biri, Bitcoin alımlarına karşın bunun çevresel etkilerini dengeleyecek bağışların yapılması olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda Coinbase, Kraken ve Robinhood gibi büyük kripto borsaları, Bitcoin satın alan kullanıcılarına küçük bir “yeşil ücret” ödeme seçeneği sunabilir. Benzer bir örnekte, NFT üreten sanatçıların çoğu, bunun Ethereum blok zinciri üzerindeki çevresel etkisini telafi etmek için karbon dengeleme sertifikaları satın alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar