RJ45 ile RJ48 Arasındaki Fark

RJ45 ile RJ48 Arasındaki Fark

Çoğu kişi RJ11 ve RJ45 kablolaması arasında farklılıkları kolaylıkla tanımlayabilir ve her birinin farklılıklarını ve özel kullanımlarını belirleyebilir. Ama konu RJ45 ve RJ48 olduğunda, bu biraz daha zorlaşır. Bunun nedeni genellikle aynı modüler konnektörü kullanmaları ve ikisi arasındaki farkların kolayca tanımlanamamasıdır. Kodlu konnektör (registered jack) anlamına gelen RJ, kullanılan konnektör tipini fiilen tanımlamaz. Bunun yerine, kullanılan kablolamayı tanımlar. Bu nedenle, bu iki RJ tipi sadece nasıl kablolandıklarına göre farklılık gösterir. Bu yazıda RJ45 ile RJ48 arasındaki fark nedir, ne değildir inceleyeceğiz.

Hem RJ48 hem de RJ45, 8P8C modüler fiş ve 2 çift kablo kullanır. Bu kablolardan biri veri iletimi için diğeri ise veri alımı için kullanılır. Halihazırda çok tanıdık olduğumuz RJ45, verileri almak ve iletmek için 1,2, 3 ve 6 pinlerini kullanır. RJ48 ile, duruma ve nasıl kullanılacağına bağlı olarak kullanılabilecek birkaç yapılandırma vardır. Bir konfigürasyon, 1,2, 8 ve 5 pinlerini kullanır, diğeri ise 1,2,7 ve 8 pinlerini kullanır. Diğer kablolar, ekstra koruma için de kullanılırken, geri kalanlar, gelecekte çıkması olası kullanımlar için rezerve edilir.

RJ45, esas olarak, her ağ elemanı arasındaki mesafelerin nispeten kısa olduğu yerel ağlarda (LAN) kullanılır. Kullanımı çok sayıda ofis ve evde çok yaygındır ve çok popüler hale gelmesinin ana sebebi budur. RJ48 ise diğer uygulamalarda kullanılır. En yaygın olanı kabloların uzun mesafelere uzanabildiği ve çoğu zaman çevresel faktörlere maruz kalabileceği T1 veri hatlarında olur. RJ48 sinyalin bütünlüğünü korumak için STP (Shielded Twisted Pair) kabloları kullanır. RJ45’ler ise, 1 ila 6 kategorileri olan daha yaygın UTP (Unshielded Twisted Pair) kullanır. Cat5 en yaygın olanıdır.

RJ45 veya RJ48’in kullanılıp kullanılmayacağı, donanım tarafından belirlenir. Tüketicinin seçimine bağlı değildir. Konnektörlerinizi, donanımın gereksinim duyduğu şekilde düzgün bir şekilde bağladığınızdan emin olun, böylece çalışan bir ağınız olur.

RJ45 ile RJ48 Arasındaki Fark

RJ45 ile RJ48 arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • RJ45 ve RJ48 aynı konektörü kullanır.
  • RJ45, kablolama anlamında RJ48’den farklıdır.
  • RJ45 ağırlıklı olarak kısa mesafeli LAN‘da kullanılırken, RJ48 daha çok uzun mesafeli T1 hatlarında görülür.
  • RJ48, STP kullanırken, RJ45 UTP kablosu ile bağlanır.

Yorum Bırakın