Darkside adında bir bilgisayar korsanlığı grubunun, çalınan bitcoin olarak yaklaşık 20.000 doları hayır kurumuna bağışlamaya çalıştığı bildirildi.

Çete, işlemlerin ekran görüntüleriyle birlikte The Water Project ve Children International’a iki adet 10.000 dolarlık bitcoin bağışı makbuzlarını bir dark web blog gönderisinde yayınladı.

Bitcoin ve kripto para birimleri, yarı anonim yapıları nedeniyle siber suçlular tarafından kurbanları gasp etmek için sıklıkla tercih ediliyor. Kurbanların dosyalarının şifrelendiği ve yalnızca bilgisayar korsanlarına bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin ödenmesi durumunda kilitlerinin açıldığı fidye yazılımı saldırıları, son yıllarda siber suçluların yaygın bir aracı haline geldi.

Yaz boyunca görünürde sofistike fidye yazılımı operasyonlarını oluşturan Darkside hackerları, şirketlerden milyonlarca dolar gasp ettiklerini iddia ettikten sonra “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” istediklerini söylüyorlar.

BBC‘nin haberine göre 13 Ekim’de yayınlanan bir blog yazısında “Şirketlerin ödediği paranın bir kısmının hayır kurumlarına gideceğinin adil olduğunu düşünüyoruz” denildi. “İşimizin ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün, birinin hayatını değiştirmeye yardım ettiğimizi bilmekten mutluluk duyuyoruz.”

BBC’ye konuşan hayır kurumu Children International, parayı saklamayacağını söyledi.

Bir Children International sözcüsü, “Bağış bir bilgisayar korsanıyla bağlantılıysa, onu tutmak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

bitcoin, cryptocurrency, hackers, cybercrime, image

Bağış işlemi nasıl gerçekleşti

Bağışlar, artık silinmiş bir tweet’te paylaştığı bitcoin ve kripto para bağış platformu The Giving Block aracılığıyla yapıldı.

Hediye, bağışların arkasındaki motivasyonu anlamaya çalışan analistleri şaşırttı.

Siber güvenlik şirketi Emsisoft’ta Tehdit Analisti Brett Callow BBC’ye verdiği demeçte, “Suçluların bu bağışları yaparak elde etmeyi umdukları şey hiç de net değil” açıklamasında bulundu. “Belki de suçluluklarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Ya da belki de egoist nedenlerle bilinçsiz gaspçılar yerine Robin Hood benzeri karakterler olarak algılanmak istiyorlar.”

İlgili Haber:  Bybit'in CEO'su Kripto Borsalarını Savunmasız Buluyor

Bununla birlikte bu girişim, bilgisayar korsanlarının yasadışı kazançlarını iyi bir amaca döndürmede ilk denemeleri değil.

2016 yılında, Phineas Fisher takma adıyla anonim bir hacker’ın, o sırada militan grubu IŞİD ile savaşan Suriye’deki Kürt anti-kapitalistlere, o sırada yaklaşık 11.000 dolar değerine tekabül eden ve görünüşe göre bir bankadan çalınmış 25 bitcoin bağışladığı bildirildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın