8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ronin Network’ten Çalınan Ethereum’lar Hareket Etmeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Axie Infinity’yi geliştiren Sky Mavis firması tarafından oluşturulan Ethereum tabanlı sidechain Ronin Network hacklenmiş ve ağdan 615 milyon dolar çalındığı bildirilmişti.

Binance indirim kodu

Ronin Network’ün resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ronin köprüsünün hacklendiği ve 173.600 adet Ethereum ile 25.5 milyon dolarlık USDC’nin çalındığı belirtilmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Paraları çalan hacker ya da hackerlar harekete geçmiş görünüyor. Bildiğiniz gibi kripto paralar doğaları gereği takip edilebilir varlıklardır. Bitcoin, Ethereum dahil pek çok kripto paranın izini sürebilir ve hangi adreslere transfer edildiğini herkese açık blok zincirler üzerinden görebilirsiniz.

Ancak Tornado Cash ve benzeri sistemler bu takip edilebilirliği ortadan kaldırıyor. Bu yüzden kara para aklayanlar, dolandırıcılar ve hackerlar bu tür ağları sıkça kullanıyorlar.

Ronin ağından para çalan hacker ya da hackerlar da aynı şeyi yaptılar. Etherscan verilerine göre yaklaşık 2000 adet Ethereum (7 milyon dolar ediyor) Tornado Cash’e gönderildi ve izi kaybedildi.

Çalınan Ether'ler Tornado Cash'e gönderiliyor.
Çalınan Ether’ler Tornado Cash’e gönderiliyor.

Hemen aklınıza şu soru gelebilir; Tornado Cash neden bu gibi durumlarda kolluk kuvvetlerine yardımcı olup transfer edilen coinlerin nereye gittiğini söylemiyor. Durum maalesef öyle değil. Tornado Cash’in arkasında herhangi bir şirket yok ve sistem tamamen zkSnark adı verilen Zero Knowledge Proof konseptiyle çalışıyor. Yani Tornado Cash’in arkasındaki geliştiriciler bile buraya gönderilen koinlerin izini süremez.

Tornado Cash, Ethereum blok zincirinde gizliliği korumak için tasarlanmış. Teknolojisi, Ethereum blok zincirine gönderilen işlemlerde gönderici ve alıcının adresleri arasındaki bağlantıyı koparmayı sağlıyor. Protokol geçmişte Crypto.com’dan 34 milyon dolar çalan bilgisayar korsanları tarafından da kullanılmıştı.

Blockchain analiz firması Merkle Science Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Tornado Cash dahil olmak üzere herhangi bir karıştırıcıdan (mixer) sonra fonları takip etmenin olasılıklı bir yöntem olduğunu ve %100 emin olunamayacağını” söyledi.

İlgili Haber:  Axie-Infinity, Ronin Saldırısı Mağdurlarının Paralarını İade Edecek

Axie Infinity’nin Ronin blok zincirine saldıran bilgisayar korsanları tarafından kullanılan ana Ethereum adresi, Pazartesi günü erken saatlerde 2.001 Ether’i başka bir Ethereum adresine gönderdi. Blockchain verilerinin gösterdiğine göre, ikinci Ethereum adresi daha sonra Tornado Cash’e her biri 100 Ether’lik gruplar halinde 2.000 Ether gönderdi.

Ronin, popüler oyun Axie Infinity’nin Ethereum blok zincirinde neden olduğu trafiği ve maliyeti azaltmak için oluşturulmuş bir yazılım köprüsüdür. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde kripto köprülerinden 1 milyar dolardan fazla kripto para çalındıktan sonra köprü teknolojileri eleştiri yağmuruna tutuldu.

Ronin ve Axie Infinity’nin arkasındaki şirket Sky Mavis, soruşturmanın halen devam ettiğini belirtiler.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar