8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ronin Network Hacklendi, 615 Milyon Dolarlık Kayıp Var!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Axie Infinity’yi geliştiren Sky Mavis firması tarafından oluşturulan Ethereum tabanlı sidechain Ronin Network hacklendi. Ağdan 615 milyon dolar çalındığı bildirildi.

Binance indirim kodu

Ronin Network’ün resmi Twitter hesabından bugün yapılan açıklamada, Ronin köprüsünün hacklendiği ve 173600 adet Ethereum ile 25.5 milyon dolarlık USDC’nin çalındığı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

blank

Gelişme üzerine Ronin köprüsü ve Katana Dex’i kapatıldı.

Yapılan açıklamada, çalınan fonların geri iadesi için kolluk kuvvetleriyle, uzmanlarla ve yatırımcılarla görüşüldüğü vurgulandı. Ronin üzerindeki AXS, RON ve SLP tokenlerin ise güvende olduğu belirtildi.

Ronin’in resmi blog sayfasından yapılan açıklamada saldırının detaylarına yer verildi.

Ronin ağında bir güvenlik ihlali oldu. Bugün erken saatlerde, 23 Mart’ta (6 gün önce) Sky Mavis’in Ronin doğrulayıcı düğümlerinin ve Axie DAO doğrulayıcı düğümlerinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve bunun sonucunda iki işlemle (1 ve 2) Ronin köprüsünden 173.600 Ethereum ve 25.5 milyon USDC’nin boşaltıldığını farkettik. Saldırgan, para çekme işlemleri için çalıntı private key’leri kullandı. Saldırıyı bu sabah bir kullanıcının köprüden 5k ETH çekemediğini bildirmesiyle farkettik.

Ronin ağından 600 milyon doların çalınması 23 Mart’ta gerçekleşti ve ancak 6 gün sonra yani bugün saldırının farkına varıldı. Bu durum sosyal medyada da tartışma konusu oldu.

Geliştiriciler ayrıca, Ronin zincirinin şu anda dokuz doğrulayıcı düğüm içerdiğini ve herhangi bir para çekme para ya da yatırma işleminin gerçekleşebilmesi için bu düğümlerden beşinin imzalarının olması gerektiğini açıkladı. Saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanı, dört düğümü ele geçirmeyi başardı ve beşincisini değiştirmek için Axie DAO tarafından yürütülen ek bir üçüncü taraf doğrulayıcı kullandı.

Saldırının ardından geliştiriciler doğrulama için gerekli yeter sayısı beşten sekize çıkardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar