3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

FBI: Ethereum Köprüsü Ronin Network Saldırısının Arkasında Kuzey Koreli Hacker Grubu Var

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Ethereum ağındaki köprülerden biri olan Ronin Network hacklenmiş ve 615 milyon dolar çalınmıştı.

Binance indirim kodu

Ardından çalınan bir kısım Ethereum hareket etmeye başlamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ABD Hazine Bakanlığı bugün yaptığı bir açıklamada Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’u, popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity için kullanılan Ronin köprüsünden 600 milyon dolardan fazla kripto para hırsızlığı çalmakla suçladı.

Hazine Bakanlığı, bugün yaptırım listesine Lazarus hacker grubuyla ilişkili bir Ethereum cüzdan adresi ekledi. Verilere göre, Ronin köprüsünden çalınan 86 milyon dolardan fazla kripto paranın, anonim token transferlerine izin veren Tornado Cash aracılığıyla izi kaybettirildi.

Bu saldırı, muhtemelen kripto para dünyasında şimdiye kadarki en büyük saldırılarından biriydi. Ronin köprüsü, Vietnam merkezli geliştirici Sky Mavis tarafından oluşturulan Axie Infinity’nin popülaritesinin neden olduğu Ethereum blok zincirindeki trafiği ve maliyeti azaltmak için inşa edilmişti. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde kripto köprülerinden 1 milyar dolardan fazla kripto para çalındı. Bundan dolayı köprü teknolojisi yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

Raporlara göre, Kuzey Koreli hackerlar geçtiğimiz sene 400 milyon dolardan fazla Bitcoin ve Ethereum çaldı. Hatta Kim Jong-Un’un kripto borsaları hedef alan özel hacker grubu olduğu iddia edilmişti. Araştırmalara göre, Kuzey Kore kökenli saldırıların çoğu Lazarus Group tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu arada blockchain verileri, Ronin köprü hackiyle ilişkili 28.000 Ether’in Tornado Cash’e aktarıldığını da gösteriyor.

Ronin hackinden çalınan toplam fon miktarı 13 Nisan itibariyle Tornado Cash'e taşındı. Kaynak: PeckShield
Ronin hackinden çalınan toplam fon miktarı 13 Nisan itibariyle Tornado Cash’e taşındı. Kaynak: PeckShield

Veriler, bu fonların bilgisayar korsanları tarafından kullanılan ana cüzdandan farklı cüzdanlara taşındığını gösteriyor.

Ronin, web sitesinde FBI’ın saldırının arkasında Lazarus Group’un olduğunu belirttiğini ve Hazine Bakanlığı’nın da ilgili cüzdan adresini yaptırım listesine eklediğini belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar