3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Ethereum’da Önemli Gelişme: Ropsten Testnet’in PoS’a Geçişi Tamamlandı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum’un Proof of Work algoritmasından Proof of Stake’e geçişinde çok önemli bir aşamaya gelindi. Ethereum’un en eski ve uzun ömürlü testnetlerinden Ropsten ağının Proof of Stake’e geçişi bugün başarıyla tamamlandı.

Binance indirim kodu

İlk olarak 2016’da piyasaya sürülen Ropsten, herhangi bir projeyi Ethereum’un ana ağında dağıtmadan önce geliştirme testlerine olanak sağlayan en eski test ağıdır. Diğer test ağlarına benzer şekilde, Ethereum ana ağı ile aynıdır, tek bir temel farkla, herhangi bir teknik sorun meydana geldiğinde hiçbir “gerçek” fon risk altında değildir. Zira bu ağdaki fonların herhangi bir geçerliliği yoktur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ropsten’in PoS’a geçişi ilk olarak 18 Mayıs’ta Ethereum geliştiricileri tarafından duyurulmuştu. 18 Mayıs’ta yapılan duyuruda Ropsten’in PoS’a tahmini geçiş tarihinin 8 Haziran olduğu belirtilmişti. Gerçekten de tahmin edildiği tarihte geçiş gerçekleşti.

Daha sonra, 30 Mayıs’ta bir diğer Ethereum geliştiricisi Tim Beiko yine benzer bir duyuru yapmış ve node operatörlerine geçiş için hazırlıklı olmalarını vurgulamıştı.

Ethereum Vakfı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Ropsten ağının geçişinde TTD adı verilen zorluğun 50000000000000000 olarak belirlendiği duyuruldu.

Ethereum geliştiricileri yaptıkları açıklamada, “test ağlarındaki düşük PoW hash oranı ve ağın Bellatrix güncellemesine hazır olmadan önce Birleşmenin gerçekleşmesi riski nedeniyle” bu kadar yüksek bir değer seçildiğini belirttiler.

İlgili Haber:  Ethereum'un Uzun Zamandır Beklenen "Proof of Stake" Geçişi İçin Geri Sayım Başladı

Ethereum Vakfı’nın konuyla ilgili blog yazısında, Ropsten geçişine katılan istemci yazılım ekipleri arasında Lighthouse, Lodestar, Prysm, Nimbus, Teku, Besu, Erigon, go-ethereum (geth) ve Nethermind’ın yer aldığı belirtildi.

Sırada ne var?

Bugünkü Ropsten geçişi, Ethereum’un bu yıl Ağustos ayında yapılması planlanan Konsensüs Katmanına (eski adıyla ETH 2.0) gerçek geçişinden önce çok önemli bir adım.

Bu geçiş Ethereum geliştiricilerine şimdiden testnet üzerinde PoS ile çalışma olanağı sunacak. Bir diğer nokta ise Ropsten ağının bu şekilde başarılı geçişi aslında Ethereum ana ağının geçişi için de iyiye bir işaret.

Ethereum Core geliştiricisi Preston van Loon geçen ay yaptıkları açıklamada Ropsten geçişinin Ethereum’un geçişi için önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulamışlardı.

Bugünkü geçişin başarılı olması toplulukta umutları tekrar yeşertti. Zira Ethereum’un PoS’a geçişi uzun yıllardır erteleniyordu. Hatta Ethereum baş geliştiricisi en son yaptığı açıklamada geçişin Haziran’dan sonraya sarkabileceğini de söylemişti.

Yeni PoS modelinin, yüksek işlem maliyetleri ve ağın ölçeklenebilirliği gibi Ethereum’un en büyük sorunlarından bazılarını çözmesi bekleniyor, bu nedenle, Ethereum’un tarihindeki bu en büyük güncelleme kripto endüstrisinde yılın olayı olarak görülüyor. Tabii Terra’nın çöküşünü saymazsak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar