Rotterdam Limanı’nın blockchain yan kuruluşu Blocklab, mikro şebekesinde maliyetleri düşürmeye ve yenilenebilir enerji kullanımını optimize etmeye yardımcı olmak için merkezi olmayan bir elektrik ticaret sistemini deniyor.

Distro adı verilen sistem, Blocklab ve S&P Global Platts tarafından ortaklaşa geliştirildi ve iki aydır deneme olarak faaliyete geçti.

Distro, enerji kullanımlarını optimize etmek ve yönetmek isteyen ticari tüketiciler tarafından merkezi olmayan, yüksek frekanslı yenilenebilir enerji ticaretini desteklemek için blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler ve yapay zeka kullanıyor. Talebi, özellikle güneş enerjisi ve pil depolaması olmak üzere farklı kaynaklardan üretilen kesintili güçle eşleştiriyor.

Her piyasa katılımcısına, davranışlarını, seçimlerini ve ihtiyaçlarını öğrenen ve onlara en uygun fiyata enerji sağlayan bir yapay zeka enerji ticareti acentesi atanıyor. Alıcılar ve satıcılar enerji için yerel, dinamik fiyatlara erişebilir. Sistem, arz bol olduğunda daha düşük fiyatlar sunarak üretim düşükken aşırı güç tüketimini caydırmaya yönelik tasarlanmıştır. Blocklab, bunun arz ve talebi otomatik olarak dengelemek için yapay zeka aracılığıyla optimize edilmiş “emtialar ve finans piyasalarında kanıtlanmış uygulamalara” dayandığını söyledi.

Deneme sürümü, ticari kullanıcılar için maliyeti kümülatif olarak %11 düşüren ve yerel yenilenebilir enerji üreticilerinin gelirlerini %14 artıran 20 milyon blockchain onaylı, temizlenmiş ve yerleşmiş işlemi içeriyordu.

Sistemin kullanımı, yerinde güneş enerjisi üretimi kullanımını %92 oranında artırdı. Blocklab, enerji israfıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini savundu. En iddialı olanı ise, Distro’nun görünüşte işletmelerin “30 milyon tona kadar karbon azaltma tasarrufu” sağlamasına yardımcı olabileceği iddiası.

Rotterdam Limanı’nın yeni iş geliştirme ve portföy yöneticisi Nico van Dooren şunları söyledi:

“Yerel elektrik ihtiyaçlarının yerel üretimle dengelenmesi, önemli şebeke altyapısı tasarruflarının kilidini açmanın anahtarıdır. Bu çözümü ölçeklendirme olasılıkları ve Rotterdam Limanı’nın 2050 yılına kadar karbon nötr hale gelmesine yardımcı olmak için yapabileceği anlamlı katkı bizi heyecanlandırıyor.”

İlgili Haber:  Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Yapay Zeka Blockchain'de Birleşiyor

Teknolojiden Nasıl Faydalanılacak?

Akıllı sözleşmeler, piyasa kurallarını uygulamak, işlemleri doğrulamak ve dijital kimlikleri yönetmek için yüksek frekanslı ticaret sisteminde kullanılır. Blockchain’in değişmez, şeffaf özellikleri, gizlilik ve kriptografik doğrulama hükümleriyle birleştirildiğinde, Blocklab ve S&P Global Platts için endüstri denetim gereksinimlerini karşılayacaktır.

Pazardaki transferler için kullanılan sanal hesaplar için bir bankacılık ortamı, ABN AMRO’nun hizmet olarak bankacılık sanal alanı tarafından sağlandı.

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi Rotterdam Limanı, blockchain teknolojisine yabancı değil. Bu yaz liman, geleneksel nakliye PIN kodlarını belirtmek için bir pilot program başlattı. Liman, aynı zamanda blockchain lojistik platformu TradeLens ile ilgilenen en büyük uluslararası limanlardan biri oldu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın