12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Rotterdam Limanı Yenilenebilir Enerji Ticareti İçin Blockchain ve Yapay Zekayı Test Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Rotterdam Limanı’nın blockchain yan kuruluşu Blocklab, mikro şebekesinde maliyetleri düşürmeye ve yenilenebilir enerji kullanımını optimize etmeye yardımcı olmak için merkezi olmayan bir elektrik ticaret sistemini deniyor.

Binance indirim kodu

Distro adı verilen sistem, Blocklab ve S&P Global Platts tarafından ortaklaşa geliştirildi ve iki aydır deneme olarak faaliyete geçti.

Binance indirim kodu

Distro, enerji kullanımlarını optimize etmek ve yönetmek isteyen ticari tüketiciler tarafından merkezi olmayan, yüksek frekanslı yenilenebilir enerji ticaretini desteklemek için blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler ve yapay zeka kullanıyor. Talebi, özellikle güneş enerjisi ve pil depolaması olmak üzere farklı kaynaklardan üretilen kesintili güçle eşleştiriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Her piyasa katılımcısına, davranışlarını, seçimlerini ve ihtiyaçlarını öğrenen ve onlara en uygun fiyata enerji sağlayan bir yapay zeka enerji ticareti acentesi atanıyor. Alıcılar ve satıcılar enerji için yerel, dinamik fiyatlara erişebilir. Sistem, arz bol olduğunda daha düşük fiyatlar sunarak üretim düşükken aşırı güç tüketimini caydırmaya yönelik tasarlanmıştır. Blocklab, bunun arz ve talebi otomatik olarak dengelemek için yapay zeka aracılığıyla optimize edilmiş “emtialar ve finans piyasalarında kanıtlanmış uygulamalara” dayandığını söyledi.

Deneme sürümü, ticari kullanıcılar için maliyeti kümülatif olarak %11 düşüren ve yerel yenilenebilir enerji üreticilerinin gelirlerini %14 artıran 20 milyon blockchain onaylı, temizlenmiş ve yerleşmiş işlemi içeriyordu.

Sistemin kullanımı, yerinde güneş enerjisi üretimi kullanımını %92 oranında artırdı. Blocklab, enerji israfıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini savundu. En iddialı olanı ise, Distro’nun görünüşte işletmelerin “30 milyon tona kadar karbon azaltma tasarrufu” sağlamasına yardımcı olabileceği iddiası.

Rotterdam Limanı’nın yeni iş geliştirme ve portföy yöneticisi Nico van Dooren şunları söyledi:

“Yerel elektrik ihtiyaçlarının yerel üretimle dengelenmesi, önemli şebeke altyapısı tasarruflarının kilidini açmanın anahtarıdır. Bu çözümü ölçeklendirme olasılıkları ve Rotterdam Limanı’nın 2050 yılına kadar karbon nötr hale gelmesine yardımcı olmak için yapabileceği anlamlı katkı bizi heyecanlandırıyor.”

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte 5 Temel Neden!

Teknolojiden Nasıl Faydalanılacak?

Akıllı sözleşmeler, piyasa kurallarını uygulamak, işlemleri doğrulamak ve dijital kimlikleri yönetmek için yüksek frekanslı ticaret sisteminde kullanılır. Blockchain’in değişmez, şeffaf özellikleri, gizlilik ve kriptografik doğrulama hükümleriyle birleştirildiğinde, Blocklab ve S&P Global Platts için endüstri denetim gereksinimlerini karşılayacaktır.

Pazardaki transferler için kullanılan sanal hesaplar için bir bankacılık ortamı, ABN AMRO’nun hizmet olarak bankacılık sanal alanı tarafından sağlandı.

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi Rotterdam Limanı, blockchain teknolojisine yabancı değil. Bu yaz liman, geleneksel nakliye PIN kodlarını belirtmek için bir pilot program başlattı. Liman, aynı zamanda blockchain lojistik platformu TradeLens ile ilgilenen en büyük uluslararası limanlardan biri oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar