Rus Bankası Gazprombank İsviçre’de Bitcoin Ticaretine Başladı

Rusya’nın en büyük bankalarından birinin yan kuruluşu olan Gazprombank’ın İsviçre şubesi, İsviçre düzenleyicilerinden aldığı yasal onayın ardından Bitcoin (BTC) işlem hizmetini pilot olarak kullanmaya başladı.

19 Kasım’da yapılan bir duyuruya göre Gazprombank’ın, yeni kripto para birimi çözümünü finans teknolojisi firması Avaloq ile kripto saklama sağlayıcısı Metaco gibi uzun süredir devam eden ortaklarıyla iş birliği içinde sunacağı açıklandı.

Gazprombank İsviçre’nin CEO’su olan Roman Abdulin, yeni hizmetin kripto işlemlerini “geleneksel varlıklarla yapılan işlemler kadar kolay” hale getirmeyi amaçladığını söyledi.

Dijital varlıkların hem müşteriler hem de küresel ekonomi için giderek daha önemli hale geleceğinin altını çizen Abdulin; İsviçre’nin ve küresel kripto ile blok zinciri ekosisteminin daha da geliştirilmesi için önde gelen İsviçre merkezli kuruluşlarla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Gazprombank’ın hazırlıkları 2018’den beri sürüyordu

Gazprombank İsviçre, ilk BTC işlemlerini başlatmanın yanı sıra bankanın sanal varlık hizmet sağlayıcıları veya katma değerli hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için yasal uyumluluğa odaklanan büyük bir endüstri birliği olan OpenVASP’ye katıldığını da yaptığı duyuruda ilan etti.

OpenVASP, katma değerli hizmet sağlayıcılarına Finansal Eylem Görev Gücü tarafından getirilen “seyahat kuralı” olarak adlandırılan ve Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliğine uymada yardımcı olmayı amaçlayan bir şekilde 2019’un sonlarında piyasaya sürüldü.

Yapılan açıklamaya göre Gazprombank İsviçre, İsviçre kripto borsası Bitcoin Suisse ve yerel kripto bankası Sygnum gibi büyük endüstri firmalarının yanı sıra OpenVASP’ye katılan ilk bankacılık kurumu oldu.

Gazprombank İsviçre’den alınan en son haberler, bankanın İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan kurumsal ve tüzel müşterilerine Ekim 2020’nin sonlarında kripto saklama ve ticaret hizmetleri sunma amacıyla onay almasından kısa bir süre sonra geldi. Tamamen Rusya merkezli Gazprombank’a ait olan Gazprombank İsviçre’nin, en az 2018’den beri İsviçre’de kripto hizmetleri başlatmaya hazırlandığı belirtildi.

  Rusya, 2021 Sonuna Kadar Dijital Ruble Testlerine Başlayacak

Gazprombank, yurtdışında kripto ve blok zinciri ile ilgili hizmetlere pilotluk yapan tek Rus bankası değil. Ülkenin en büyük devlet bankası olan Sberbank da Eylül 2020’de İsviçre şubesi aracılığıyla emtia ticareti finansmanı için blok zinciri tabanlı bir platforma katıldı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın