8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Reuters: Ruslar Bitcoin ve Kriptolarını Birleşik Arap Emirlikleri’nde Nakite Çeviriyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Reuters’in haberine göre Rus zenginler kripto paralarını Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) kripto firmaları ve borsalar üzerinden nakite çevirmeye çalışıyor.

Binance indirim kodu

BAE’deki kripto firmalarının yöneticileri ve finansal kaynaklar, Batı yaptırımlarından kaçan zengin Rusların güvenli bir sığınak aradığı için Birleşik Arap Emirlikleri’ne yöneldiğini ifade ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kaynaklar, bazı müşterilerin BAE’de gayrimenkul yatırımı yapmak için kripto para kullandıklarını, bazılarının ise kripto paralarını fiat para birimine dönüştürüp başka yerlerde saklamak için oradaki firmaları kullanmak istediğini söyledi.

BAE kökenli bir kripto firmasının yöneticisi Reuters’a yaptığı açıklamada, son 10 gün içinde İsviçreli brokerlerden, İsviçre’nin müşterilerinin varlıklarını donduracağından korktukları için milyarlarca dolarlık Bitcoin’i nakite çevirme talebi aldıklarını söyledi. İlgili yönetici bu taleplerin hiç birinin 2 milyar dolardan az olmadığını da ekledi.

Borsa yöneticisi açıklamasında, geçtiğimiz hafta içinde en az beş ya da altı tane bu şekilde talep aldıklarını belirtti. Normal zamanlarda ise bu şekilde büyük işlem taleplerinin ayda bir veya iki olduğunu belirtti.

İlgili borsa yöneticisi sözlerine şöyle devam etti;

Bize bir talep geldi. Kimden geldiğini bilmiyoruz çünkü broker aracalığıyla iletildi. Talepte 125.000 adet Bitcoin satmak istediklerini belirttiler. Çok şaşırdık tabii. Ne dediğinizin farkında mısınız? Bu 6 milyar dolar demek? dedim. Onlar da, evet bu parayı daha sonra Avustralya’daki bir şirkete göndereceğiz dediler.”

İsviçreli yetkililer Reuters’a yaptıkları bir açıklamada, kripto paraların İsviçre’nin “normal” Rus varlıklarına ve bireylerine uyguladığı aynı yaptırımlara ve önlemlere tabi olduğunu, bu nedenle bir kişiye yaptırım uygulanırsa kripto varlıklarının da dondurulması gerektiğini söyledi.

Körfez’in finans ve iş merkezi ve büyüyen bir kripto merkezi olan Dubai, uzun zamandır dünyanın ultra zenginleri için bir mıknatıs olmayı sürdürüyor. BAE’nin Batı ile Moskova arasında taraf tutmayı reddetmesi, Ruslara paralarının orada güvende olduğunun sinyalini verdi.

İlgili Haber:  Ukrayna, Bağış Yapılan Bitcoinlerle Askeri Ekipman Almaya Başladı

BAE’li bir emlak komisyoncusu ise, Dubai’ye son zamanlarda çok sayıda Rus ve hatta Belaruslu’nun geldiğini ve kripto da dahil olmak üzere getirebilecekleri her şeyi getirdiklerini belirtti.

BAE’deki bir finans kaynağı, Rusların paralarını diğer bölgelerden Körfez ülkelerine sokmanın bir yolu olarak kripto kullanarak Dubai’de mülk satın aldıklarını doğruladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle Batı yaptırımları her alanda baş gösterdi. Kripto para borsaları da hem Ukrayna hükümetinden hem de ABD’li yetkililerden Rus kullanıcıları engellemeleri yönünde baskıya maruz kaldılar.

Coinbase ve Binance gibi büyük borsalar, konuyla ilgili kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptıklarını açıkladılar.

Yine de, kripto paralar kullanıcılara yüksek derecede anonimlik sunduğundan, Almanya ve Estonya gibi Avrupa ülkeleri bu hafta yaptırımların kırılmasına izin verebilecek boşlukları ortadan kaldırmak için daha sıkı gözetim çağrısında bulundu.

Batı dünyası, son haftalarda mal varlıklarını korumak için BAE’ye sığınan Rusların sayısının artmasından giderek daha fazla endişe duyuyor.

BAE, bu ay mali suç ve kara para aklama gözlemcisi Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından “gri listeye” alınmıştı. Yıllar içinde Rusya ile ilişkilerini derinleştiren BAE, Batılı ülkeler tarafından uygulanan bu yaptırımlara uymadı ve merkez bankası önlemlerle ilgili herhangi bir yönlendirme de yapmadı.

Bazı uzmanlar ise, Bitcoin ve diğer kripto paralarda tüm işlemler herkese açık blok zincirlerde tutulduğundan, kripto para kullanarak yaptırımlardan kaçmanın o kadar da kolay olmadığını söylüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar