Rusya Merkez Bankası bugün dijital ruble lansmanının “oldukça gerçek” olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün dijital rublenin pilot versiyonunun 2021 sonunda hazır olabileceğini söyledi. Ülkenin Merkez Bankası da bir raporda, bir Rus CBDC’nin “ödemeleri daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getireceğini” söyledi.

Binance indirim kodu

Rusya Merkez Bankası Başkanı bugün, ulusal para biriminin dijital bir versiyonu olan dijital ruble’nin gelecek yılın sonunda bir pilot lansman için hazır olabileceğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

TASS haber ajansına göre, Elvira Nabiullina, enflasyon, borçlanma faiz oranları ve döviz satışlarını da kapsayan online bir konferansta açıklama yaptı.

Nabiullina, dijital rublenin piyasaya sürülmesinin yakında olup olmadığı sorulduğunda “bu oldukça gerçek” dedi. Sınırlı sayıda kullanıcıyla böyle bir dijital varlığa pilotluk yapmadan önce, bir değerlendirmenin yapılacağını söyledi. Üstelik tüm bunların 2021’in sonuna kadar gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Bir merkez bankası dijital para birimi veya diğer ifadeyle CBDC, ABD Doları veya Euro gibi bir ülkenin itibari parasına bağlı olan dijital para birimidir. Fakat bu durum Rusya’da sıkı bir şekilde düzenlenmiş olan Bitcoin gibi kripto para birimlerinden farklıdır, çünkü hükümet veya Merkez Bankası tarafından merkezileştirilir ve kontrol edilir.

Her ne kadar dünyanın dört bir yanındaki ülkeler CBDC’lerle ilgilense de, şu anda hiçbir ülke tam olarak çalışan bir CBDC’ye sahip değil. Çin, şu anda bu süreçte en iyi olan ülke ve Dijital Yuan‘ı test etme aşamasında.

Rusya da kendi CBDC’yi başlatmakla çok ilgileniyor. Ülkenin Merkez Bankası, bu ay bir CBDC’nin “ödemeleri daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getireceğini” ve tıpkı nakit gibi dijital ruble kullanımının mümkün olacağını söyleyen bir rapor yayınladı.

İlgili Haber:  1 Satoshi'nin 1 Cent ile Eşitlenebilmesi İçin Bitcoin Fiyatı 1 Milyon Dolar Olmalı

Raporda, “finansal altyapıya sınırlı erişimi olan uzak, seyrek nüfuslu ve ulaşılması zor bölgelerde olanların, dijital rubleden yararlanabileceği” belirtildi.

Nabiullina ayrıca; “bir CBDC’nin nakit gibi anonimlik sağlayamayacağını, ancak gizliliğin güçlendirileceği varsayılmaktadır”, dedi.

Rusya, Bitcoin gibi kripto para birimleri ile karışık bir tarihe sahip. Merkezi olmayan kripto para birimleri genellikle Rusya’da zor zamanlar geçirdi.

Bitcoin bu yıla kadar yasadışıydı ve milletvekilleri kripto para birimlerine yasal statü verdiklerinde, ürün ve hizmet için ödemelerde kripto kullanımını yasaklamıştı. Yani Ruslar, devlete beyan ettikleri hesaplarında Bitcoin ve Ethereum‘u hesaplarında tutabilir, ancak bunları harcama aracı olarak kullanamazlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?