9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Rusya Sadece Belirli Bölgelerde Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırmaya Çalışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı kısa süre önce, sadece elektrik fazlası olan bölgelerde Bitcoin madenciliğini yasallaştırma ve vergilendirme önerisi sundu.

Binance indirim kodu

Bakanlık, yasal bir gri alanda var olan Bitcoin madenciliğinin bir “ticari faaliyet” biçimi olarak kabul edilmesi ve madencilikten elde edilen BTC’ler rubleye dönüştürüldüğünde vergilendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Salı günü Rus haber portallerinin yayınladığı haberde, tasarının, madenciliğin elektrik yükü noktasında sıkıntı çekmeyen bölgelerde yapılabilmesini, hassas bölgelerde ise yapılmamasını önerdiği belirtildi. Bakanlık, bunun madenciliği güvenilir şebekelerle sınırlandırarak ve bireysel madencilere elektrik kullanım limitleri belirleyerek gerçekleştirileceğini söyledi.

Sanayi büyümesini teşvik etmek için bakanlık, belirli alanlarda Bitcoin madencilik çiftlikleri kurmak için daha düşük elektrik oranları ve tarifeler getirmeyi de hedefliyor. Belirli bir enerji eşiği aşıldığında, bu sınır henüz belirlenmemiş olsa da, madenciler için enerji fiyatları da otomatik olarak artacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “elektrik fazlası” ve “iyi eğitimli personel” göz önüne alındığında, madenciliğin ülkeye potansiyel olarak getirebileceği ekonomik faydayı da kabul ediyor.

Ancak Rusya Merkez Bankası bu fikre pek sıcak bakmıyor. Rusya Merkez Bankası, finansal sisteme yönelik riskleri ve oynaklık endişelerini öne sürerek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını öneriyor.

Cambridge istatistiklerine göre Rusya şu anda Bitcoin madenciliğinde Kazakistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyanın en popüler üçüncü ülkesi. ABD’de Teksas valisi Abbott ve Senatör Ted Cruz gibi üst düzey yetkililer son zamanlarda kripto konusunda atağa geçti ve kripto sektörünü bölgeye davet etmeye başladı. ABD ve özellikle Teksas bitcoin madenciliği noktasında diğer ülkelerin önüne geçebilir.

Rusya hala madenciliğe temkinli yaklaşırken, ABD ve özellikle Teksas buna sıcak bakıyor. Teksas valisi, endüstrinin eyalet içinde enerji kaynaklarının yeşermesine yardımcı olacağına inanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar