26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Rusya, Devlete Beyan Edilmeyen Kripto Para Cüzdanları İçin 3 Yıla Kadar Hapis Cezası Getirecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para sahiplerinin cüzdanlarını beyan etmeye zorlayıcı çeşitli para ve hapis cezaları için yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Binance indirim kodu

Yerel haber kaynağı Kommersant’ın bugün bildirdiğine göre, Rusya Maliye Bakanlığı (Minfin), yürürlüğe girmesi durumunda kullanıcıları kripto cüzdanlarını beyan etmeye zorlayacak veya üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak şekilde yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Binance indirim kodu

Tasarıya göre, yılda 100.000 Ruble’den (ortalama 1.300 dolar) fazla kripto alan herhangi bir gerçek veya tüzel kişi, vergi makamlarına bildirimde bulunmak ve bir rapor sunmak zorunda kalacak. Herhangi bir yasa ihlalinde ise kişi, alınan miktarın %30’u kadar para cezasına çarptırılacak. Burada minimum miktar ise 50.000 ruble (650 dolar) olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yasa teklifine göre, kripto cinsinden bir milyon ruble (13.000 dolar) değerinde beyan edilmemiş herhangi bir kripto para cüzdanını kullananlar, üç yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

Yerel avukatlar tarafından yapılan yorumlar ışığında, söz konusu değişiklikler onaylanırsa geriye dönük olarak yürürlüğe gireceği ve bu nedenle Rus kripto sahiplerinin 2020 yılında yaptıkları işlemlerini de raporlarına dahil etmeleri gerekeceği belirtildi.

Cezai Kapsam Genişletildi

Kommersant, değişikliklerin cezai kısmının oldukça kapsamlı olduğunu belirtti. Örneğin, bir suç esnasında kripto paraların kullanılmasının ağırlaştırıcı bir durum olarak önerilmesi bu anlamda tartışmalara neden oldu.

Rusya devlet yetkilileri, borsa ve çok ucu açık bir şekilde tanımlanmış listedeki diğer kuruluşlar gibi yabancı kuruluşların da vergi kurumlarına kripto para işlemleri hakkında üç aylık raporlar göndermeleri gerektiğini belirtti. Ancak, Rus Avukatlar Derneği’nin dijital ekonomi hukuki destek komisyonunu üyesi Roman Yankovsky, bu önerinin hiç kimse tarafından ciddiye alınmayacağını dile getirdi.

Haber kaynaklarında Bakanlık tarafından tasarının çok sayıda makama gönderildiği ve bu hafta içerisinde değişiklikleri tartışmak üzere bir toplantı yapılmasının planlandığı yer aldı.

İlgili Haber:  Norveç'in Yalnızca %4'ünün Nakit Kullandığı Açıklandı

Uluslararası basınında yer alan habere göre, kripto yasasının “hafif” bir versiyonunu onayladıktan sonra, Rus yetkililer kanunda giderek daha katı değişiklikler yapmaya devam edecek. Kısa bir süre önce Rus Maliye Bakanlığı, madencilerin Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerinde ödül kazanmasını yasadışı hale getirecek yeni bir düzenleme sunmuştu. Bu anlamda hükümetlerin Bitcoin’i yasaklayamadığını ancak önünü kesmek için çeşitli yöntemlere başvurabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar