Rusya Dijital Ruble’yi 2023’te Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

Vali yardımcısı Alexei Zabotkin’in Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Rusya merkez bankası 2023’te piyasaya sürülmesi planlanan dijital rublenin çıkışıyla meydana gelebilecek ani etkilerden kaçmak için dijital ruble ile yapılacak işlemlere sınırlama getirileceğini söyledi.

Rusya halihazırda var olan nakit ve elektronik rublenin yanına, bunlarla birlikte varlığını sürdürecek bir dijital ruble hazırlığında olduğunu açıklamıştı. Dijital rublenin, bireyler ve şirketler arasındaki ödemeleri kolaylaştırması ve Batı ülkelerinden gelen yaptırımlara karşı kendi para birimlerinin kullanımını arttırması hedefleniyor

Zabotkin’e göre kripto rublenin neden olduğu doğaya emisyon değerleri nakit rubleninkilere benzer seviyelerde olacak.

“Rusya Merkez Bankası Likidite Sıkıntısı Olduğunda Müdahale Edebilecek”

Zabotkin açıklamalarının devamında şöyle dedi: “Elektronik rubleden dijital ruble formuna geçiş işlemlerine zaman zaman sınırlamalar getirebilmek mümkün olacak. Merkez bankası dijital rubleyi piyasaya sürdüğü zaman, herhangi bir likidite sıkıntısı yaşandığı takdirde müdahale etmek için her zaman hazır bekleyecek.”

Rusya da, diğer merkez bankaları gibi, kripto paralar tarafından oluşturulan tehditlere karşı koymak ve finansal sistemlerini modernize etmek için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme çalışmalarına hız kazandıran ülkelere katıldı.

Rusya’nıın dijital ruble projesinde şu ana kadar bilinen detaylar ise şunlar:

  • Ekim ayında Rusya merkez bankası ödemelerin daha pratik bir şekilde gerçekleşebilmesi için dijital ruble fikrini ortaya attı.
  • Merkez bankası tarafından piyasaya sürülecek dijital ruble, şu anda sirkülasyonda ya da banka hesaplarında bulunan nakit paranın tamamen yerini almayacak.
  • İlk denemelerin 2022 yılında gerçekleşmesi bekleniyor ve planlanan işlemler bankalar arasındaki işlemleri kapsayacak. Vergi ödemeleri ve bütçe işlemleriyle ilgili operasyonlar ise daha sonra test edilecek.
  • Rusya dijital ruble konusunda iki katmanlı bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistemde, bankalardan açılan dijital cüzdanlar sayesinde bankalar, müşteriler ve şirketler arasında aracı konumunda olmayı sürdürecek.
  • Rusya bankaları ise, dijital ruble hakkında siber riskler, likidite sıkıntıları ve kendi karlarının azalması gibi konular sebebiyle endişelerini dile getirdiler.
  • Rusya Bitcoin gibi kripto para birimlerine 2020 yılında hukuki bir statü verdi. Fakat bu kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklandı ve sadece merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen para birimlerinin ödemeler için kullanılabileceği açıklandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Bitcoin Konusunda Yaptığı “U Dönüşü” Kripto Para Piyasalarına 365 Milyar Dolar Kaybettirdi

Elon Musk’ın ani bir fikir değişikliği sonrasında Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurduğunu açıklamasıyla beraber Bitcoin fiyatları %15’in üzerinde değer...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend