Rusya, Dijital Varlıkları Mülkiyet Olarak Tanıyacak

Rusya başbakanı, bazı değişikliklerin yapılacağını açıkladı ancak bunlar çoğu kripto para birimini etkilemeyebilir.

Haberin Özeti

  • Başbakan Mikhail Mishustin, Rusya hükümetinin dijital finansal varlıkları mülk olarak sınıflandırmayı planladığını açıkladı.
  • “Potansiyel değişiklikler aynı zamanda “gölge planlarını” da engellemelidir” diye ekledi.
  • Ancak uzmanlar, değişikliklerinin çoğunlukla kripto para birimleri için değil güvenlik tokeni benzeri varlıkları düzenlemek amacıyla yapıldığını belirtiyor.

Ülkenin başbakanı Mikhail Mishustin bugün düzenlenen bir toplantıda, Rus hükümetinin yerel kripto para piyasasının gelişimine liderlik etmeyi planladığını, bu sayede bu tür varlık sahiplerinin haklarını ve çıkarlarını koruyabileceğini ifade etti.

Kripto Para Birimleri, Dijital Finansal Varlık mı?

Mishustin yaptığı açıklamalarda, “Vergi Kodunda bir dizi değişiklik yapacağız. Dijital finansal varlıklar mülk olarak tanınacak ve sahipleri herhangi bir yasadışı eylem durumunda adalete güvenebilecek ve mülkiyet haklarını mahkemede savunabilecek.” dedi.

Ona göre, potansiyel yeni değişiklikler, kriptoyu içerebilecek herhangi bir “gölge planını” da önemli ölçüde engellemelidir. Ancak bir uzman, Mishustin’in son yorumlarının yeni bir şey içermediğini iddia etti.

Decrypt ile konuşan merkezi olmayan finans (DeFi) odaklı Tokenomica şirketinin avukatı ve CEO’su Artyom Tolkachev, Mishustin’in bugün masaya yeni bir şey getirmediğini açıkladı. Vergi kanununda yapılan değişikliklerin zaten bir süre önce duyurulduğunu belirtti.

Son Düzenlemeler Hiçbir Sorunu Çözmeyecek

Tolkachev, Decrypt’e verdiği demeçte, “Başka bir şey ise daha ilginç: Kripto para birimlerinin ‘dijital finansal varlıklar’ olmadığını anlamak önemlidir. Doğaları gereği, DFA’lar daha çok güvenlik tokenleri gibidir, bu nedenle bir hükümet toplantısında yan yana düşünülmeleri biraz gariptir. Görünüşe göre hükümet zaten hayata geçirmiş olduğu yasaları her zaman tam olarak anlamıyor.” dedi.

“Bu nedenle önemli değişiklikler beklenmemelidir.” diyen Tolkachev, “Rusya’da daha önce kripto para birimleri ile ilgili herhangi bir düzenleme olmadığı gibi, bugün de hala bir düzenleme yok ve bu önemli bir sorun. Dahası, son zamanlarda gittikçe artan engelleyici girişimler gördük ve henüz kimsenin aslında güvenlik tokeni olan DFA’nın düzenlenmesine ihtiyacı yok.” diye ekledi.

  Satoshi Bitcoin'in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?

Rusya son zamanlarda katı kripto yasalarını gevşetmek için bazı adımlar attı. Ancak Bitcoin sahipleri, herhangi bir uyumsuzluk halinde, yine de hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın