12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Rusya, Kripto Paraları Yasaklamaya mı Hazırlanıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Reuters’ın ilettiği bir rapora göre, konuyla ilgili kaynaklara göre Rusya kripto paralara karşı olan tartışmalı yaklaşımını sürdürüyor ve Rusya merkez bankası bu tür yatırımlara karşı yasaklar getirmeyi amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Rusya’da Adım Adım Kripto Para Yasağına Gidiliyor

Rusya merkez bankası kripto endüstrisine karşı oldukça ters bir tutum almaya başladı. Buna göre yatırımcıların yeni satın alımlar yapmaları engellenecek ancak getirilecek yasak, yatırımcıların halihazırda bulunan kripto varlıklarını kapsamayacak. Bu ayın başlarında Rusya Merkez Bankası, yatırım fonlarının Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmasını yasaklamıştı. Buna ek olarak Rusya başkanı Vladimir Putin, kripto paralar ile ilgili olumsuz görüş bildirmişti.

Binance indirim kodu

Temmuz ayında ise Rusya merkez bankası, yüksek volalite, yetersiz likidite ve denetimsel riskler nedeniyle hisse senedi borsalarının yabancı ve yurtiçindeki kripto odaklı şirketlerin borsada listelenmesine sınırlama getirmesini talep etmişti. 2020 yılının Temmuz ayında Rus yetkililer kripto paraların bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklamış ve yeni varlık sınıfının yasal statüsünü belirlemişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rus yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda olduğu gibi, kripto endüstrisi aleyhine konuştuklarında bu dijital para birimlerinin kötü amaçlı olarak kullanımlarına vurgu yaptılar. Konuyla bağlantılı iki kaynak, yasağın nasıl uygulanacağı konusunda piyasa oyuncuları ve uzmanlar ile görüşmelere başlandığını belirtti.

Görüşmeler başarılı geçerse Rusya, yatırımcıların o andan itibaren dijital varlıklar yatırım yapmalarını yasaklayacak ancak söz konusu yasak daha önceki yatırımları kapsamayacak ve bu yatırımlar etkilenmeyecek. Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi konumunda Rusya, kripto dünyasına yıllardır mesafeli ve çoğu zaman dengesiz bir şekilde yaklaşım göstermişti.

Rusya’da daha önce de kripto yasağına dair fikirler ortaya atılmış ancak bu yasak hiç hayata geçmemişti. Ülkenin maliye bakan yardımcısı Alexey Moiseev, Rusya’nın Çin’in yolundan giderek kripto paralara tamamen bir yasak getirmek gibi herhangi bir amacı olmadığını açıklamıştı. Neobank gibi ülkedeki bazı yerel bankalar, kripto ilişkili hizmetleri müşterilerine sunmaktan kaçınmamıştı. Buna rağmen ülkedeki diğer bankalar, benzer bir adım atmadan önce denetimsel altyapı olarak daha net kurallar konulmasını bekliyor.

İlgili Haber:  Rusya Vergi Yasaları, Bitcoin Kullanıcılarını Endişelendirmeye Devam Ediyor

Çin’in kripto paralara uyguladığı yasak sonrasında Bitcoin fiyatında büyük bir çöküş yaşanmıştı ancak birkaç ay sonra piyasa bu etkiden kurtulmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar