Rusya, Kripto Paralar ile Ödeme Yapılmasının Önünü Açmaya Karar Verebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Dünya genelinde kripto paraların adaptasyon süreci, yüzlerce yetkilinin de son zamanlarda bu konuda desteklerini iyiden iyiye dile getirmeleriyle birlikte hız kazandı. Şu anda Rusya’da da benzer bir trend yaşanıyor ve bazı yetkililer kripto paraların ödeme alanlarında kısmi kullanımlarının önünü açmak için çalışıyor.

blank

Interfax tarafından yayınlanan rapora göre, Rusya Federasyonu Devlet Duma’sında (alt meclis), devlet inşası ve yasama komitesi başkanı Pavel Krasheninnikov, Rusya hükümetinin, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesi için “sözleşmeye dayalı bir araç” olarak tanınmasını sağlayacak bir yasa değişikliği planı bulunduğunu duyurdu.

blank

“Kripto Paralar ile Ödeme Mümkün Olacak”

Krasheninnikov, açıklamasında şöyle dedi: “Yasalarımız bir değişiklik yapmamız gerektiğine inanıyoruz, ve şimdi de bunun için gereken onay işlemlerinin içindeyiz. Ancak şu ana kadar kripto paraları “dijital finansal birimler” olarak tanımladılar. Bunun sonucunda kripto paralar tabii ki bir ödeme yöntemi olarak yasal zemin kazanmayacak ancak bu yasa değişikliğiyle birlikte sözleşmeye dayalı bir şekilde ödeme yapmanın mümkün olması çok büyük bir olasılık.”

Rusya uzun bir süredir kripto para birimlerine mesafeli bir yaklaşım sergiliyor. Hatta 2021 yılının başlarında kripto paraların kullanımı ülke çapında yasaklanmıştı. Ancak yasa değişikliğinin arkasındaki isimler, dijital varlıkların sözleşme hukuku çerçevesinde ve sözleşmesel bir şekilde kullanılabileceğine inanıyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto paraların menkul kıymet mi yoksa mülk olarak mı sınıflandırılacağı konusunda ise Krasheninnikov’un cevabı, “muhtemelen mülk şeklinde sınıflandırılacak” oldu.

Rusya, CBDC’ler İçin de Önemli Adımlar Atmaya Hazırlanıyor

Rusya, kısmi olarak kripto para kullanımına izin verse de, Rusya merkez bankasının yakın bir zamanda, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) konusunda önemli adımlar atması bekleniyor. Hatta raporlara göre, Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, dijital ruble için denemelere 2022 yılında başlanacağını belirtti. Çin’in dijital yuan ile ilgili çalışmalarında test aşamasına geçmesiyle birlikte, Rusya da kendi merkez bankası dijital para birimini bir an evvel piyasaya sürmek konusunda önemli adımlar atacağa benziyor.

Kısa bir süre önce Çin, kripto paraların kuruluşlar tarafından bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasakladığını açıklamıştı. Bu gelişmeyle birlikte kripto para piyasalarının genelinde olumsuz bir hava oluşmuş ve neredeyse tüm kripto paralar bir tür düzeltme safhasına girmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend