1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Rusya, Kripto Paralar ile Ödeme Yapılmasının Önünü Açmaya Karar Verebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünya genelinde kripto paraların adaptasyon süreci, yüzlerce yetkilinin de son zamanlarda bu konuda desteklerini iyiden iyiye dile getirmeleriyle birlikte hız kazandı. Şu anda Rusya’da da benzer bir trend yaşanıyor ve bazı yetkililer kripto paraların ödeme alanlarında kısmi kullanımlarının önünü açmak için çalışıyor.

Binance indirim kodu

Interfax tarafından yayınlanan rapora göre, Rusya Federasyonu Devlet Duma’sında (alt meclis), devlet inşası ve yasama komitesi başkanı Pavel Krasheninnikov, Rusya hükümetinin, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesi için “sözleşmeye dayalı bir araç” olarak tanınmasını sağlayacak bir yasa değişikliği planı bulunduğunu duyurdu.

Binance indirim kodu

“Kripto Paralar ile Ödeme Mümkün Olacak”

Krasheninnikov, açıklamasında şöyle dedi: “Yasalarımız bir değişiklik yapmamız gerektiğine inanıyoruz, ve şimdi de bunun için gereken onay işlemlerinin içindeyiz. Ancak şu ana kadar kripto paraları “dijital finansal birimler” olarak tanımladılar. Bunun sonucunda kripto paralar tabii ki bir ödeme yöntemi olarak yasal zemin kazanmayacak ancak bu yasa değişikliğiyle birlikte sözleşmeye dayalı bir şekilde ödeme yapmanın mümkün olması çok büyük bir olasılık.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rusya uzun bir süredir kripto para birimlerine mesafeli bir yaklaşım sergiliyor. Hatta 2021 yılının başlarında kripto paraların kullanımı ülke çapında yasaklanmıştı. Ancak yasa değişikliğinin arkasındaki isimler, dijital varlıkların sözleşme hukuku çerçevesinde ve sözleşmesel bir şekilde kullanılabileceğine inanıyorlar.

Kripto paraların menkul kıymet mi yoksa mülk olarak mı sınıflandırılacağı konusunda ise Krasheninnikov’un cevabı, “muhtemelen mülk şeklinde sınıflandırılacak” oldu.

Rusya, CBDC’ler İçin de Önemli Adımlar Atmaya Hazırlanıyor

Rusya, kısmi olarak kripto para kullanımına izin verse de, Rusya merkez bankasının yakın bir zamanda, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) konusunda önemli adımlar atması bekleniyor. Hatta raporlara göre, Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, dijital ruble için denemelere 2022 yılında başlanacağını belirtti. Çin’in dijital yuan ile ilgili çalışmalarında test aşamasına geçmesiyle birlikte, Rusya da kendi merkez bankası dijital para birimini bir an evvel piyasaya sürmek konusunda önemli adımlar atacağa benziyor.

İlgili Haber:  Kraken, Ukrayna'lı Tüm Kullanıcılarına 1000$ Değerinde Bitcoin Verecek

Kısa bir süre önce Çin, kripto paraların kuruluşlar tarafından bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasakladığını açıklamıştı. Bu gelişmeyle birlikte kripto para piyasalarının genelinde olumsuz bir hava oluşmuş ve neredeyse tüm kripto paralar bir tür düzeltme safhasına girmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar