Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble İçin İki Katmanlı Bir Sistem Düşünüyor

Rusya merkez bankasından Perşembe günü yapılan açıklamada dijital ruble geliştirilmesinde iki katmanlı bir sistem üzerine yoğunlaşıldığı açıklandı. Sistemde bankalar yetkililer aracılığıyla dijital cüzdanlar oluşturacak ve müşteriler ile şirketler arasında bir nevi köprü vazifesi görecek.

Diğer Merkez Bankaları da Kendi Dijital Paraları Konusunda Hızlarını Arttırdı

Son gelişmelere baktığımızda, dünya genelinde birçok merkez bankasının, ödeme işlemlerini hızlandırabilmek ve kripto paraların kendilerine karşı oluşturabilecekleri tehditlere önceden tedbir alabilmek adına, kendi dijital para birimlerini geliştirme konusunda attıkları adımları giderek hızlandırdıklarını görüyoruz.

Rusya’nın dijital ruble ile ilgili ilk açıklamaları geçtiğimiz Ekim ayında, dijital rublenin ödeme işlemlerini hızlandırabilmek adına şu anda piyasada olan nakit ruble ve nakit olarak kullanılmayan ruble ile aynı anda kullanılabileceğini söylemesiyle olmuştu. Bu açıklamalar kendi karlarıyla ilgili endişeler yaşamaya başlayan bankaları bir nebze de olsa yatıştırmıştı.

Rusya merkez bankasının finansal teknolojiler departmanı başkanı Ivan Zimin yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: “Model D adını verdiğimiz bir sistem üzerinde duruyoruz. Bu model ile şu anda piyasada bulunan iki katmanlı sistem korunmuş olacak ve vatandaşlara, şirketlere ve ayrıca devlete birtakım kolaylıkların avantajı sunulmuş olacak. Bunlar arasında ödeme işlemlerinin hızlanması, güvenlik ile ilgili daha yüksek tedbirler, daha az masraf ve ekonomik erişilebilirliğin arttırılması gibi birçok olumlu özellik var.

Bu senaryoya göre merkez bankası dijital bir para birimi platformu oluşturacak ve vatandaşlar ile şirketlerin bankalar ve diğer finansal kuruluşlar aracılığıyla bu platformlara erişilebilmesi mümkün kılınacak.

Tek Cüzdan Birden Fazla Kurum Tarafından Kullanılabilecek

Zimin’in açıklamalarına göre dijital cüzdan yalnızca bu cüzdanı ilk olarak açacak kredi kurumuna bağlı olmayacak. Birkaç güvenlik kontrolünden sonra diğer organizasyonlar da kişilerin aynı cüzdanlarına erişim sağlayabilecek. Zimin’e göre bu sistem ile erişilebilirlik oranları artacak ve ‘ödeme köleliği’ azalacak.

  Merkez Bankaları Değişimin Eşiğinde

Rusya merkez bankası dijital platformunda kullanacağı teknolojiler hakkında tam olarak bir açıklama yapmadı ancak Zimin, Bitcoin’de ve diğer kripto paralarda da temel bileşenlerden biri olan dağıtık defter teknolojisinin, dijital ruble platformunu da oluşturan altyapılardan biri olacağını söyledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın