Rusya Merkez Bankası, ekonomik yaptırımların yan adım atmasındaki rolün, ruble destekli bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmak için bir neden olacağını söyledi.

Binance indirim kodu

Moskova merkezli Izvestia gazetesine konuşan kurumun basın ofisi, dijital bir rublenin Rus ekonomisinin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Bu da, son yıllarda ABD ve Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya uygulanan yabancı yaptırımların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Binance indirim kodu

Avrupa Birliği yaptırımlarının en sonuncusu, geçen hafta Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’ye bir kimyasal savaş ajanı ile suikast girişimi iddiasıyla ilgili olarak Rusya’daki birkaç üst düzey kamu görevlisine uygulandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Rusya Merkez Bankası, dijital rublenin elektronik ödemeleri daha ucuz hale getirebileceğini, mevcut ödeme altyapısı üzerindeki baskıyı hafifletebileceğini ve sınır ötesi ödemeleri daha uygun hale getirebileceğini söyledi.

Banka, dijital bir rublenin yaptırımlara karşı tam olarak nasıl yardımcı olacağı konusunda ayrıntılara girmedi.

ABD yaptırımları, bu sonbaharda ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç Rus vatandaşında olduğu gibi, dijital para birimleriyle yapılan operasyonlara yönelik yasakları da içerebilir. Merkez Bankası, regülatör tarafından kontrol edilmeyen CBDC’nin herhangi bir kullanımına izin vermeyeceğini ve tokenin gerçek ruble ile desteklenmesi gerektiğini söyledi.

13 Ekim tarihinde Rusya Merkez Bankası, 31 Aralık tarihine kadar halka açık geri bildirim bekleyen dijital rublenin gelecekteki olası lansmanı hakkında bir rapor yayınladı.

Bu raporda, hükümet tarafından garanti edilen ve kontrol edilen ruble destekli bir stablecoin, finansal yeniliği teşvik edebilir ve hatta yolsuzluğun önlenmesine yardımcı olabilir…

Danışma süresinden sonra, Rusya, sınırlı sayıda kullanıcı ile dijital ruble denemesini çalıştırabilir.

Raporda, Rusya Merkez Bankası’nın dijital para birimi ile devam edip etmeyeceğine dair nihai bir kararın ancak bundan sonra verileceği belirtildi.

İlgili Haber:  Dogecoin'den Bahsettiği SNL'den Sonra Elon Musk 20 Milyar Dolar Fakirleşti

Bu yaz Rusya, kripto para birimlerinden de bahseden ve ülkede dijital menkul kıymetlerin ihraç edilmesini düzenleyen bir yasa çıkardı.

Kripto para için daha ayrıntılı bir kurallar henüz kabul edilmedi ve yakın zamanda yayınlanan bir taslak tasarıya göre, bunlar yasaklayıcı olabilir.

Rusya Merkez Bankası, yıllar boyunca sürekli olarak kripto karşıtı bir duruş sergilemişti. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin ülkede yasal olmaması gerektiğini söylemişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?