12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Rusya Merkez Bankası Kripto Para Ticareti ve Madenciliğini Yasaklamayı Öneren Tasarıyı Sundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Rusya merkez bankası, dünyanın en büyük kripto madenciliği merkezlerinden biri olan Rusya’daki tüm kripto para operasyonlarını yasaklamayı önerdi.

Binance indirim kodu

Taslak tekliflere göre Rusya, tüm kripto para ihraç ve işlemlerini yasaklayacak, bankaların kripto paralara yatırım yapmasını durduracak, kripto al-satını engelleyecek ve kripto para ile ödeme işlemleri için yasal sorumluluk getirecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Perşembe günü yayınlanan 36 sayfalık raporda merkez bankası şunları söyledi: “Kripto paraların çok hızlı bir şekilde büyümesi ve spekülatif bir taleple artan piyasa değeri patlamaya hazır balon bir ortam yaratıyor”.

“Kripto paralar finansal piramit şemalarına benziyor, çünkü fiyat artışları büyük ölçüde piyasaya yeni girenlerden gelen taleple destekleniyor” diye ekledi.

Bugün yayınladığımız başka bir haberde Financial Times’a konuşan üst düzey bir AB yetkilisinin Avrupa’da kripto para madenciliğinin yasaklanması gerekliliğini yazmıştık. Rusya merkez bankasının kripto para madenciliğinin yasaklanması için sunduğu tasarı bu haberin hemen arkasından geldi. İlk kez AB ve Rusya aynı konuda hemfikir gözüküyor.

Rusya merkez bankası yetkilisi yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarının yurtdışında kripto para tutmalarına izin verileceğini ancak bunların çok sıkı takip edileceğini vurguladı.

“Kripto paraların ticaretinde Rus finansal altyapısının kullanımını yasaklamanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun risklerin önemli bir bölümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını ve kripto paraların yaygınlaşmasını önleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Bitcoin fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı. Çin geçen Eylül ayında tüm kripto para faaliyetlerini yasa dışı ilan ettikten sonra, Bitcoin fiyatı düşmüştü ancak birkaç gün sonra toparlanmıştı.

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, kripto paralara şüpheyle bakan biri.

Geçen yıl verdiği bir röportajda, “Kripto paraların kara para aklama ve yasa dışı işler için kullanılmasına ilişkin büyük riskler var ve finansal sistemi yasa dışı ve şüpheli işlerden temizlemek için çok çaba harcadık ve harcayacağız. İptal ettiğimiz banka lisanslarının önemli bir kısmı, bunun gibi şüpheli işler yaptıkları içindi” dedi.

İlgili Haber:  Dijital Yuan, Shenzhen Benzin İstasyonlarında Kullanıma Sunuldu

“Kara para aklama, dolandırıcılık gibi sorunları çözmüşken şimdi tekrar kripto paralarla arka kapıdan içeri girmesine izin vermeyeceğiz”.

Rusya merkez bankası yayınladığı raporda, kripto paraların “para politikasının egemenliğini sınırlayarak” zaten yüksek olan enflasyonu artıracağı belirtildi ve “yasadışı faaliyetlere hizmet etmek için” kullanılabileceği konusunda uyardı.

Merkez bankasına göre, Ruslar geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık kripto para işlemi yaptılar.

Çin’in geçen yıl kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından madencilerin bir kısmı Rusya’ya kaymıştı. Doğu Sibirya’daki ucuz elektrik fiyatları ve soğuk hava, madencilik şirketleri için bir nimet olmuştu. Rusya’nın bitcoin madenciliği payı, 2020’de %6.8 iken geçen yıl %11’e yükseldi.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin verilerine göre Rusya, ABD ve Kazakistan’dan sonra üçüncü büyük kripto para madenciliği ülkesi. Hacim bakımından en büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi, Eylül ayında Rus kullanıcıların şirketin nakit ticaretinin %10’unu oluşturduğunu söylemişti.

Ancak Rusya merkez bankası, madenciliğin Moskova’nın doğal kaynak yoğun ekonomisini karbondan arındırma girişimlerine potansiyel olarak zarar verebileceğini ve ülkenin enerji arzı için risk oluşturabileceğini söylüyor.

Geçen yıl Ekim ayında, Rusya enerji bakanlığı, Çin’in yasağından sonraki aylarda Irkutsk gibi bölgelerde enerji kullanımında yaşanan büyük artışın ardından kripto para madencilerine ek tarifeler getirmeyi düşündüğünü söylemişti.

Irkutsk valisi, meclisi Çin’den gelen madenci akınından kaynaklanan “enerji tüketiminde çığ gibi bir artış” konusunda uyarmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar