8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Rusya Merkez Bankası, SberBank’a Dijital Para Basma Lisansı Verdi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Rusya Merkez Bankası Perşembe günü, Sberbank’a dijital finansal varlıkları ihraç ve takas etme lisansı verdiğini söyledi. Bu hareket, Batı yaptırımlarının etkisini azaltmaya çalışırken banka için yeni fırsatlar da açabilecek.

Binance indirim kodu

Reuters’in haberine göre, Atomyze Russia adlı Blockchain platformu, Şubat ayı başlarında, merkez bankasının uzun süredir kripto para birimlerine şüpheyle baktığı ve ticaret ve madenciliğin tamamen yasaklanmasını savunan bir ülkede dijital varlıkları yasal olarak takas etmek için yeşil ışık alan ilk firma oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kendi kripto para birimini piyasaya sürmek için çalıştığını söyleyen Sberbank, finansal ekosistem Lighthouse ile birlikte dijital varlık ihraç etme ve platformlarında takas etme lisansı aldı.

Sberbank, dijital işlemlerin güvenliğini garanti eden ve şirketlerin kendi dijital varlıklarını çıkarmasına, Sberbank sistemi içindeki ürünleri satın almasına ve diğer işlemleri yapmasına olanak tanıyan blok zinciri teknolojisini kullanacağını söyledi.

Sberbank CEO’su German Gref, 2020’nin sonlarında bankanın Sbercoin adlı kendi kripto para birimini hazırlamak için JP Morgan ile birlikte çalıştığını, ancak henüz piyasaya sürülmediğini söylemişti.

Ukrayna krizi ortaya çıkmadan önce Reuters’e açıklama yapan bir finans piyasası kaynağı, Şubat ayında Sberbank’ın aktif olarak Sbercoin’i piyasaya sürmeye hazırlandığını söylemişti.

Batı’nın benzeri görülmemiş yaptırımları, Ukrayna’daki olaylar nedeniyle Rusya’nın finans sisteminin kalbinden vurdu ve hedeflenen şirketler arasında Sberbank da yer aldı. Yaptırımların ve krizin Sbercoin’in lansmanını veya Sberbank’ın JP Morgan ile ortaklığını nasıl etkileyeceği belli değildi.

Kripto para birimlerinin Rusya’nın finansal istikrarını, vatandaşların refahını ve para politikası egemenliğini tehdit edebileceğinden korkan merkez bankası, Rusya’daki kripto endüstrisini düzenlemeyi tercih eden maliye bakanlığı ile ters düşüyordu. Ancak görünen o ki, Ukrayna’nın işgali ile birlikte gelen yaptırımlar merkez bankasının fikrini değiştirmiş.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar