28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Rusya, P2P Kripto Borsası LocalBitcoins’i Engelliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Rusya, LocalBitcoins sitesini BTC alım satımı hakkında bilgi yaydığı için yasakladı. Ancak söz konusu yasaktan BTC ticareti etkilenmemiş görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Rusya’nın telekomünikasyon hizmetleri düzenleyicisi, ülkedeki LocalBitcoins portalına erişimi engelledi.
  • Ancak şimdiye kadar Bitcoin kullanımı karardan etkilenmiş görünmüyor.
  • Rusya, P2P kripto borsasının en büyük pazarı olarak biliniyor.

Rusya dünyanın en önemli Bitcoin pazarlarından biri olsa da hükümet yetkilileri blockchain işlemlerini bloke etme konusunda hayli istekli görünüyor.

Binance indirim kodu

Rusya’nın telekomünikasyon hizmetleri düzenleyicisi Roskomnadzor, önemli bir borsa olan LocalBitcoins’in ülkedeki portalına erişimini engelledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Rusya’daki müşterilere hizmet vermeye odaklanan localbitcoins.net’e erişmeye çalışan kullanıcılar, düzenleyici kurum tarafından sansürlenmesinin ardından kendilerini boş bir internet sayfasında buluyorlar. Portala erişmek için, Rus kullanıcılar gerçek konumlarını gizleyen bir VPN kullanmak zorundalar.

Rus Müşteriler Aktif Kullanıma Devam Ediyor

Şimdiye kadar, Rus müşteriler LocalBitcoins sitesi üzerinde aktif kalmaya devam ettiler. Sitede yer alan müşteri reklamlarının da duraksamadığı gözlendi. Bu hareketlilik, Rus müşterilerin bu tür bir sansür uygulamasına zaten hazır olduklarının ya da süreç içerisinde alıştıklarının göstergesi olarak belirtiliyor.

LocalBitcoins, dört yıl önce Roskomnadzor tarafından yine engellenmişti. Üstelik geçen ay Binance’in de engellendiği açıklanmıştı. Ancak yapılan görüşmelerin ardından site artık hükümetin kara liste veritabanında yer almıyor.

Rusya hükümeti, 21 Temmuz 2020 tarihinde LocalBitcoins portalının yasadışı bilgileri halka yayıyor olabileceği gerekçesine dayanarak çeşitli kısıtlamalar ilan ederek siteye erişimi engelleme niyetini bir telgrafla duyurmuştu.

Ödeme Yapmak İçin Bitcoin Kullanmak Yasa Dışı

Bu duyuru, Rusya’nın kripto para birimi yasalarını tekrar gözden geçirmesi ile aynı zamana denk geldi. Rusya’da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahip olmak yasal olmaya devam etse de, artık bunları ödeme yapmak için kullanmak yasa dışı olarak kabul ediliyor.

İlgili Haber:  Bir Kripto Para Projesinin Danışmanı Nobel Ödülü Kazandı

Hükümetin Bitcoin ile arasındaki karmaşık ve zaman zaman tansiyonu yüksek ilişkiye rağmen, Rusyalı vatandaşlar kripto parayı bir hayli seviyor. Ülke, LocalBitcoin’in toplam işlemlerinin neredeyse %20’sini oluşturuyor ve P2P pazarlarında da kripto para birimi ticareti açısından ilk sırada yer alıyor.

LocalBitcoins konu ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı; şimdilik yetkililerden ek bilgi talep etti. Herhangi bir yanıt alındığı takdirde güncelleme yapılacaktır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar