8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Rusya, Petrol ve Doğalgaz Ödemelerini Bitcoin ile Kabul Etmeyi Düşünüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

BBC’de yayınlanan bir habere göre, üst düzey bir politikacı Rusya’nın, petrol ve doğalgaz ihracatı için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi düşündüğünü belirtti.

Binance indirim kodu

Rus politikacı Pavel Zavalny, Rusya’nın “dost” olarak gördüğü ülkelerin kripto para veya kendi yerel para birimlerinde ödeme yapmasına izin verilebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Bu haftanın başlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “dost olmayan” ülkelerin Rus doğalgazını ruble ile satın almasını istediğini belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Putin’in bu hareketi, bu yıl %20’den fazla değer kaybeden Rus para birimine tekrar değer kazandırmayı amaçlıyor.

Ukrayna’nın işgali sonrasında İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar Rus rublesini zorladı ve Rusya’daki yaşam maliyetlerini yükseltti.

Bununla birlikte, Rusya hâlâ dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı ve ikinci en büyük petrol tedarikçisi konumunda.

Rusya’nın enerji komitesine başkanlık eden Zavalny Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin enerji ihracatı için ödeme almanın alternatif yollarını araştırdığını söyledi.

Zavalny, Çin ve Türkiye’nin yaptırım baskılarına aldırış etmeyen “dost” ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

Zavalny, “Uzun süredir Çin’e ruble ve yuan gibi ulusal para birimlerinde anlaşmalara geçmeyi teklif ediyoruz. Türkiye ile de lira ve ruble üzerinden anlaşmalarımızı yapacağız” dedi.

Zavalny şunları ekledi: “Ticaretimizi Bitcoin ile de yapabiliriz.

Analistler, risklere rağmen Rusya’nın Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmekten fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Singapur’daki Enerji Çalışmaları Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi olan David Broadstock, “Rusya benzeri görülmemiş yaptırımların etkisini çok hızlı bir şekilde hissediyor. Ekonomiyi desteklemeye ihtiyaçları var ve birçok yönden Bitcoin yüksek büyüme sağlayan bir varlık olarak görülüyor” dedi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in değerinin bu yıl %30 kadar sallandığını kaydetti. Buna karşılık, dolar euro karşısında %5’lik bir aralıkta işlem gördü.

İlgili Haber:  Rusya, Bazı Yatırımcıların Kripto Para Alımlarını Sınırlamayı Hedefliyor

Bay Broadstock, “Bitcoin’i diğer geleneksel para birimlerine kıyasla açıkça kabul etmek, doğal gaz ticaretinde önemli ölçüde daha fazla risk getiriyor” dedi.

“Ayrıca, Rusya için en büyük ‘dost’ ticaret ortaklarından biri Çin ve kripto para biriminin Çin’de kullanımı yasaklandı” diye ekledi. “Bu, Bitcoin kullanarak ödeme potansiyelini açıkça sınırlandırıyor.”

Batı dünyasında Rus oligarkların yaptırımlardan kaçmak için kripto paraları kullanabileceğine dair endişeler var.

Çarşamba günü, Putin’in “dost olmayan” ülkelere ruble ile ödeme yapma zorunluluğu getirme konusundaki yorumları, rubleyi üç haftanın en yüksek seviyesine çıkardı.

Ancak, mevcut gaz sözleşmelerinin çoğu zamanında Euro üzerinden yapılmış ve Rusya’nın bunları değiştirip değiştiremeyeceği belirsiz. AB, gazının yüzde 40’ını Rusya’dan temin ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar