8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Rusya, Yaptırımlara Karşı Bitcoin, Tether ve Diğer Kripto Paraları Kullanmaya Başlayabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

ABD, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgalinden sonra, Amerikalıların Rus bankaları, petrol ve gaz geliştiricileri ve diğer şirketlerle iş yapmasını yasaklamıştı ve o dönem bu yasaklar Rus ekonomisine hızlı ve büyük bir darbe vurmuştu.

Binance indirim kodu

Ekonomistler, Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların Rusya’ya yılda 50 milyar dolara mal olduğunu tahmin ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

O zamandan beri, kripto paralar ve diğer dijital varlıklar için küresel pazar adeta şişmiş durumda. Bu şişkinlik, yaptırım uygulayan ABD ve AB için kötü haber ama Rusya için iyi haber.

Salı günü, Biden yönetimi, Ukrayna’daki ihtilaf nedeniyle yabancı sermayeye erişimi engellemek için Rusya’ya yeni yaptırımlar getirdi. Ancak uzmanlar Rus firmalarının dünyanın her yerinden kendileriyle çalışmak isteyenlerle farklı yöntemlerle anlaşmalar yapmaya başlayabileceğini belirtiyor. Banka transferleri ABD tarafından kolayca takip edilebileceği için, bu anlaşmalarda dijital para birimlerinin kullanabileceğini söylüyorlar.

CIA tarafındaki durum henüz net olmasa da, FBI kripto paraları takip edebilecek yetenekte bir yazılım aradığını duyurmuştu.

Uzmanlar, Rusya’nın işgal sonrası yaşanabilecek olası yaptırımlara karşı herhangi bir planlarının olmadığını düşünmenin çok saflık olacağını söylüyor. Rusya bu yaptırımlara karşı ne yapacağını uzun zamandır planlıyordu.

Yaptırımlar, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin müttefik olarak görmedikleri ulusların davranışlarını etkilemek için sahip oldukları en güçlü araçlardan bazıları. Özellikle ABD yaptırımları diplomatik bir araç olarak kullanabiliyor çünkü dolar dünyanın rezerv para birimi ve dünya çapında ödemelerde kullanılıyor. Ancak Amerikan hükümet yetkilileri, kripto para birimlerinin yaptırımların etkisini azaltma potansiyelinin giderek daha fazla farkındalar ve dijital varlıkları incelemelerini hızlandırıyorlar. Geçtiğimiz Aralık ayında Biden yönetimi Tether gibi stabilcoin’lerin bankacılık düzenlemelerine tabii olmaları gerektiğini belirtmişti.

Peki yaptırımlar nasıl çalışır? Genelde yaptırımları uygulamak için hükümet, vatandaşlarının kaçınması gereken kişilerin ve işletmelerin bir listesini hazırlar. Listedeki herhangi biriyle ilişki kurarken yakalanan herkes ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalır. Ancak herhangi bir etkili yaptırım programının gerçek anahtarı küresel finansal sistemdir. Dünyanın her yerindeki bankalar yaptırımda önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü. bankalar paranın nereden geldiğini ve kime ait olduğunu görürler ve kara para aklamayla mücadele yasaları, yaptırım altındaki kuruluşlarla yapılan işlemleri engellemelerini ve gördüklerini yetkililere bildirmelerini gerektirir. Dolayısıyla bankalar yaptırım alanında yaptırımları uygulayanların eli ayağı gibidir. Bankalar olmadan yaptırımlar da anlamsız olur.

Bankalar, müşterilerinin kimliklerini doğrulamayı da içeren KYC (müşterini bil) kurallarına uymak zorundadır. Ancak kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların alım satımını kolaylaştıran borsalar ve diğer platformların, aynı kurallara uymaları gerekse de, müşterilerini takip etmede bankalar kadar özverili ve sıkı olduğu söylenemez. Ekim ayında ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraların Amerikan yaptırım programı için giderek daha ciddi bir tehdit oluşturduğu ve ABD makamlarının kendilerini bu teknoloji hakkında eğitmeleri gerektiği konusunda uyarmıştı.

Uzmanlar, yaptırımlardan kaçınmayı seçmesi durumunda, Rusya’nın kripto paralarla ilgili birden fazla araca sahip olduğunu belirtiyor. İhtiyacı olan tek şey, dolara dokunmadan ticaret yapmanın yollarını bulmak.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın dijital ruble’yi 2023’te piyasaya sürmeye hazırlandığını haberleştirmiştik.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'su, Sıradan Rusların Bitcoin'i "Cankurtaran Simidi" Olarak Kullandığını Söyledi

Ayrıca 2020’de yaptığımız bir diğer haberde Rusya Merkez Bankası’nın dijital ruble’nin yaptırımlara karşı bir araç olabilir açıklamasını irdelemiştik.

Ekim 2020’de Rusya merkez bankası temsilcileri bir Moskova gazetesine yeni “dijital ruble”nin ülkeyi ABD’ye daha az bağımlı hale getireceğini ve yaptırımlara karşı daha dayanıklı hale getireceğini söylemişti. Dijital ruble, Rus kuruluşlarının dijital para biriminde ticaret yapmak isteyen herhangi bir ülke ile uluslararası bankacılık sistemi dışında işlem yapmasına izin verecek.

Kripto para işlemleri temelde blok zincirine kaydedilir ve herkese açık ve şeffaftır. Ancak Rusya’da geliştirilen bazı yeni araçlar bu tür işlemlerin kaynağını maskelemeye yardımcı olabilir. Bu da, yabancı şirketlerin tespit edilmeden Rus’larla ticaret yapmasına olanak tanır.

İran ve Kuzey Kore, ABD ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin yakın zamanda gözlemlediği bir eğilim olan Batı yaptırımlarının etkilerini azaltmak için dijital para kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Örneğin, bir BM raporuna göre Kuzey Kore, nükleer programını finanse etmek için fidye yazılımı kullanarak kripto para çalıyor.

Rusya, İran da dahil olmak üzere ABD yaptırımlarının hedef aldığı ve aynı zamanda hükümet destekli dijital para birimleri geliştiren diğer ülkelerde istekli ortaklar bulabilir. Dünya Bankası’na göre, Rusya’nın hem ithalat hem de ihracattaki en büyük ticaret ortağı olan Çin, şimdiden kendi merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürdü. Çin devlet başkanı Xi Jinping, kısa süre önce Çin’in Rusya ile ilişkisini “sınırsız” olarak nitelendirmişti.

Uzmanlar merkez bankalarının dijital para birimlerini doğrudan takas ettiği gelişen yeni sistemin yeni riskler yarattığını belirtiyor. ABD yaptırım gücünün azaltılması, bu ulus devletlerin küresel bankacılık sisteminden geçmeden işlem yapabildikleri bu yeni sistemden kaynaklanıyor.

Reuters’e göre, Şubat ayı başlarında bağımsız yaptırım gözlemcileri BM Güvenlik Konseyi’ne Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programını finanse etmek için kripto para kullandığını söyledi. (Norveç’in BM’deki daimi misyonunun bir sözcüsü, henüz kamuya açıklanmayan raporun varlığını doğruladı.) Mayıs ayında, danışmanlık firması Elliptic, İran’ın Bitcoin madenciliğinden elde edilen geliri, petrol satışına getirilen kısıtlamaları telafi etmek için nasıl kullandığını açıkladı.

Yaptırım altındaki Rus kuruluşları, fidye yazılımı saldırılarını kullanarak kendi ransomware stratejilerini de uygulayabilir.

Chainalysis’e göre, 2020’de 1 milyar dolardan fazla satış gerçekleştiren Hydra adlı bir dark web pazarı aracılığıyla yasa dışı fonlar da Rusya’ya aktı. Bu platform ödemelerde kripto paraları kullanıyor. Platformun katı kuralları satıcıların yalnızca belirli bölgesel borsalar aracılığıyla kripto paralarını nakite çevirmesine izin veriyor ve bu durum araştırmacıların parayı takip etmesini zorlaştırıyor.

Chainalysis araştırma direktörü Kim Grauer, “Hydra’nın sadece Doğu Avrupa’da değil, Batı Avrupa’da da faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Platformda kesinlikle uluslar arası işlemler gerçekleşiyor” diyor.

Hydra’nın arkasındaki teknoloji, yapılan işlemlerin kaynağını gizleyerek Rus kullanıcılarının ülke sınırlarının dışına para taşımaları için potansiyel bir araç sunuyor. Hydra, tek başına, Rusya’nın yaptırımlardan başarılı bir şekilde kaçmak için ihtiyaç duyacağı işlem hacmini kaldıracak kadar büyük değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar