8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Rusya’nın Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kripto Kullanması O Kadar Kolay Olmayabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Rusya’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırmak için bir dizi önlem almaya başladıkça, artan sayıda uzman Rusya’nın yaptırımlardan kaçmaya yardımcı olmak için kripto paralara başvuracağı konusunda uyarıyor. Ancak bu o kadar da kolay olmayabilir.

Binance indirim kodu

Elliptic’in politika ve düzenleyici işler direktörü David Carlisle Pazartesi günü yayınladığı bir notta, diğer uzmanların Rusya’nın yaptırımların etkisini en aza indirmek için kripto kullanmaya kesinlikle çaba göstereceği konusundaki uyarılarına işaret ederek, “Ülkeler ağır yaptırımlara maruz kaldıklarında çaresiz kalırlar” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD, Avrupa ve Asya’daki kripto borsaları muhtemelen Rusya ile neredeyse tüm işbirliklerine son verecek olsa da Carlisle, SUEX ve Chatex gibi yasa dışı faaliyetleri kolaylaştıran bazı borsaların da olduğunu söylüyor. Bu iki kripto borsası geçen sene ABD tarafından Rusya ile 350 milyon dolardan fazla kripto işlemi yaptığı için cezaya çarptırılmıştı.

Carlisle, enerji zengini Rusya için belki de “en çekici seçeneğin”, Sibirya’da halihazırda gerçekleştirilen kripto para madenciliğinin, nakde dönüştürülebilen veya ithalat ödemelerinde kullanılabilecek varlıklar üretmek için kullanılması olacağını söylüyor. İran’ın da benzer şekilde madencilik gelirlerini yaptırımlardan kaçmak için kullandığı biliniyor.

Carlisle Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “1.4 trilyon dolarlık bir bankacılık sektörü olan Rusya’nın, yaptırımların etkisinden tamamen kaçmak için tek başına kriptoyu kullanmasının hiçbir faydası olmaz” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı daha önce de kripto paraların riskleri konusunda uyarmıştı. Terör finansmanı ve fidye yazılımı saldırılarında kripto kullanımından kaynaklanan bir risk patlamasının yaşanabileceği dile getirilmişti.

O kadar kolay olmayabilir

Birçok kripto para, işlemleri herkesin erişebileceği blok zincirlerinde sakladığından, yasa dışı işlemlerin izlenebilirliği, büyük ölçekli yaptırımlardan kaçınma için başka bir dezavantaj oluşturacaktır. Blockchain analiz firması Chainalysis’in uluslararası politika başkanı Caroline Malcolm Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Geçmişte yaptırımlarla birlikte cüzdan adreslerinin “yaptırıma tabi varlıklar olarak” etiketlendiğini gördüğümüz örnekler oldu” dedi. Ayrıca takip edilen cüzdanlardan yapılan işlemlerin ne zaman gerçekleştiğini hemen görmek için uyarılar yerleştirebileceği de belirtildi. Ancak, Monero gibi anonimliği artırmak için tasarlanmış bazı tokenler istisna.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar