8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank, Stablecoin Üretecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Sberbank, bu ay Bank of Russia’ya rubleye sabitlenmiş bir dijital para başlatmak için başvuruda bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Raporlara göre, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank bu ay kendi stablecoinini çıkarmak için Rusya Merkez Bankası’na başvurdu.
  • Stablecoin, Rus rublesine sabitlenecek.
  • İlkbahara kadar stablecoin’in piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Raporlara göre, Rusya’nın en büyük perakende bankası Sberbank kendi stablecoinini piyasaya sürmek için çalışıyor.

Binance indirim kodu

Interfax haber ajansının bugün bildirdiğine göre, Moskova merkezli Sberbank, Rusya merkez bankasına bir stablecoin üretmek amacıyla başvuruda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rus Rublesine Sabitlenmiş Stablecoin

Haberde, dijital tokenin Rus rublesine sabitleneceği ve blockchainde çalışacağı belirtildi. Söz konusu stablecoinin ilkbahara kadar piyasada olabileceği kaydedildi.

Sberbank’ın başkan yardımcısı Anatoly Popov konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Sberbank’ın blockchain platformunu Ocak ayı başlarında kaydettirmek için Rusya Merkez Bankası’na başvuruda bulunduk; çünkü yasaya uygun dijital finansal varlıklar kayıtlı bir platformda ihraç edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Popov ayrıca, “Teknolojik olarak banka böyle bir itibari para birimiyle çalışmaya hazır. Test ettik ve bu çözümün işe yaradığını gördük.” diye ekledi.

Rusya’daki Kripto Yasaları Tartışma Konusu Olmuştu

Stablecoin talebi bir yana, Rusya dünyadaki kripto dostu ülkeler arasında tanımlanmıyor.

Hatta geçen yıl hazırlanan bir yasada, Rusların kripto varlıklarını açıklamadıkları takdirde üç yıl hapis cezasına çarptırılabilecekleri maddesi yer alıyordu.

Ancak Rusya Merkez Bankası, bu yılın sonuna kadar kendi merkez bankası dijital para birimini test etmeyi umuyor.

Sberbank ise toplam varlıkları 477.68 milyar Doları aşan Rusya’nın en büyük özel bankası olarak biliniyor.

Bankanın Rus rublesine sabitlenmiş bir stablecoin çıkarma talebinin Rusya Merkez Bankası ve idari yetkililer tarafından nasıl karşılanacağı ve ne cevap verileceği ise oldukça merak ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar