28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Rusya’nın En Büyük Devlet Bankası Sberbank, JP Morgan ile Kripto Testi Başlatacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, kripto ticareti işine girmeyi düşünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Rusya’nın en büyük devlet bankası, kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi düşünüyor.
  • Sberbank, ayrıca bir dijital varlık ticaret platformu başlatmayı planlıyor.
  • Platform, önümüzdeki yıl çalışmaya başlayacak.

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, yakında bir dijital varlık ticaret platformu ve kendi dijital para birimini başlatabilir.

Binance indirim kodu

Rus medya kuruluşu RBC’nin bir raporuna göre, Sberbank’ın CEO’su Alman Gref, bankanın gelecek yıl Sbercoin’i piyasaya süreceğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sberbank ve JP Morgan İşbirliği

Reuters tarafından bildirilen bir habere göre Sberbank, kripto test süreci konusunda JPMorgan ile işbirliği yapıyor. JPMorgan, JPM Coin adlı bir stablecoin’i piyasaya sürdü. Söz konusu stablecoin Ekim ayında, ilk kez bir “büyük teknoloji müşterisinin” para göndermesine yardımcı olmak için kullanıldı. Aynı zamanda, JPMorgan kripto parayı idare etmek için bir Onyx şirketi kurdu.

Sberbank tarafından duyurulan plan, Temmuz ayında ilan edilen ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan Rusların kripto para birimi ticaretini düzenleyen bir dizi yasayı takip ediyor.

Sberbank CEO’su Alman Gref, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “1 Ocak’tan itibaren yasa yürürlüğe giriyor. Biz de dijital finansal varlıkların satın alınması için hizmetler sağlayacak olan yeni blockchain platformumuzu piyasaya sürmek istiyoruz.”

2021 Sonunda Dijital Rublenin Pilot Versiyonu Hazır Olacak

Sberbank’ın İş Bölümü müdürü Sergei Popov ise bankanın kurumsal işlemlerde kullanılmak üzere Rus rublesine sabitlenmiş bir kripto para çıkarabileceğini söyledi.

RBC tarafından bildirildiği üzere, Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, bir web seminerinde dijital ruble inşa eden özel şirketlere karşı olduğunu ifade etmişti.

Ancak, Rus merkez bankası kendi dijital rublesini basmayı düşünüyor. Ekim ayında Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina yapılan açıklamalarda, 2021 yılının sonunda dijital rubleye ait pilot bir versiyonun hazır olabileceği dile getirilmişti.

İlgili Haber:  Kripto Cüzdanı ve Borsa Şirketi Blockchain.com 120 Milyon Dolar Topladı

Rusya Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir raporda ise söz konusu dijital rublenin, ödemeleri daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getireceğinin altı çizildi.

Rusya kripto dünyasındaki hareketlilik enerjisini bir süre daha koruyacak gibi duruyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar