18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

RACIB Başkanı: “Rusya’nın Kripto Para Düzenlemeleri Hiçbir İşe Yaramadı!”

Önemli Gelişmeler

Geçtiğimiz süreçte yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı yasa, Rus kripto endüstrisi savunucularını yeterince memnun etmedi.

blank

Haberin Özeti

  • Rusya’da Ocak 2021’de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı yasa, kripto para endüstrisindeki aktörleri tatmin edemedi.
  • Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri Derneği (RACIB) Başkanı Yury Pripachkin, mevcut düzenlemelerin “hiçbir işe yaramadığını” belirtti.

Rusya’nın Ocak 2021’de ilk kripto para yasasını kabul etmesine rağmen; yerel bir endüstri savunucusuna göre, ülkenin kripto para piyasası hâlâ büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda.

blank

“Mevcut Kripto Para Düzenlemeleri, Sistematik Bir Çözüm Sunamıyor”

Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri Derneği (RACIB) Başkanı Yury Pripachkin, mevcut Rus kripto düzenlemelerinin sistematik çözümlerle ilgisi olmayan “yarı önlemlerden” başka bir şey olmadığını savundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Pripachkin, yerel haber ajansı RBC ile yaptığı röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son dört yılda kripto para piyasasını düzenlemek için attığı adımlara atıfta bulundu. RACIB Başkanı, kripto paraların toplam piyasa değerinin 2017’de yaklaşık 200 milyar Dolar iken; şu anda 2.7 trilyon Dolara yükseldiğinin altını çizdi ve milletvekillerinin, bu süreci ve teknolojik dönüşümü yakalamak için hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Pripachkin, “Rusya, küresel kripto pazarının %10’unu oluşturan yerel kripto para piyasasını düzenlemek için hiçbir şey yapmadı.” dedi ve Rus kripto pazarının büyüklüğünün, 270 milyar Dolarlık yıllık federal bütçe geliriyle neredeyse eşdeğer olduğunu da sözlerine ekledi.

Pripachkin, Rusya’nın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” başlıklı kripto yasasının kripto para için yasal bir temel oluşturduğunu; ancak akıllı sözleşmeler gibi büyük endüstri terimlerini tanımlamadığını ve kripto madenciliği, ihraç ve vergilendirme gibi faaliyetleri düzenlemediğini vurguladı.

Rusya ve Kripto Para Düzenlemeleri

RACIB Başkanı, Rus kripto para düzenlemelerinin büyük ölçüde “gri bir bölgede” olduğunu düşünen tek kişi değil. Uluslararası hukuk firması Debevoise & Plimpton’da danışman olan Anna Maximenko, Rusya’daki mevcut kripto para düzenlemelerinin “kripto parayı tanımlamakla sınırlı olduğunu” belirtti.

İlgili Haber:  İngiltere, Kripto Firmalarının Kara Para Aklama ile Mücadele Yasalarına Uymadığını Açıkladı

Maximenko konu ile ilgili verdiği demeçte, “Yatırımcılara yönelik borsalar ve gereksinimler de dahil olmak üzere kripto paraların diğer yönleri şu anda düzenlenmemiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend