5 Ağustos 2022, Cuma
28.6 C
İstanbul

RACIB Başkanı: “Rusya’nın Kripto Para Düzenlemeleri Hiçbir İşe Yaramadı!”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz süreçte yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı yasa, Rus kripto endüstrisi savunucularını yeterince memnun etmedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Rusya’da Ocak 2021’de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı yasa, kripto para endüstrisindeki aktörleri tatmin edemedi.
  • Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri Derneği (RACIB) Başkanı Yury Pripachkin, mevcut düzenlemelerin “hiçbir işe yaramadığını” belirtti.

Rusya’nın Ocak 2021’de ilk kripto para yasasını kabul etmesine rağmen; yerel bir endüstri savunucusuna göre, ülkenin kripto para piyasası hâlâ büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda.

Binance indirim kodu

“Mevcut Kripto Para Düzenlemeleri, Sistematik Bir Çözüm Sunamıyor”

Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri Derneği (RACIB) Başkanı Yury Pripachkin, mevcut Rus kripto düzenlemelerinin sistematik çözümlerle ilgisi olmayan “yarı önlemlerden” başka bir şey olmadığını savundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Pripachkin, yerel haber ajansı RBC ile yaptığı röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son dört yılda kripto para piyasasını düzenlemek için attığı adımlara atıfta bulundu. RACIB Başkanı, kripto paraların toplam piyasa değerinin 2017’de yaklaşık 200 milyar Dolar iken; şu anda 2.7 trilyon Dolara yükseldiğinin altını çizdi ve milletvekillerinin, bu süreci ve teknolojik dönüşümü yakalamak için hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Pripachkin, “Rusya, küresel kripto pazarının %10’unu oluşturan yerel kripto para piyasasını düzenlemek için hiçbir şey yapmadı.” dedi ve Rus kripto pazarının büyüklüğünün, 270 milyar Dolarlık yıllık federal bütçe geliriyle neredeyse eşdeğer olduğunu da sözlerine ekledi.

Pripachkin, Rusya’nın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” başlıklı kripto yasasının kripto para için yasal bir temel oluşturduğunu; ancak akıllı sözleşmeler gibi büyük endüstri terimlerini tanımlamadığını ve kripto madenciliği, ihraç ve vergilendirme gibi faaliyetleri düzenlemediğini vurguladı.

Rusya ve Kripto Para Düzenlemeleri

RACIB Başkanı, Rus kripto para düzenlemelerinin büyük ölçüde “gri bir bölgede” olduğunu düşünen tek kişi değil. Uluslararası hukuk firması Debevoise & Plimpton’da danışman olan Anna Maximenko, Rusya’daki mevcut kripto para düzenlemelerinin “kripto parayı tanımlamakla sınırlı olduğunu” belirtti.

İlgili Haber:  Rusya'da Bir Blockchain ETF İşlem Görmeye Başladı: İşte Sberbank’ın ETF’si!

Maximenko konu ile ilgili verdiği demeçte, “Yatırımcılara yönelik borsalar ve gereksinimler de dahil olmak üzere kripto paraların diğer yönleri şu anda düzenlenmemiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar