29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Sahte Haberleri Önlemek İçin Blok Zinciri Kullanılacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Başkanlık Seçimi’nin önümüzdeki ay yapılacak olmasıyla birlikte yalan haberler konusundaki endişeler bir kez daha kamusal söylemi domine etti. Sahte haberler sadece halkın özgür basına olan güvenini zayıflatmakla kalmıyor; aynı zamanda sosyal çatışmayı alevlendirme, sağlık tehlikelerine neden olma, radikalizme yol açma, seçimlerin bütünlüğüne zarar verme ve piyasaları manipüle etme gibi sonuçlara da sebep oluyor. Kısacası yalan haberler, insanların kurumlara ve birbirlerine duyduğu sosyal güveni ciddi manada tehdit ediyor.

Binance indirim kodu

Günümüzde doğruluk kontrolü yapan web siteleri ve yapay zeka algoritmaları gibi yaygın çözümler mevcut olsa da bunlar, gerçeklerin ortaya çıkmasının akabinde devreye girdikleri için yalnızca hali hazırda oluşturulmuş ve yayılmış sahte haberleri tespit etmeyi becerebiliyor.

Binance indirim kodu

Arkansas Üniversitesi’ndeki Blok Zinciri Mükemmeliyet Merkezi, İtalya’nın en iyi haber ağı hizmetini veren Agenzia Nazionale Stampa Associata tarafından geliştirilen ANSAcheck ile birlikte farklı bir yaklaşım benimseyen denetim şirketi Ernst & Young tarafından geliştirilen bir vaka çalışmasını tamamlıyor. ANSAcheck, bir haberin kaynağını doğrulamayı ve “hikayenin ANSA’dan geldiğini” garanti etmeyi hedefliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sahte haberlerden canı yanan ANSA, bu projeye mecbur kaldı

ANSA daha önce sahtekarlık haberlerinden ciddi zararlar görmüştü. Örneğin Mart 2020’de COVID-19 ile ilgili en az üç adet sahte hikaye; ANSA markası, formatı ve imzası kullanılarak dağıtıldı. Bunun gibi örnekler ANSA’yı ANSAcheck projesini başlatmaya mecbur kıldı.

ANSA’nın CEO’su ve genel müdürü Stefano De Alessandri; sahte haberlerin, halkın reklam verenlere duyduğu güveni ve itibar sahibi stratejik varlıkları baltaladığını ve bunun, geleneksel medya kuruluşları ile sosyal medya platformlarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olduğunu söyledi. Bu konuda hassas olduklarını belirten genel müdür, kendilerine duyulan güveni kaybetmeleri durumunda her şeyi kaybedeceklerinin altını çizdi.

2019’da başlayan ANSAcheck projesinde Ernst & Young’un Akdeniz’deki blok zinciri girişimlerinin başı olan Giuseppe Perrone, EY’nin lideri olarak görev almıştı.

ANSAcheck’in çalışma yöntemi detaylıca açıklandı

ANSAcheck çözümü, ANSA tarafından oluşturulan her haber hikayesine benzersiz bir kimlik atayarak doğrulama gücünü, dünyanın en büyük halka açık blok zinciri platformu olan Ethereum’a göndererek çalışıyor. Öyküdeki bir harf bile değiştirilirse, sistem bunun orijinal öykünün aynısı olmadığını tespit ediyor. Hikaye, kimlikleri gruplanıyor ve her gün birden fazla kez Ethereum’a gönderiyor. ANSA’nın hikayeyi güncellemesi durumunda ise blok zincirine başka bir giriş kaydediliyor ve bir kaynak zinciri oluşturmak için orijinal girişe geri bağlanıyor.

Web sitesinde yayınlanan her bir ANSA hikayesine, okuyuculara hikayenin özgünlüğünü göstermek için bir ANSAcheck etiketi eşlik ediyor. Okuyucular, hikayenin kaynağı hakkında blok zincirini sorgulamak isterlerse ANSACheck etiketine tıklayabiliyor. 6 Ekim’e kadar 532.727 ANSA haberi blok zincirinde yayınlanmış bulunuyor. ANSA okuyucularının yaklaşık %72’sinin daha fazla bilgi edinmek için ANSAcheck açıklama sekmesine tıkladığı belirtiliyor.

İlgili Haber:  Küresel Nakliye Liderleri IBM ve Maersk Blok Zinciri Platformuna Katıldı

Kullanıcılar ANSAcheck etiketini tıkladığında, konsol görüntüleyici blok zincirindeki işlem ayrıntılarını görüntülüyor. Her hikaye, MD5 şifreleme kullanarak benzersiz bir kimlik alıyor.

Ether’in fiyat dalgalanması riski azaltılıyor

Çözümün birinci aşaması, akıllı bir sözleşme kullanılarak Nisan 2020’de devreye alındı. Akıllı sözleşmenin, Ether’in mevcut maliyeti çok yüksek olması durumunda yeni hikayelerin işlenmesini erteleyerek Ether’in (ETH) fiyat dalgalanması riskini azalttığı belirtildi. Ernst & Young’un aynı zamanda birden fazla haberi tek bir işlem içinde gruplayarak işlem maliyetlerini düşük tuttuğu da kaydedildi.

Başlangıçta firma, her 15 dakikada bir hikaye başına ortalama 0.06 dolar maliyetle bir dizi hikaye yayınlıyordu. Daha yakın zamanlarda ise her altı saatte bir yaklaşık 500-600 yeni hikaye toplamaya başlandığı için hikaye başına maliyet yaklaşık 0.006 dolara düştü. Ethereum maliyetleri, noter tasdiki süresini kısaltma kararını yönlendirdi. ANSA hikayeleri genellikle web sitesinde yayınlanmadan önce haber akışına gelmeye ve firmaya, onları blok zincirine kaydettirmesi için zaman vermeye başladı.

Proje, bir noter tasdik hizmeti gibi çalışıyor

Uçtan uca bir hizmet veren firma, müşterilerin dijital cüzdanlarının yeterli Ether ile finanse edildiğinden emin olduğu için hizmet kesintisi yaşanmıyor; yayıncılar adına hikayeler yayınlanıyor, analizler sağlanıyor ve arama sorgusu sonuçlarını gerçekleştirip görüntüleniyor. Firmanın ABD blok zinciri uygulama lideri Chen Zur, çözümü “bir noter tasdiki hizmeti” olarak nitelendiriyor.

Firma, ANSAcheck çözümüne başka hizmetler eklemeyi de planlıyor. Giuseppe Perrone; çözümü doğruluk kontrol işlevleri, anlamsal dil analizi ve resim verilerini koruma gibi işlevsellik ve bileşenler açısından daha karmaşık hale getireceklerini belirtiyor.

ANSAcheck’e ek olarak, dağıtılan veya devam eden başka etkin blok zinciri çözümleri de bulunuyor. 2023 yılına kadar videolar da dahil olmak üzere dünya haberlerinin %30’unun kimlik doğrulama için blok zinciri teknolojilerine güveneceği tahmin ediliyor. Özgün içerik oluşturma, içeriğin zaman içinde kaynağını izleyebilme, sahtekarları kara listeye alma, derin sahtekarlıkları tespit eedebilme (yapay zeka tarafından manipüle edilen içerikler gibi) ve dijital içeriği fiziksel dünyaya bağlama gibi hizmetler sunan birden fazla blok zinciri etkin çözümünün sunulması bekleniyor. Projenin genel müdürü, bu tür çözümleri memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek İtalya’da bu işe ilk kalkışanlarının kendileri olduğunu ancak bunu tek benimseyen olmak istemediklerini vurguluyor.

Herkesin böyle bir çözümü benimsemesi durumunda değerin; okuyuculara, yayıncılara ve gazetecilere geleceğini hatırlatan genel müdür, profesyonel bilgiyi savunmak ve genişletmek için her türlü aracın demokrasiye yarar sağlayacağını ifade ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar