26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Sahte MetaMask Tokeni Nedeniyle Çok Sayıda Kripto Para Kullanıcısı Dolandırıldı!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 4 hafta önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasasını şu anda, MetaMask cüzdanının heyecanla beklenen yönetim tokenini taklit eden MASK isimli bir kripto para ile ilgili bilgiler meşgul ediyor.

Binance indirim kodu

Ethereum Topluluğu Metamask’ın MASK Tokenini Taklit Eden Bir Coin Tarafından Dolandırıldı

Ethereum topluluğu yeni bir Honeypot (balküpü) projesiyle karşı karşıya kaldı. Açıklamak gerekirse, Honeypot tokenleri, satın alabildiğiniz fakat satışa izin vermeyen tokenleri tanımlıyor. MetaMask’ın henüz piyasaya sürülmemiş yönetim tokeni olan MASK’ı taklit eden yeni dolandırıcılık girişimi de tam olarak bu mantıkla çalışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Twitter kullanıcısı lindyape, bir Ethereum yatırımcısının 22 ETH’lik (yaklaşık olarak 88.000 dolarlık) sahte MASK satın aldığı ve satamadığına dair bir ekran görüntüsü paylaştı. Etherscan verilerine göre bu dolandırıcılığın mağdurlarının toplam sayısı ise 400’e ulaştı. MaskDAO tarafından piyasaya sürülen sahte tokenin web sitesi 27 Aralık tarihinde oluşturulmuş.

Bununla birlikte verilere göre ilk birkaç saat içerisinde bazı yatırımcılar ellerindeki tokenleri satmayı başarmış. Ancak insanlar dolandırıldıklarını anladıkça işlem kötüye gitti. Kripto para uzmanı Cobynft, MASK tokenini piyasaya süren isimlerin, popüler bir DeFi uygulaması olan DexTool üzerinde doğrulanma işaretini almak için bir tür hile kullandığını da belirtti.

Aynı uzman ayrıca, MASK tokenine 1 milyon dolarlık likidite aktarılmasının ardından satış işlemlerinin kilitlendiğini söyledi. Şu anda token, satışa izin vermeyen bir kod satırı içerdiği için otomatik analiz sistemlerinde bir Honeypot dolandırıcılığı olarak nitelendiriliyor.

Kripto paraların 2021 yılında çok hızlı bir şekilde yükseliş göstermesiyle birlikte bu alanda gerçekleştirilen dolandırıcılık girişimlerinde de patlama yaşandı. Büyük bir heyecan dalgasına neden olan bir kripto para olan SQUID tokeninin de benzer bir şekilde bir dolandırıcılık girişimi olduğu ortaya çıkmıştı.

İlgili Haber:  BitConnect Bağlantılı Kişiler SEC'e 190 Bitcoin ve 3.5 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Consensys şirketi tarafından yönetilen Metamask cüzdanının da kendisine ait bir yönetim tokenini piyasaya süreceği geçtiğimiz dönemlerde kesinleşmişti. Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca yalnızca bir Chrome ve Mozilla tarayıcı eklentisi olarak faaliyet gösteren Metamask, bir süre önce Android ve iOS platformlarında da boy göstermeye başlamıştı. Bunun öncesinde ise App Store ve Google Play üzerinde çok sayıda sahte uygulama ortaya çıkmış ve binlerce kişi kripto paralarını bu dolandırıcılara kaptırmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend