30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Sahte MetaMask Tokeni Nedeniyle Çok Sayıda Kripto Para Kullanıcısı Dolandırıldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasasını şu anda, MetaMask cüzdanının heyecanla beklenen yönetim tokenini taklit eden MASK isimli bir kripto para ile ilgili bilgiler meşgul ediyor.

Binance indirim kodu

Ethereum Topluluğu Metamask’ın MASK Tokenini Taklit Eden Bir Coin Tarafından Dolandırıldı

Ethereum topluluğu yeni bir Honeypot (balküpü) projesiyle karşı karşıya kaldı. Açıklamak gerekirse, Honeypot tokenleri, satın alabildiğiniz fakat satışa izin vermeyen tokenleri tanımlıyor. MetaMask’ın henüz piyasaya sürülmemiş yönetim tokeni olan MASK’ı taklit eden yeni dolandırıcılık girişimi de tam olarak bu mantıkla çalışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Twitter kullanıcısı lindyape, bir Ethereum yatırımcısının 22 ETH’lik (yaklaşık olarak 88.000 dolarlık) sahte MASK satın aldığı ve satamadığına dair bir ekran görüntüsü paylaştı. Etherscan verilerine göre bu dolandırıcılığın mağdurlarının toplam sayısı ise 400’e ulaştı. MaskDAO tarafından piyasaya sürülen sahte tokenin web sitesi 27 Aralık tarihinde oluşturulmuş.

Bununla birlikte verilere göre ilk birkaç saat içerisinde bazı yatırımcılar ellerindeki tokenleri satmayı başarmış. Ancak insanlar dolandırıldıklarını anladıkça işlem kötüye gitti. Kripto para uzmanı Cobynft, MASK tokenini piyasaya süren isimlerin, popüler bir DeFi uygulaması olan DexTool üzerinde doğrulanma işaretini almak için bir tür hile kullandığını da belirtti.

Aynı uzman ayrıca, MASK tokenine 1 milyon dolarlık likidite aktarılmasının ardından satış işlemlerinin kilitlendiğini söyledi. Şu anda token, satışa izin vermeyen bir kod satırı içerdiği için otomatik analiz sistemlerinde bir Honeypot dolandırıcılığı olarak nitelendiriliyor.

Kripto paraların 2021 yılında çok hızlı bir şekilde yükseliş göstermesiyle birlikte bu alanda gerçekleştirilen dolandırıcılık girişimlerinde de patlama yaşandı. Büyük bir heyecan dalgasına neden olan bir kripto para olan SQUID tokeninin de benzer bir şekilde bir dolandırıcılık girişimi olduğu ortaya çıkmıştı.

İlgili Haber:  Bedava Dağıtılan 400 UNI Tokeni Nasıl Vergilendirilecek?

Consensys şirketi tarafından yönetilen Metamask cüzdanının da kendisine ait bir yönetim tokenini piyasaya süreceği geçtiğimiz dönemlerde kesinleşmişti. Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca yalnızca bir Chrome ve Mozilla tarayıcı eklentisi olarak faaliyet gösteren Metamask, bir süre önce Android ve iOS platformlarında da boy göstermeye başlamıştı. Bunun öncesinde ise App Store ve Google Play üzerinde çok sayıda sahte uygulama ortaya çıkmış ve binlerce kişi kripto paralarını bu dolandırıcılara kaptırmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar