Şaka Coini Safemoon’un Çok Ciddi Güvenlik Problemlerine Sahip Olduğu Belirlendi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

SafeMoon, yılın ilk yarısı için en başarılı şaka coinlerinden biri olarak görülüyor. Ancak kısa bir süre önce gerçekleştirilen akıllı sözleşmeler denetimine göre SafeMoon’un güvenlik konusunda önemli adımlar atması gerekiyor.

blank

SafeMoon Bu Yılın Başarılı Coinlerinden Biri Olarak Göze Çarpıyor

Şaka coini Safemoon, piyasaya çıkışından bu yana birden fazla kez parabolik ralliler ve çok büyük fiyat çöküşleri gerçekleştirdi. Bir pazarlama stratejisi olarak değerlendirilebilecek bir isme ve yaratıcı bir token ekonomisine sahip olan SafeMoon, Dogecoin’in çizdiği başarılı yolun izinden gitmeye çalışıyor. Bu konuda da kısmen de olsa başarılı oldu. 2.6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan SafeMoon, en büyük kripto paralar listesinde 49. sırada yer alıyor. SafeMoon, 11 Mart’ta gerçekleştirdiği kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan halen uzakta olsa da 0.00001094 dolarlık değeriyle, en düşük seviyesini gördüğü 14 Mart tarihindeki değerinden halen %10.000 daha değerli görünüyor. DeFi güvenliği şirketi HashEX’in gerçekleşirdiği bir akıllı sözleşmeler denetiminde ise, SafeMoon’un akıllı sözleşmelerinde ciddi güvenlik açıkları olduğu belirlendi.

blank

SafeMoon ne kadar Güvenli?

HashEx, yayınladığı nihai güvenlik raporunda, SafeMoon’un akıllı sözleşmeleriyle ilgili, farklı tehlike seviyelerine sahip olan 12 güvenlik açığının tespit edildiğini duyurdu. Bu güvenlik açıklarından ikisi, HashEx tarafından “kritik” olarak sınıflandırılırken, diğer bir ikisi ise “yüksek tehlikeli” olarak nitelendi. Kalan 8 güvenlik açığının ise “orta” ile “düşük” tehlike bandında olduğu belirtildi. SafeMoon, bu güvenlik açıkları nedeniyle saldırganların hedefi haline gelebilir, bununla birlikte saldırganlar SafeMoon tarafından alınan komisyonları %100’e kadar çıkarabilir ve SafeMoon’da gerçekleştirilen işlemleri geçici olarak bloke edebilirler. Yaşanabilecek bir bloke etme işlemi tehlikesi, SafeMoon’un akıllı sözleşmelerinin tek bir dış varlığa bağlı olmasından kaynaklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şu anda, bir SafeMoon tokeninin sahipliğinin kanıtı, bir “dış hesap” tarafından sağlanıyor. Bu özellik de SafeMoon tokeni sahipleri için yüksek bir riski de beraberinde getiriyor çünkü saldırganlar bu dış hesaba zarar vermeyi başarırsa SafeMoon’un da tüm fonksiyonları tamamen durabilir (tüm işlemlerin bloke edilmesi vasıtası ile).

Diğer bir deyişle, SafeMoon sahipleri, akıllı sözleşmelerin sahibinin, dürüst olduğuna ve akıllı sözleşmelere erişimi konusunda kötü niyetli üçüncü kişilerden korunduğuna tamamen güvenmek zorundalar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend