2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Sam Bankman-Fried, Kripto Borsası FTX’in Karbon Nötr Olduğunu Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, bugün CNBC’de borsasının nasıl karbon nötr hale geldiğini anlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto borsasının karbon nötr olduğunu açıkladı.
  • Bankman-Fried, Bitcoin ve Ethereum’un ise en fazla enerji tüketen iki kripto para olduğunu belirtti.

Kripto türevleri borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin ve Ethereum’u en çok enerji tüketen iki blok zinciri olarak tanımladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

FTX Borsası, Karbon Nötr Hale Geldi

CNBC’den SquawkBox’a konuşan Bankman-Fried, ticaret platformunun “FTX İklim” girişiminin bir parçası olarak karbon nötr hale geldiğini duyurdu. CEO, şirketin bunu başarmak için, “kalıcı karbon yakalama ve depolamaya en az 1 milyon Dolar taahhüt ettiğini ve iklim değişikliğini hafifletmeyi amaçlayan diğer araştırma çabalarına yaklaşık 500 bin Dolar yatırım yaptığını” açıkladı.

Bankman-Fried, CNBC’ye verdiği demeçte, “Kısa vadeli etkiyi mümkün olduğunca azaltmak için yapılacak sorumlu şeyin bu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

FTX CEO’su bununla birlikte Bitcoin ve Ethereum’u da en fazla enerji tüketen iki kripto para olarak tanımladı.

Bankman-Fried bununla ilgili, “Kripto paraların enerji kullanımlarına baktığınızda, büyük enerji kullanımına sahip sadece iki kripto para var: Bitcoin ve Ethereum. Bunun nedeni de bu kripto paraların iş kanıtı (PoW) temeline dayanması.” ifadelerini kullandı.

CEO, ayrıca, Ethereum’un çok daha az enerji tüketmesi planlanan hisse kanıtı (PoS) protokolüne geçiş sürecinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin ve Enerji Tüketimi

Bankman-Fried, Bitcoin’in enerji tüketimine yönelik herhangi bir açık eleştiri dile getirmese de, kripto topluluğu FTX CEO’sunun açıklamalarından memnun olmadı.

Birçok kullanıcı, eleştirilerin aksine Bitcoin blok zincirinin PoW tabanlı olmasının, güvenli kalmasını sağlayan en önemli faktör olduğuna dikkat çekti. Konu ile ilgili bir yorumda, “PoW’un birçok avantajı var. Güvenlik konusunda PoS’a göre çok daha avantajlıdır. Olası ağ saldırılarına karşı önlem almak çok daha kolaydır. Bununla birlikte fazla enerji tükettiği doğrudur; ancak bu enerji tüketimi, büyük oranda güvenlik ihtiyacından kaynaklanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar