Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark

Nihayet beklenen oldu ve yeni nesil Android’in en çok satan akıllı telefon modelini Samsung piyasaya sürdü: Samsung Galaxy S6. Tabi bu yeni model yeni bir eşle birlikte geldi: Samsung Galaxy S6 Edge.

Bu iki modelin piyasaya sürülmesiyle pek çok tüketici iki model arasındaki farkları araştırmaya başladı. Bu yazıda Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge arasındaki farkları irdeleyeceğiz.

Görüntü – Düz mü Eğimli mi?

Galaxy S6 ile Galaxy S6 Edge arasındaki en büyük fark görünümde kendini gösteriyor:

Galaxy S6 – 5.1-inç düz-panel, 2560 x 1440 piksel, Süper AMOLED ekran.
Galaxy S6 Edge – 5.1-inç eğimli panel, 2560 x 1440 piksel, Süper AMOLED ekran.

Galaxy S6 Edge’in eğimli ve kavisli görünümü kendisine çok güzel ve hoş bir görünüm veriyor. Ayrıca Galaxy S6’dan çok az da olsa daha ince bir görünüme sahiptir.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark

Galaxy S6 Edge’in kavisli olması beraberinde “Bilgi Akışı”, “Gece Saati”, “Edge Işıklandırma” ve “Kişiler” gibi bazı ek fonksiyonlar getiriyor. İlk iki fonksiyon Note Edge’de de vardı. People Edge uygulaması ise sağ üst köşeden kaydırma ile çalışıyor ve en sık kullanılan kontakt bilgilerini getiriyor. Edge lightning ise arayan kişilere renk ataması yapmaya yarıyor.

Gördüğünüz gibi bu özelliklerin hiçbiri devrimsel nitelikte değil. Fakat üçüncü parti yazılım geliştiriciler için farklı ve çeşitli uygulamalar geliştirmelerine bir olanak ve potansiyel sağlıyor.

Kavisli görünümün haricinde hem Galaxy S6 hem de S6 Edge kendilerine özgü belirleyici ana ekranlara sahiptirler. Galaxy S5’deki 1080p çözünürlükten doğal 2k panellere geçiş yapılmış gözüküyor. S5 ekranlarının çözünürlüğünden memnun olanlar için belki bu yeni S6 modelleri çok cazip gelmeyebilir ama parlaklık ve renk ayarları yeni S6 modellerinde ciddi manada gelişmiş durumda.

Samsung akıllı telefonlar için en iyi ekranları kullanan firma olarak biliniyor ve Galaxy S6 ve S6 Edge ile bu ünvanını bir adım öteye götürmüş gözüküyor.

Tasarım

Dayanıklılık ve sağlamlık her iki model için merak edilen ilk özelliklerden biri. Uzun bir yeniden tasarım sürecinden sonra samsung büyük bir risk alarak her iki modelde de cam ekrana geri döndü.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark
Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung müdavimleri için bu büyük değişikliğin üç etkisi var: birincisi telefonun arka tarafına gelebilecek hasarlar. Önceki versiyonlarda Gorilla Glass 4 teknolojisi kullanılıyordu ve kaldırılabilir plastik arkalıklar sayesinde bu hasar çok minimum seviyede idi. İkincisi; arka taraflar artık kaldırılabilir değil ve bu da Galaxy S neslinin sık kullandığı değiştirilebilir pil ve mikro SD girişlerinin son bulması demek. Üçüncü ve son etki ise; ne Galaxy S6 ne de Galaxy S6 Edge waterproof yani suya dayanıklı değil.

Samsung; Galaxy S6 ve S6 Edge’deki bu üç kayıp yerine yeni nesil telefonlarında yüksek kalite materyaller kullanarak açığı kapatıyor.

Bu artıların başında alüminyüm ana gövde kullanımı geliyor. Bu teknolojiyi ilk olarak HTC One modellerinde gördük ve Samsung HTC’den bu özelliği almış gözüküyor.

Hem S6 hem de S6 Edge modelinde Samsung’un ana sayfa düğmesi sabit olarak geliyor. Akıllı telefon piyasasında ekran üzerindeki kontroller giderek popüler hale geliyor. Samsung yeni S6 ve Edge modellerinde parmak izi sensörü gibi teknolojilerle ekrandan kaydırma yerine fiziksel olarak parmağı okutma teknolojilerini kullanıyor.

Galaxy S6 – 143.4 x 70.5 x 6.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.27 in) and 138g (4.86 oz)
Galaxy S6 Edge – 142.1 x 70.1 x 7 mm (5.59 x 2.76 x 0.27 in) and 132g (4.65 oz)
Galaxy S5 – 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) and 145g (5.11 oz)

Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde daha yüksek kalitede materyaller kullanan Samsung telefonun ağırlığını da S5 modeline göre arttırmış gözüküyor.

Pil Ömrü

Galaxy S6 – 2550 mAh
Galaxy S6 Edge – 2600 mAh
Galaxy S5 – 2800 mAh

Sadık Samsung fanları bu habere şok olacak: hem S6 hem de S6 Edge modelleri eski S5 modellerine göre daha az kapasiteli piller ile geliyor. S5 modellerde pil gücü 2800 mAh iken, S6’da 2550 mAh ve S6 Edge’de 2600 mAh şeklinde. Fakat güzel haber şu: Samsung Exynos 7420 chipset’ten vazgeçerek %35 daha etkili ve optimize edilmiş TouchWiz versiyonuna geçiş yaptı.

Fakat nedense Samsung pil ömrü ile ilgili hiçbir duyuru yapmadı, bilgi vermedi.

Yeni modellerde gelen yeni bir özellik de hızlı şarj. 10 dakikalık şarj ile 4 saat kullanıma kadar telefon şarj edilebiliyor. Aynı zamanda gömme kablosuz şarj özelliği de gelmiş bulunuyor.

Performans – Oyun değiştiren donanım değişiklikleri

Performans noktasındaki değişiklikler heyecan verici. Hem S6 hem de S6 Edge modellerinde aynı Samsung Exynos chipseti kullanılıyor. Samsung, S2 modellerinden beri kullanageldiği Qualcomm QCOM’u bırakmış gözüküyor.

  • Exynos 7420 – CPU: quad-core 21.GHz ve 1.5GHz CPU; GPU: Mali-T760

Bu CPU özellikleri aynı zamanda 3GB RAM ve 32/64/128GB saklama kapasitesi ile gelmekte.

Samsung yeni modellerde kullandığı chipsetin öncekilerden çok daha güçlü olduğunu iddia ediyor.

Burada Samsung’un aldığı risklerden biri uyumluluk. Nvidia Tegra chipsetiyle geliyor ve Android uygulamaları genelde Qualcomm uyumluluk ile kodlanıyor. Dolayısıyla pek çok Android uygulaması bu chipset değişikliğinden etkilendi ve yeni chipset ile uyumlu olmadığından gerekli güncellemeleri yapmayanlar için çalışmayan uygulamalar oldu. Samsung bunun çok büyük bir problem olmadığını ve büyük uygulamaların genelde uyumlu olduğunu, diğerlerinin ise güncellemeler ile bu uyumluluğu sağlayabileceğini duyurdu.

3GB RAM ise pek çok kullanıcı tarafından çok iyi bir şekilde karşılandı. Fakat pek çok kullanıcı da mikro SD slotu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı.

Yazılım

TouchWiz Samsung’un dokunmatik ekranda kullandığı teknolojilerden biri. Önceki versiyonlarda çoğu kullanıcı tarafından eleştirilen bu özellik yeni modellerde daha iyileştirilmiş gözüküyor.

Galaxy S6 ve Edge modellerinde S Voice, S Health, Facebook, Whatsapp, Skype ve Microsoft’un One Note ile OneDrive uygulamaları otomatik olarak kurulu geliyor. Bu uygulamaları Galaxy App Store’dan da indirebilirsiniz ama Samsung, popüler uygulamaları hazır kurulu halde kullanıcılarına sunuyor.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark
Edge görünümü.

Yeni özellikler arasında sistem geneli fingerprint entegrasyonu da var. Samsung’un yeni ödeme servisi “Samsung Pay” de yeni gelen özellikler arasında. Apple Pay ve Google Wallet ile yarışında bakalım kim galip gelecek.

Samsung NFC uyumlu sağlayıcılarla ve Manyetik Güvenli Aktarım teknolojisiyle yeni modellerinin sorunsuz çalşacağını duyurdu. Yani telefonu geleneksel kart okuyucu makinelerin yakınında tutmak algılanmasına yetecek. Bunun ötesinde Samsung 30 milyon alışveriş noktasında hizmet vereceğini duyurdu ki Apple Pay için bu sayı şu an için sadece 200.000.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark
TouchWiz kullanıcı arayüzündeki farklılıklar her iki modelde farklılık gösteriyor.

Kameralar

Galaxy S5 kamerası iyiydi fakat Galaxy Note 4’ün 16MP optik kamerasının gerisinde kalmıştı. Samsung S6 ve S& Edge modellerinde de bu yeni optik kamerayı kullandı.

  • Galaxy S6 ve S6 Edge – Sony 16 megapixel sensor, F1.9, optical image stabilization, LED flash, 4K video. Ön kamera 5MP, 1080p video

Samsung yeni modellerinde kamera kalitelerini arttırmanın yanısıra kameraların 1 saniye gibi bir zaman içinde açılıp kullanılabilir hale geldiğini duyurdu.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Arasındaki Fark
Galaxy S6 ve S6 Edge kameraları şu an akıllı telefon piyasasındaki en iyi kamera konumuna yükselmiş durumunda.

Şu an için akıllı telefonların kamera ve fotoğraf çekme özellikleri kıyaslanacak olursa Apple ve Samsung önde gelmektedir.

Fiyat

Samsung Galaxy S6 telefonun 32GB versiyonu 18 Nisan 2015 itibariyle fiyatı yaklaşık 2500 TL civarında. Samsung Galaxy S6 Edge telefonun 32GB versiyonu ise 3000TL civarındadır.

Yorum Bırakın