Ana Fark

İngilizce olarak, sashimi (saşimi), pişmemiş balık düzenlemelerini tasvir etmek için kullanılır. Öte yandan suşi temel olarak, sayısız çeşidiyle sirke pirincini ve bunların en can alıcı ham balığını ifade eder. Sashimi, pilav olmadan servis edilmekte, suşide ise pilavın bir bileşeni olmalıdır. Suşide hem balık hem de pirinç olduğundan sashimi daha az kalori içerir.

Saşimi (Sashimi)

Sashimi, gerçek bir Japon akşam yemeğinin ana seyrini oluşturur; ancak aynı şekilde, iki eşsiz yemekte pirinç ve miso çorbasıyla sunulan ilkel rotanın bir parçası olabilir. Japon yemeklerinin en ince düzenlemesi olduğu düşünülen sashimi, daha çok topraklı lezzetler sunulmadan önce sunulması gereken Japonya’ya olan inançtır. Sashimi, Japon toplumunda başarıyla takdir gören bir konuma başarıyla sahip olmuştur. Bu Japon gıdasında kullanılan ana öğeler düzenli olarak kesilen balıktan oluşur, beyaz ince turplara (ince dize) parçalanarak sarılır. Her kesilen balık bir Shisho yaprağı ile sunulmaktadır. Aynı zamanda bir kalamar, karides ya da ahtapot olabileceği için, sashimi’nin ana unsuru kaba bir balık değildir. Çiğneme niteliği vardır ve insanlar çiğ yerine ahtapotu pişirmeyi severler. Bazı benzeri görülmemiş sashimi düzenlemeleri, istenilen tadı üretmenin yanı sıra fasulye tozu, tavuk ve hatta ham aygır eti gibi şeylerden oluşan sashimi içerir. Sashimi, çoğu zaman balıktan yapılmış ince dilimlenmiş bir çiğ etten oluşur. Sushi, sashimi’ye kıyasla daha fazla kaloriye ve karbonhidrata sahiptir, çünkü suşi, sashimi’de olmayan pirinci içerir.

Suşi

Geleneksel suşi türü pirinçten ve tuzu kullanırken kurtarılan fermente edilmesi gereken özel balık türlerinden oluşur. Bu prosedür, Güneydoğu Asya’ya geri dönüyor ve burada hazır bulunmaya devam ediyor ve beğeniliyor. Modern suşi ve eski geleneksel suşi arasında çok az benzerlik vardır. Modern suşi şimdilerde ana fast food yemekleri arasındadır. Sashimi’nin karşısında, suşi çeşitli yapılarda bilinmiyor. Bu farklılık çeşitli kaplara, sabitleme parçalarına ve dolguların çeşitli şekillerde bir araya getirilmesinin sonucudur ve bu şekilde çeşitli yemeklere upgrade olur. Makizushi, Oshizushi, Inarizushi, Narezushi, batı suşi ve benzeri çok sayıda farklı türde suşi türü var. Batılı suşi adı verilen ünlü suşi türü, farklı dolgularla kaplanan pirinç rulolarından oluşur ve çeşitli soslarla sunulur. Bazı tür suşi uygun şekilde yapılmazsa ciddi zarara neden olabilir. Bunu önlemenin bir yolu, parazitleri katletmek için balıkları sıfırın altındaki sıcaklıklarda sertleştirmektir.

İlgili Haber:  SushiSwap Güvenlik Testi Başarılı Geçti

 

Saşimi ile Suşi Arasındaki Fark

Saşimi ile suşi arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Sashimi doğası gereği inceltilmiş çiğ ettir. Çoğu durumda somon veya ton balığı gibi balıklar çiğ et olarak kullanılır. Suşi, diğer taraftan, balık ve pirincin birleşimidir.
  • Sashimi, pilav olmadan servis edilmekte, suşide ise pilavın bir bileşeni olmalıdır.
  • Sashimi’de yemek pişirme konsepti yoktur. Suşi de pişirilmemiştir, ancak Sashimi’de bulunmayan pişmiş malzemeler bulunmaktadır.
  • Suşi, çiğ balık değildir, çiğ balık içerebilen veya içermeyebilecek diğer içeriklerle karıştırılan, sirke pirincidir.
  • Sushi, sashimi’ye kıyasla daha fazla kaloriye ve karbonhidrata sahiptir, çünkü suşi, sashimi’ye dahil olmayan pirinci içerir.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın