Satoshi Nakamoto

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in kurucusu ve orijinal Bitcoin istemcisinin ilk yaratıcısıdır. Bu takma adının bir kişiyi mi yoksa bir grubu mu simgelediği henüz bilinmemektedir. Bitcoin uygulamasının bir parçası olarak Nakamoto, dağıtık defter olan ilk blokzincir veritabanını da tasarlamıştır. Bu süreçte Nakamoto, eşler arası bir ağ kullanarak dijital paranın en büyük problemlerinden biri olan çift harcama (double spending) problemini ilk çözen kişidir. Nakamoto, Aralık 2010’a kadar bitcoin’in geliştirilmesinde aktif rol aldı.

blank

Nakamoto, gerek bitcoin forumlarında gerekse e-mail yazışmalarında olsun, teknik konuları tartışırken kendisiyle ilgili herhangi bir kişisel bilgi açıklamamıştır. Bankacılık ve kısmi rezervli bankacılık konusunda bazı yorumlar yapmıştır. 2012 itibariye P2P Vakfı profilinde yazdığına göre Nakamoto, Japonya’da yaşayan 37 yaşında bir erkek olduğunu iddia etti, ancak İngilizce’yi ana dili gibi kullanması ve bitcoin yazılımının dökümantasyonunda Japonca herhangi bir ibare bulunmaması kendisinin Japon olduğu noktasında soru işaretleri oluşturdu. Bazıları Satoshi Nakamoto takma adının bir ekibi veya bir grup insanı simgelediğini düşünüyor: Bitcoin kodunu inceleyen güvenlik uzmanı Dan Kaminsky, Nakamoto’nun “bir grup insan” veya “dahi” olabileceğini söylüyor. Nakamoto ile e-posta üzerinden yazışan geliştirici Laszlo Hanyecz, bitcoin kodunun tek bir kişinin yazamayacağı mükemmellikte olduğunu ifade ediyor. Gavin Andresen, Nakamoto hakkında “çok akıllı bir programcıydı ancak alışılmadık biriydi” diyor.

Gerek bitcoin kodundaki yorumlarda gerekse foruma yazılan mesajlarda Nakamoto’nun kullandığı İngilizce incelendiğinde, “bloody hard”, “flat”, “maths” gibi ifadelerle birlikte “grey” ve “colour”un yazım şekilleri, bu yazıları yazan kişi ya da kişilerin İngiliz Milletler Topluluğu kökenli olduğu iddiasını gündeme getirdi.

İsviçreli kodlayıcı ve aktif topluluk üyesi olan Stefan Thomas, Nakamoto’nun 500’den fazla bitcoin forum mesajlarını ve bunların gönderim saatlerini analiz etti. Analize göre Nakamoto bitcoin forumlarında yazdığı mesajlardan hiçbiri Greenwich Ortalama Zamanı’na göre 05.00 ile 11.00 arasında yazılmamıştı. Eğer Satoshi gerçekten iddia edildiği gibi Japon ise, bu saatler Japonya’da 14.00-20.00 arasına denk geliyor ki bu zaman dilimi Japonya’da yaşayan birinin uykuda olma ihtimalinin çok düşük olduğu bir aralıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Gelişimi

Nakamoto, bitcoin kodunun yazılmasıyla ilgili çalışmaların 2007 yılında başladığını belirtmiştir. 18 Ağustos 2008’de o veya bir arkadaşı bitcoin.org alan adını kaydettirdi ve bu adreste bir web sitesi oluşturdu. 31 Ekim 2008 tarihinde, kriptografi posta listesi metzdowd.com’da “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı dijital bir kripto para birimini tanımlayan bir makale yayınladı.

9 Ocak 2009’da Sourceforge’da bitcoin yazılımının 0.1 sürümünü yayınladı ve 50 bitcoin ödülü olan bitcoin’in genesis bloğunu (blok numarası 0) çıkararak ilk bitcoin ağını başlattı. Bu bloğun coinbase işlemine, o tarihte The Times gazetesinde yer alan “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” manşetine atıfta bulunan bir not ekledi. Bu not hem genesis bloğunun tarihinin bir zaman damgası hem de kısmi rezerv bankacılığın neden olduğu istikrarsızlık üzerine bir gönderme olarak yorumlanmıştır.

Nakamoto, 2010’un ortalarına kadar bitcoin yazılımı üzerinde diğer geliştiricilerle birlikte çalışmaya devam etti ve kaynak kodundaki tüm değişiklikleri kendisi yaptı. Daha sonra kaynak kodu deposunun ve ağ uyarı anahtarının kontrolünü Gavin Andresen’e devretti, ilgili birkaç alan adını bitcoin topluluğunun çeşitli önde gelen üyelerine aktardı ve projeden çekildi. Mart 2020 itibariyle, test işlemleri dışında, Nakamoto’nun bitcoin’leri Ocak 2009’un ortasından beri harcanmadan duruyor. 2017 yılının Aralık ayında bitcoin fiyatının zirvesinde iken, Satoshi’nin sahip olduğu bitcoin 19 milyar doların üzerinde değere sahipti ve bu da Nakamoto’yu muhtemelen dünyanın en zengin 44. kişisi haline getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Tüm CryptoPunk NFT’lerini Satın Alan Ethereum Balinası Kim?

Tek bir alıcı, CryptoPunk NFT arzının %1'inden fazlasını satın alarak 6 milyon Dolardan fazla harcama yaptı. Ve hâlâ da...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend