7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Satoshi Nakamoto’nun Kurduğu Bitcoin.org Hacklendi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin gelişimini destekleyen açık kaynaklı Bitcoin.org projesinin web sitesi, henüz kimliği belirlenemeyen bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin.org web sitesi, henüz kimliği belirlenemeyen bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.
  • Bitcoin.org, 2008 yılında Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi tarafından kurulan ve kripto para ile ilgili bilinen en eski web sitesidir.

Bugün erken saatlerde Bitcoin.org, ziyaretçilerini “Bitcoin Vakfı, topluma geri dönüyor. Yıllar boyunca bize yardım eden kullanıcılarımızı destekliyoruz.” mesajı ile karşıladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hacker Saldırısı Nasıl Yapıldı?

Mesaja tıklandığında açılan pencerede ise kullanıcıların kripto para gönderebilecekleri ve karşılığında iki kat daha fazla kâr elde edebilecekleri bir Bitcoin adresi ve QR kodu yer alıyordu.

O sırada web sitesinin geri kalanındaki işlevsellik de sınırlanmıştı; bu nedenle kullanıcılar mesajı geçmekte zorlandı.

Şu ana kadar, hackerların siteye yerleştirdiği Bitcoin adresi 0.40571238 Bitcoin (Yaklaşık 17.800 Dolar) değerinde toplam dokuz işlem aldı.

Bu tip “ödül dolandırıcılıkları”, son zamanlarda kripto para piyasasında en çok kullanılan taktiklerden biri haline geldi. Hackerlar, böyle bir dolandırıcılık yapmak için Tesla CEO’su Elon Musk, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin gibi ünlü kişileri de sık sık kullanıyor ve sosyal medya hesaplarını taklit ediyor.

Bitcoin.org Nedir?

Bitcoin.org, 2008 yılında Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi tarafından kurulan ve kripto para ile ilgili bilinen en eski web sitesidir. Bitcoin.org, 2012 yılında kurulan kâr amacı gütmeyen Bitcoin Foundation’a bağlı değildir.

Kripto Twitter Olaya Hızlı Tepki Verdi

Kripto topluluğu hacker faaliyetine hızlı tepki verdi ve Twitter akışı, uyarı mesajları ile doldu.

Bu süreçte Bitcoin.org’un hizmet sağlayıcısı Namecheap de uyarıldı; ve Namecheap, kısa süre içinde şirketin etki alanını geçici olarak devre dışı bıraktı.

İlgili Haber:  KuCoin Borsası, Bitcoin Boğa Koşusunun Gerisinde Kaldı

Bitcoin.org’un şu anki yöneticisi olan ve Cobra lakabını kullanan Twitter hesabı ise, hacker saldırısından birkaç saat sonra ilk tweetini paylaştı ve web sitesinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve olayın araştırıldığını doğruladı.

Bilgisayar korsanlarının Bitcoin.org’u ele geçirmeyi nasıl başardıkları henüz belirsiz olsa da Cøbra, web sitesi iki ay önce Cloudflare’a taşındıktan sonra saldırganların DNS yapılandırmasındaki bir hatadan faydalandıklarını öne sürdü.

Şu dakika itibariyle Bitcoin.org tekrar erişilebilir görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar